Tervislik elu
Avasta D-vitamiini kasulikkus
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Nohu tõhus ravimine looduslike vahenditega
Enamiku külmetushaiguste juurde kuulub ka nohu - vesine nohu, paks nohu, lihtsalt kinnine nina - igaühel omamoodi. Praktika näitab, et mida kiiremini esimeste väiksemategi sümptomite ilmnemisel nohu ravimist alustada, seda kiiremini nohu taandub. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on head nõuanded nohu looduslikuks raviks.
Inhalaatori vajalikkus, valimine ja kasutamine
Väikelapsed on tihti haiged ning inhalaator on ülemiste hingamisteede haiguste korral suur abimees. Avaldame siinkohal asjakohase artikli, mis on kokku pandud koostöös lastearst Reet Raukasega.
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
7 supertoitu mälu parandamiseks
Igaüks tahab paremat mälu ja mida vanemaks saame, seda olulisem on pöörata tähelepanu toitudele, mis aitavad meil säilitada hallide ajurakkude hinnalisi võimeid. Õnneks on loodus varustanud meid superheade tööriistadega, mis hoiavad meele värske ja keha toonuses. Toitumistarkus.ee lehel on ilmunud sel teemal asjalik ülevaade.
7 põhjust, miks süüa küüslauku
Ilmselt on enamik meist kuulnud, et küüslaugu söömine on tervisele kasulik. See on imeline toiduaine, millel on palju erinevaid kasutusvõimalusi, olles seejuures tervisele niivõrd hea.
Külmetushaiguste tõrjumiseks - valmista ise astelpaju mesi
Astelpaju hooaeg on käes ning nüüd on õige aeg alustada ettevalmistusi külmetushaiguste tõrjumiseks. Soovitame valmistada oma perele maitsva ja suurepärase C-vitamiinist pakatava astelpaju mee.
Pihlakas on tulvil häid vitamiine
Pihlakas on Põhjamaade rahvastele suur kingitus, sest ta on kõige külmakindlam vitamiinirikaste viljadega puu. Marjade väärtus on sedavõrd suur, et neid tasub hoidistada ka talveks.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Arbuus pakatab tervisest
Kätte on saabumas arbuusihooaja tipphetk. Kahjuks peetakse seda suurepärast vilja aga vahel tühiseks kaalukasvatajaks ja mõttetuks magustoiduks. Toitumistarkus.ee on kokku pannud arbuusi kasulikkusest väga asjaliku kirjutise. 
Mida teha, kui laps on ülekaaluline?
Ülekaalulisel lapsel on märksa kergem kehakaalu langetada kui ülekaalulisel täiskasvanueas. Kurb on tõsiasi, et üle 60% lastest, kes on ülekaalus enne puberteeti, on tõenäoliselt ülekaalulised ka täiskasvanuna.
Karastusjoogid ja selle mõju tervisele
Kas olete mõelnud, milline on laialt reklaamitavate „karastusjookide“ Coca-Cola, Pepsi, RC Cola, aga ka suhkrust tulvil Fanta, Sprite-i, 7Up-i  ja paljude teiste limonaadide mõju meie kehale? Tundub, et karastava efekti varjus meelitatakse inimesi (ja eelkõige nõrgema immuunsüsteemiga lapsi)  nautima hoopis ülekaalu, südamehaigusi, osteoporoosi ja vähki.
Mustikas on tõeline tervisepomm
Mustikad on imemarjad vanusega võitlemiseks, suurepärased mälu parandajad, silmaprobleemide leevedajad, salenejate abistajad ning kogunud tuntust ka parima laste kõhurohuna. 
Imelihtne kodune ja tervislik majonees
Majoneesi peetakse klassikaliselt rasvarikkaks ja ebatervislikuks toiduks. Kui teha seda ise, on võimalik saada tulemuseks koduselt maitsev ning tervislik hõrgutis.
Mida teha, kui sind kimbutavad mesilased ja herilased?
Putuka nõelamine on ebamugav ja võib sageli olla ärritav, eelkõige mitmete nõelamiste korral. Väikelaste jaoks võib see osutuda teatud juhtudel isegi ohtlikuks.
Lihtne nipp välismaiste puu- ja köögiviljade mürgikihist puhastamiseks
Poeletid on lookas välismaistest puu- ja juurviljadest, mis on hea välimuse ja pika säilimise eesmärgil pritsitud pestitsiitidega ehk keemiliste taimekaitsevahenditega. Väga lihtsa ja käepärase vahendiga on võimalik saada puu-ja juurviljad puhtaks.

