Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Beebi koduravi: oksendamine, kõhulahtisus, allergilised seedeprobleemid

teisipäev, 10. veebruar 2015
Olgu neid päris väikesi lapsi ründavaid viiruseid ja haigusi palju tahes, kõige kurvem on olukord siis, kui beebi oksendab. Palavikku on võimalik alandada, valu vaigistada, köhaärritust leevendada, aga seda ebamugavustunnet, mida põhjustab oksendamine, päris väikesele beebile seletada ei suuda. 

Kuidas ära tunda ägedat kõhulahtisust?
Ägeda kõhulahtisuse korral muutub kakamine tavalisest sagedasemaks ning väljaheide on palju vedelam või limasem. Mõnikord võibki selline haigus alata just korduva oksendamisega. Ägeda kõhulahtisusega kaotab keha tublisti vedelikku ja soolasid. Seetõttu on väikelaste ägeda soolenakkuse kõige suuremaks ohuks vedelikupuuduse kujunemine.

Kuidas aidata ägeda kõhulahtisusega ja oksendavat last?
  • Pakkuda sageli juua. Kui laps oksendab, võiks pidada joogi pakkumises 10-15 minutilise vahe ja siis pakkuda juua väikestes kogustes, näiteks lusikatäis kaupa kuid pidevalt, iga mõne minuti möödudes. Kui oksendamist enam ei teki, võib pakutava joogi koguseid tasahilju suurendada ja vaheaegu pikendada.
  • Rinnapiimatoidul olev laps võib rinnapiima edasi saada, kuid sagedamini ja vähem korraga, lisaks lusikaga kummeli-, porgandi- või rosinateed.
  • Lisatoitu saaval lapsel on soovitatav lisatoit ära jätta ja piirduda ainult rinnapiima või selle asendajaga (parem, kui rinnapiimaasendaja ei sisalda lehmapiima, kuna kõhulahtisuse korral on raskendatud lehmapiimas sisalduva laktoosi seedimine), mida anda samuti sagedamini ja vähem korraga. Soovitavad on ka eelpool mainitud teed.
  • Muud toitu võiks laps süüa oma vanuse ja isu kohaselt. Pakkuda võib näiteks vedelaid putrusid, püreesid ja kisselle. Hoiduda tuleks rõõsa lehmapiima joomisest seni, kuni kõhulahtisus pole täielikult möödunud, sest lehmapiimas oleva piimasuhkru (laktoosi) seedimine on kõhulahtisuse korral häiritud. Jogurtit ja keefiri võib juua.
  • Tuleb jälgida kui palju laps joob ka kui palju ta pissib. Joodud vedeliku kogused ja pissimise korrad (mähkmelapsel mähkmete märgamise korrad) on soovitatav võimaluse korral üles kirjutada.
  • Viirusliku kõhulahtisuse raviks ja sellest taastumiseks on hea anda lapsele probiootilisi piimhappebaktereid (aitavad haigustekitajaid ja nende toksiin kahjutuks muuta ning takistavad haigustekitajate kinnitumist sooleseinale).
Millal pöörduda kindlasti arsti poole? Kindlasti tuleb pöörduda arsti poole kui:
  • äge kõhulahtisus ja/või oksendamine tekib alla 6. kuu vanusel lapsel
  • lapsel on tugev kõhuvalu
  • väljaheites või oksemassides on verd
  • laps pissib harva (vähem kui 4 korda 24 tunni jooksul)
  • laps on ebatavaliselt loid
  • laps keeldub joogist, kuigi on kõhulahtisuse või oksendamisega kaotanud vedelikku
Kuidas ära tunda, et beebil on vedelikupuudus?
Vedelikupuudus (dehüdreerumine) võib ilmneda eriti juhul, kui beebi oksendab (ja mitte väikesi piimakoguseid) või kannatab kõhulahtisuse all. Sellistel juhtudel tuleks beebit eriti hoolikalt jälgida, et vajadusel võimalikult varakult tunda ära vedelikupuuduse tunnused:
  • vähem kui kuus märga mähet päevas
  • kuivad suu ja silmad (pisarateta nutt)
  • nahk näib kuiv ja lõtvunud (ei vetru õrnalt vajutades tagasi)
  • närvilisus, või vastupidi, uimasus
  • auku langenud silmad
  • auku vajunud pehmed kohad beebi pealael
  • külmad ja/ või laigulised käed ja jalad
Vedelikupuuduse ravi
Isegi kui beebi oksendab või kakab pidevalt, tuleks siiski järjekindlalt jätkata talle rinnapiima ja/või rinnapiimaasendaja pakkumist, sest iga tilk vedelikku on oluline. Kui märkad lapse mõnda dehüdreerumise sümptomit, võta ühendust perearstiga, kes oskab selles olukorras parimat võimalikku nõu anda. Ka võib helistada perearsti nõuandetelefonil 1220, kust saab ööpäevaringselt meditsiinilist nõu. Kui laps ei ole 12 tunni jooksul või kauem tootnud ühtegi märga mähet, tal on raskusi unest ärkamisega või tema hingamine ja/või südamerütm on kiirenenud, tuleb lapsele viivitamatult kiirabi kutsuda.

