Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?

kolmapäev, 15. veebruar 2017
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.

Kui plaanid osta lapsele turvatooli järelturult või laenad sõbra käest, siis peaks teadma viite olulist märksõna.

1. Ole veendunud, et tead kogu turvatooli ajalugu
Müüjale: Kui sa ei ole olnud turvatooli omanik algusest peale ja ei tea absoluutselt kõiki, kes on tooli kasutanud, ei tohiks antud turvatooli edasi müüa. See ei ole lihtsalt ohutu.
Ostjale: Kõige turvalisem on osta kasutatud turvatool otse omanikult, kes on ostnud tooli uuena. Vaid sel juhul saad olla veendunud, et ta teab kõike turvatooli ajaloost.

2. Veendu, et turvatool pole kunagi osalenud liiklusõnnetuses
Isegi kui laps ei olnud turvatoolis liiklusõnnetuse toimumise hetkel, võib tool saada kahjustada tugevate löökide tagajärjel. Enamik auto turvatoolide tootjaid hoiatab samuti, et ei tohiks osta tooli, mis on osalenud ükskõik millises liiklusõnnetuses. Mõned üksikud tootjad teevad mööndusi ja on kirja pannud erandlikud juhtumid, kui turvatooli võib peale liiklusõnnetust edasi kasutada:
  • autol õnnestus ise sündmuskohalt minema sõita ja;
  • lapsele lähim uks ei saanud kannatada ja;
  • ükski kaasreisija ei saanud vigastada ja;
  • kui turvapadjad ei avanenud ja;
  • kui ei ole ühtegi nähtavat vigastust turvatoolil.
Kui sa ei ole päris kindel, kas turvatool on peale väikest liiklusõnnetust saanud kahjustada, pigem viska see ära. Seda ei tohiks kunagi müüa, laenata ega kellegile teisele tasuta ära anda.

3. Veendu, et kõik turvatooli osad on olemas ja töökorras
Otsi välja kasutusjuhend ja vaata üle, kas juhendis kirjeldatud kõik osad on olemas. Isegi kui ostad või laenad kasutatud turvatooli, siis ära jää lootma ainult esialgse omaniku kinnitusele. Võib-olla ta lihtsalt pole ise kursis kõigi detailidega. Veendu, et turvatooli plastikosadel ei ole mõrasid, turvarihmad töötavad korralikult ja pole muid nähtavaid kahjustusi.

4. Veendu, et turvatool poleks aegunud
Selleks, et kontrollida, kas turvatool on aegunud, pead teadma tootja ja tooli mudeli numbrit. Kui müüd tooli, siis tee pilt sellest sildist. See on oluliselt lihtsam, kui paberile kirjutada.
  • Mudeli nimi ja number: kuskil tooli peal on alati väike sildike, kus on kirjas mudeli number ja valmistamise kuupäev koos tootja nimega.
  • Aegumise kuupäev: enamik turvatoole aeguvad kuue aasta möödudes selle valmistamisest. Kui sa ei leia toolilt aegumise kuupäeva, siis tasub vaadata kasutusjuhendit. Osadel toolidel on aegumise kuupäev kirjas turvatooli põhjas üsna väikses kirjas. 
Mõned võivad küsida, et kui oluline see aegumise kuupäev ikkagi on? Kui nii mõelda, siis kas annaksid lapsele aegunud toitu või ravimeid? Aegumise kuupäev on ka seetõttu oluline, et aja jooksul turvatoolil olev plastik kulub, muutub rabedaks ja nõrgemaks. See on aga otseselt seotud tooli ohutusega. Aastatega muutuvad ka tootjate tehnoloogiad ning kasutatavad materjalid muutuvad tugevamaks ja kvaliteetsemaks.

5. Kas turvatool on tootja poolt müügist tagasi kutsutud?
Aeg-ajalt kutsutakse turvatoole müügist tagasi. USAs on näiteks avaldatud selleks leht: www.carseat.org/Recalls/179NP.pdf

Mida teha turvatooliga, mis on aegunud või tagasi kutsutud?
Kui turvatooli kasutamine ei ole enam ohutu, tuleb turvatool hävitada. Kui plaanid tooli ära vista, tuleks toolilt eemaldada kõik katted, turvavööd ja muud elemendid ning muuta see kasutuskõlbmatuks. Turvatooli põhjale võiks ka kirjutada markeriga hoiatuse tooli ohutuse kohta. Vaid sel juhul saad olla veendunud, et ohtlikuks muutunud tool ei satuks kellegi teise kätte.

Allikas: thecarseatlady.compood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Palju rõõmu lastele - loomaaiad ja loomapargid üle Eesti
august
Lastele meeldivad loomad ning paljudele loomadele ka lapsed. Üle Eesti on mitmeid väiksemaid ja suuremaid loomaparke, kus leidub tegevust igas vanuses lastele.
Süütevedelikud võivad põhjustada tõsist mürgistust
Grillimise hooaeg on alanud ning seetõttu on oluline teada, kuidas kaitsta lapsi süütevedeliku mürgistuse eest. Süütevedelikud ja lambiõlid põhjustavad iga-aastaselt lastel palju õnnetusjuhtumeid. Süütevedelikud sisaldavad enamasti petrooleumitooteid, kuid levinud on ka alkohalil baseeruvad tooted, mis võivad sisaldada ka tervisele ohtlikus koguses alkoholi surrogaate (nt metanool). 
Võidupüha tervitused Jänku-Jussilt
Jänku-Jussilt on üks tore multikas Võidupüha tähistamise kohta.

 
Suur valik Huggies mähkmeid 35-45% soodsamalt!
Jätkuvalt on Sul võimalus osta ülisoodsalt Huggies mähkmeid. Eelmise Huggies sarja kujundusega mähkmed on müügis 35-45% soodsamalt. Lisandunud on mõned uued suurused.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.