Avasta D-vitamiini kasulikkus

esmaspäev, 8. jaanuar
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 

Eelkõige seetõttu, et D-vitamiini piisav kogus kehas tagab meile nii vaimse kui füüsilise tervise. D-vitamiini kõige ilmsem ja tähtsam ülesanne kehas on kaltsiumi ja fosfori ainevahetus. Ilma selleta ei oleks meie luud terved. D-vitamiini saame mitmesugustest allikatest: päikesest, toidust ja toidulisanditest.

D-vitamiin päikeselt
Mõnede jaoks on D-vitamiini saamine ainult päikeselt õige ja loomulik valik. Teiste jaoks on päikesevalgus hirmutav ja seda peab iga hinna eest vältima; nemad veedavad suurema osa ajast toas või kannavad kaitsvat riietust ning kasutavad päikesekreemi. Ja mõned, kes elavad päikeseküllastes kohtades, arvavad saavat vajaliku D-vitamiini kätte juba siis, kui astuvad vaid mõneks minutiks õue. Tegelikkuses ei ole D-vitamiini saamine tervislikes kogustes nii lihtne kui võiks arvata. Kaks liiki ultraviolettkiirgust (UV-kiirgust) läbib osoonikihi teel Maale- ja teie nahale. On tähtis teha vahet kahel kiirgusliigil - UVA-l ja UVB-l.

UVA-kiirgus on pikemalaineline kiirgus Päikeselt. See ei põhjusta nahapõletust, ent tungib sügavamale nahasse ning põhjustab naha enneaegset vananemist, värvimuutust ja kortse. UVA-kiired on aktiivsed kogu aeg terve aasta jooksul. Nad tungivad läbi klaasi ja riiete, ent ei ärgita nahka D-vitamiini moodustama.
UVB-kiired on tähtsad kahel põhjusel. Esiteks põhjustavad nad naha päevitamist ja tekitavad põletust. Teiseks põhjustavad nad nahale sattudes D-vitamiini tekkimist. Märkate konflikti? See ongi biokeemiline mehhanism, millest lähtub diskussioon päikesevalguse kasulikkusest ja kahjulikkusest. UVB-kiirgus ei läbi klaasi ega riietust, seega ei tooda nahk D-vitamiini, kui istute kinnise akna all.

Vajaliku hulga D-vitamiini tekkeks meie organismis piisab, kui laseme päikesel endale peale paista 2-3 korda nädalas 10-15 min jooksul. Selleks ei pea tingimata kogu keha paljastama. Päikese toimel tekkinud D-vitamiin moodustab umbes 70% meie organismi vajadusest. Sellepärast on soovitav päikesevanne võtta nahka spetsiaalselt kreemitamata. Et ei tekiks nahaärritust, on soovitav seda teha kas vara hommikul või õhtupoolikul, mil kiirgus nii intensiivne ei ole. Ilusa ilmaga, olenemata aastaajast, tasub alati aega võtta päikese käes viibimiseks. 

Kuna nahapõletust ei soovita ükski arst, siis kõige lihtsam piisavas koguses D-vitamiini saamiseks on tarvitada seda toidulisandina. Oluline on jälgida seda, et toidulisand sisaldaks D3-vitamiini. On palju toiduaineid, mis sisaldavad D-vitamiini, kuid toidust saadav D-vitamiini kogus ei ole tavaliselt piisav tagamaks päevast vajadust. D-vitamiini rikkad allikad toitudest on kalarasv, munakollane, või, pärm, avokaado, greip, must sõstar, nõges, spinat. Toored päevalilleseemned on üks haruldasemaid D-vitamiini allikaid.