Allergiast tingitud seedeprobleemid
Mitte alati ei ole beebi oksendamine ega kõhulahtisus tingitud viirusest. Ka allergia mingi toidu või toitainete rühma suhtes võib avalduda oksendamise või kõhulahtisusena. Allergia on märk organismi kaitsemehhanismi liigsest tundlikkusest mingile ainele, tavaliselt proteiinile. Laps võib reageerida ka rinnapiima kaudu saadud allergeenidele – lapsel tekivad allergiliselt nähud millegi peale, mida ema sööb. Kui lapsel on kõhuvalu, gaasid, kõhulahtisus, peale pissimist või kakamist pepu punetab, päraku ümber punetab, vahel ka kõhukinnisus, võivad need olla märgid toiduallergiast. Kõik “koolikud” ei ole allergia, aga mitmed “koolikud” ei olegi koolikud, vaid allergianähud. Näiteks ühe lapse “koolikud” paranesid, kui ema lõpetas kalasöömise. Siiski pole kõik beebiea gaasivaevused allergiast tingitud! Kuid samas, roheline ja limane kaka on tihti just allergia märgiks.

Samuti tasub tähele panna ka lapse oksendamist. Kui laps oksendab piima/toidu välja (ei tasu segamini ajada toidu tagasiheitega) peale seda, kui ema on kala söönud ja pärast seda last imetanud, võib põhjuseks olla kalaallergia. Siiski ei pea allergianähtude ilmnedes üldjuhul rinnapiimaga toitmist lõpetama – emal on võimalik koostada endale selline menüü, et lapsel läbi rinnapiima allergilist reaktsiooni ei tekiks. Lapse raskekujulistki allergiat on võimalik kontrolli all hoida, kui leitakse allergia tekitajad ja need ema toidusedelist välja jäetakse. See eeldab siiski, et ema on valmis väga tugevalt oma toidusedelit muutma ja piirama. Allergilisele lapsele on imetamine kasulik veel sellepärast, et:
  • rinnapiimas sisalduvad antikehad aitavad kaasa lapse organismile haigusega võitlemiseks vajalike immuunvastuste tekkimisele
  • laps saab rinnapiimast oma soolestikku hea piimhappebakterilise põhja
  • rinnapiim soodustab ka muude toiduainete organismi sulandumist
  • rinnapiim sisaldab rohkelt hästi imenduvat kaltsiumi ja näiteks C-vitamiini, mida allergilisuse tõttu teistest toiduainetest ei pruugi piisavalt saada
  • rinnapiimale toetudes saab laps enda lisatoidu valikut tasapisi laiendada
  • kõikidele piimaallergikutele ei leidu sobivat rinnapiimaasendajat
Allergiat võib põhjustada pea kõik, mida ema sööb (sool ja suhkur on eranditeks osutunud). Läbi rinnapiima tekitavad kõige sagedamini allergilist reaktsiooni toiduained, milledes on palju proteiini ehk valkaineid ja mida ema päeviti rohkelt sööb. Sagedasemad allergiliste reaktsioonide tekitajad on kanamuna, kala, piim, kodumaised teraviljad (nisu, rukis, kaer, oder), koorikloomad, liha, oad, herned, soja, šokolaad, oad, herned, tsitruselised, pähklid ja mandlid. Kodumaistele gluteeni (liimvalk, mida beebi organismil on raske seedida) sisaldavatele teraviljadele on parimateks alternatiivideks tatar, hirss, kinoa, amarant ja riis. Valiku gluteenivabasid tooteid leiab ka Loodusperest – ka mitteallergliste alla-aastaste laste puhul on soovitatav beebipudrud valmistada gluteenivabadest teraviljadest.

