Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Kahjustamata penoplasti tähtsus turvatoolis ja turvahällis

kolmapäev, 12. november 2014
Kindlasti on paljud tähele pannud, et turvahälli ja turvatooli katteriide all on veel penoplasti (laadne) kiht. Aga milleks see seal ikkagi on? See kiht ongi see kuulus lööke summutav osa. Penoplast on hea kerge, pehme ja odav materjal. Lisaks see puruneb küllaltki kergelt.

Milleks see kerge purunemine hea on?
Kui juhtub avarii, siis kehale ehk siis lapsele, hakkavad mõjuma suured jõud, mis saadakse kokkupõrkel teise kehaga. Kuna auto on lapsest tunduvalt suurem ja raskem, siis mõjuvad lapsele suuremad jõud, kui laps mõjutaks autot. Suunamaks purustusi tekitavad jõud lapse kehast eemale ongi kasutusele võetud lööke summutav kiht. Kuna penoplast on lapse kehast kergem ja pehmem, siis suunatakse lapsele avaldunud jõud sinna kihti edasi (laps põrkub peaga vastu turvavarustust). Tulemuseks on purunenud penoplast, mitte purunenud kolju. Mõned tootjad kasutavad penoplasti asemel õhkpatju, mis on sama head või isegi paremad.

Penoplastil on veel üks omadus - see on halb soojusjuht
Talvel hoiab see lapse mõnusalt soojas, see on ka põhjus, miks ei pea last turvahällis paksult riidesse toppima või miks lapsele ei hakka külm turvatooli istudes. Kes ei usu võib ise panna endale penoplasti istumise alla. Isegi külmal kivil istudes on soe. Suvel on jälle halb, kui soojust lapse kehast eemale ei juhtita. See ka põhjus, miks peab suvel lapsi rohkem jälgima (eriti imikuid), et nad kuumarabandust ei saaks.

Turvahälli ja turvatooli katte eemaldamine
Kellel on plaanis turvahällil või turvatoolil katet eemaldada, peaks tegutsema väga ettevaatlikult ja järgima tootjapoolseid juhiseid. Mingil juhul ei tohi rakendada jõudu, sest penoplast puruneb kergelt. Kui tekib katte eemdaldamisel probleeme, oleks mõistlikum mõne asjatundja poole pöörduda. Eemaldades või pannes katet õigesti, läheb see kiiresti ja ilma takistusteta, aga enne peab selle nn õige tehnika kätte saama.

Kui keegi hakkab ostma järelturult turvavarustust, siis tuleb kindlasti heita pilk katteriide alla. Kui penoplast on katki, siis ärge seda turvavarustust ostke. Sama kehtib ka turvavarustusega, mis on kuskil seisnud ja uut kasutajat oodanud. Kui penoplast on seistes vigastunud, siis hankige uus turvavarustus.


Allikas: turvatool.blogspot.com/search/label/Miks%20kasutada%20turvavarustust




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tramburai Talvelaager koolilastele Valgamaal 26.-31.12.2014
detsember
Tramburai talvelaagris pakume lastele mängulusti ja erinevaid tegevusi, mis viivad meelest igapäevaselt kasutatava arvuti ja telefoni. Lõuna-Eesti puhas värske õhk teeb põsed rõõsaks ja tore seltskond loob lõbusa koosolemise. Suusatame, kelgutame, uisutame ja veedame suure osa ajast väljas. Sisukas ning väga populaarne talvelaager on lastele vanuses 8-15.
Nõiataimede näitus Tallinna Botaanikaaias 14.-20. november
november
Botaanikaaed kutsub selle aasta viimasele näitusele „Nõiataimed“. 14.-20. novembrini kutsub botaanikaaed kõiki uudistama näitust „Nõiataimed“, kus saab tutvust teha nõiduslike taimedega, kellel on erilised võimed kuulda kuulmatut, näha nähtamatut ja ennustada ette tulevasi sündmusi. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Ananassimahl leevendab köha tõhusamalt kui köhasiirup
Ananassis sisalduval ensüümil bromelaanil on mitmeid tervist toetavaid omadusi. Juba ammu on teada, et see lõhustab valke ning parandab sel moel seedimist. Ananass on kasulik kilpnäärme probleemide puhul ning aitab väljutada organismi kogunenud raskemetalle. Kuna bromelaanil on ka üldine põletiku- ja bakterite vastane toime, siis on  värske ananassimahl hea abimees ka köha vastu.
Tervislikud lastemenüüd – kas naivistlik ja täitumatu soovunelm?
Arvatavasti on kõik kuulnud, et rasvane, suhkrune ja toitainetevaene söök ei tee kehale head. Küllap oleme kuulnud ka sellest, et laste kehad on täiskasvanute omadest õrnemad ja halbade ainete poolt kergemini kahjustatavad. Ometi tabab teadlikku lapsevanemat söögikohtade lastemenüüsid ja lõbustusasutuste peopakette uurides reeglina õõvastus. Tervise- ja toitumisnõustaja Liis Orav on teinud mõtlemapaneva ja sisuka artikli lastemenüüde teemal.