Kas D2-vitamiin või D3-vitamiin?
On olemas kahte tüüpi d-vitamiini: D2 (ergokaltsiferool) ja D3 (kolekaltsiferool).
 • D2-vitamiin moodustub päikesevalguse toimel taimedes ja seentes. D2 inimese keha loomulikul viisil ei tooda. Suurem osa toidulisandina manustatavat D2 on sünteetiline ja inimese organismi D-vitamiini tõstmiseks vähem tõhus.
 • D3-vitamiin tekib loomulikul teel inimese, looma või linnu kehas, kui päikesevalgus satub nahale, karvkattele või sulgedele. See on toormaterjal, millest toodetakse D-vitamiini võimsamaid vorme. D3-vitamiini peetakse üldiselt ohutumaks kui D2-vitamiini, mis on põhjustanud suurema osa üleannustamisest  või mürgitustest. 
Haigused ja haiguslikud seisundid, mida seostatakse D-vitamiini puudusega
 • Laste astma;
 • Gripp;
 • Korduvad viirusinfektsioonid;
 • Sinusiit (nina kõrvalurgete põletikud);
 • Vähk (sh rinnavähk, kopsuvähk, käärsoolevähk, eesnäärmevähk);
 • Südame-veresoonkonna haigused;
 • Osteoporoos (luuhõrenemine);
 • Osteomolaatsia (rahhiit);
 • Autoimmuunhaigused (I tüübi diabeet, II tüübi diabeet, Sclerosis Multiplex);
 • Meeleoluhäired;
 • Psoriaas.
Enamikke Põhjamaade inimesi ohustab pigem D-vitamiini vaegus kui küllus. Seetõttu tasub järgmisel korral perearsti juurde minnes küsida verenalüüsi D-vitamiinile. Vaid sel juhul teate kindlalt, kas teie kehas on piisavalt D-vitamiini või vajate lisa.

D-vitamiini tase veres:
 • Alla 25 nmol/l  – raskekujuline vaegus
 • 25-50 nmol/l – vaegus
 • 50 – 75 nmol/l –  kerge vaegus
 • 75 – 100 nmol/l – „normaalne“
 • 100 – 175nmol/l –  optimaalne
 • Üle 250 nmol/l – üleannus 

MinuLaps e-poes on saadaval hea hinnaga looduslikke D3 vitamiini toidulisandeid kogu perele. Registreeritud püsikliendid saavad nüüd püsivalt -5% soodustust kõikidelt ECOSH toidulisanditelt (sh D3 vitamiin). Vaata MinuLaps e-poe pakkumisi siit: pood.minulaps.ee/et/c/vitamiinid

Allikas: "D Vitamiini Revolutsioon" Soram Khalsa, M.D.
www.terviseleht.ee/200018/18_paevalille.php
www.ecosh.eepood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas tagada laste turvalisus veekogude läheduses?
Ilmad lähevad järjest soojemaks ning õige pea on veekogudes vesi ujumiseks ja suplemiseks piisavalt soe. Et suvised veenautimised oleksid turvalised, peaks lapsevanem olema veekogu läheduses eriti tähelepanelik.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Erimeelsuste lahendamine laste juuresolekul
Igas peres tuleb hetki, kus kerkivad esile erimeelsused ja tülid partneriga, vanavanematega, naabri või hoopis poemüüjaga. Tüli kerkimisel on üks oluline märksõna, millest lapse juuresolekul lähtuda - näita eeskuju, käitudes lugupidavalt.
Rikas laps, Tark laps - anna oma lapsele rahanduslik haridus!
Kõik lapsed sünnivad tarkadena ja kõik lapsed sünnivad rikastena. Laps õpib olema vaene ning arvama, et ta pole nii tark kui teised lapsed. "Rikas laps, Tark laps" (Robert T. Kiyosaki) on kirjutatud lastevanematele, kes väärtustavad oma laste rahanduslikku ja akadeemilist haridust ning on valmis selles protsessis aktiivselt osalema.
Hooandja projekt - haldjapere jutu- ja meisterdamisraamat Unenäoriik
Haldjapere on üks mõnus pesa Tartus, kus lapsed saavad meisterdamas käia. Seda juba kaheksandat aastat järjest.