Rinnapiima kaudu saaduna on enamikele (kõikide puhul pole siiski garantiid) ohutud toiduained täisterariis, hirss, lambaliha, sealiha, lillkapsas, spargelkapsas, mustikas, banaan, sõstrad, kurk, sool, suhkur, sinine Keiju margariin ja toiduõlid. Lisaks (alati kui menüüs ei saa hoida lehmapiima) iga päev 1000 mg kaltsiumipreparaati ja mingi multivitamiinitoode. Kui aga siiski ema soovib allergilise lapse imetamist lõpetada (näiteks ei jaksa väga piiratud menüüga vastu pidada) ning asendada beebitoitmise rinnapiimaasendajaga, tuleb see valida selliselt, et see ei sisaldaks lehmapiima. Näiteks Looduspere poodides on saadaval kitsepiima baasil valmistatud rinnapiimaasendajad, mis on inimese organismile tunduvalt kergemini omastatavad, kui lehmapiimast valmistatud. Samuti on võimalik saada perearstilt või allergoloogilt retsepti spetsiaalse rinnapiimaasendaja soetamiseks apteegist.

Allikas: www.looduspere.ee



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Turvavöö võib elu päästa ka linnaliikluse kiirustel
Linnatänaval 50 km/h sõidukiirusel juhtuv avarii muudab auto tagaistmel ilma turvavööta istuva ja 50 kilo kaaluva reisija äkitselt tema ees istuva inimese selga paiskuvaks ligi kahetonniseks objektiks, sarnanedes ninasarvikule. 
Beebi ja väikelapse uneprobleemide põhjused
Perekeskus Sina ja Mina nõustamiskeskkonna kaudu küsitakse sageli beebi ja väikelapse uinumisraskuste ja kehva ööune võimalike põhjuste kohta. Seetõttu on perekeskuse e-nõustajad koostanud nimekirja levinumatest põhjustest, mis tekitavad uinumisraskusi või rahutut und. 
Pagar Võtaks küpsetab koduseid kukleid nii tatra-kui speltajahust
Tallinnas paikneva ÖKO pagarikoja Pagar Võtaks valikuga tasub nüüd vastlapäeva eel kiiresti tutvust teha, sest just sealt leiab iga laps ja lapsevanem enda lemmikkukli. Ökopagarid valmistavad nii traditsioonilisi vastlakukleid kui ka tervislikumat valikut ehk vastlakukleid tatra-ja speltajahust. Nii saavad näiteks ka gluteenitalumatud vastlapäeval ühes teistega maiustada. Lisaks maitsevad Pagar Võtaks kuklid tõeliselt koduselt, kuna nende valmistamisel on kasutatud vaid mahetoorainet.  
Playroom - uus mängutubasid koondav veebileht
Kalendriaasta alguses avati uus laste mängutubasid koondav veebileht www.playroom.ee. Tegemist on sisuliselt mängutubade andmekoguga, kus iga tuba on võimalik eraldi hinnata ja kommenteerida. Mängutubasid saab asukoha järgi sorteerida ja Playroom.ee  täieneb pidevalt uute mängutubade lisamise näol. 
Toetame 80-aastase vanaema kasvatada olevate lastelaste jaoks ravimitele ja transpordile minevaid kulutusi
Aitame koos vanaema Heldila eeskoste all olevale kolmele lapsele soetada vajalikke ravimeid ning katta transpordikulud Tartusse ravile sõitmiseks. Projekti eestvedajaks on Tartu Ülikooli Lastefond.