Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Esmaabi - elektriõnnetused lapsega

neljapäev, 22. veebruar 2018
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.

Voolu alt vabastamine
Kui laps on puutunud voolu all olevat eset ja saab elektrilöögi, võivad tema sõrmed tõmbuda krampi. Laps ei saa kätt voolu andvast esemest lahti lasta. Nõrgema elektrilöögi korral võib laps olla teadvusel, kuid ei saa tekkinud krambi tõttu liigutada ega kõneleda. Raskemal juhul kaotab laps teavduse. Mida kauem kontakt kestab, seda pikemat aega kahjustab elekter kudesid.

Päästke laps võimalikult kiiresti vooluringist lahti. Seda tehes olge ettevaatlik, sest sageli osutub päästja ise ohvriks. Kodus pole vooluringi katkestada tavaliselt raske, lülitage lihtsalt elekter välja. Selleks tõmmake seinast välja õnnetuse põhjustanud elektriseadme pistik või lülitage elelktrikilbist korgid välja.

Kui elektrit ei saa välja lülitada, võtke mingi voolu mittejuhtiv ese - pikk puust pulk, tool, harjavars või rullikeeratud ajaleht - lähenege kannatanule ja lükake abivahendiga elektrijuhtmed või -seade tema pealt ära. Kui õnnetus on juhtunud vannitoas ja lapse ümber on vett, on sellele astumine teile ohtlik. Isoleerige end - pange jalga kummijalanõud või astuge millelegi, mis on elektrit mittejuhtivast materjalist (paber, puit, kangarull).

Kui laps on vooluringest vabastatud, kontrollige tema hingamist ja südametegevust. Kiirabi tuleb kutsuda ka siis, kui lapse pulss töötab ja süda lööb, sest tugeva elektrilöögi tagajärjel võib lapse seisund kiiresti halveneda.

Elektrišokk
Elektrilöök võib põhjustada üliraske seisundi: südame fibrillatsiooni, lihaste krampe ja hingamise halvamist. Šokiseisundi tunnused on kahvatu ja külm nahk, nõrk pulss, janu. Ilma esmaabita kaotab laps kiiresti teadvuse.

Kui lapsel on šoki tunnused, kuid ta on teadvisel, asetage ta pikali, pea allapoole ja jalad üles. Helistage kohe kiirabisse. Katke laps soojalt kinni ja rahustage teda.

Kui laps on teadvuse kaotanud, kuid süda lööb ja ta hingab, pange ta külili ja helistage kiirabisse. Olge lapse kõrval ning kontrollige tema pulssi ja hingamist. Kui südame- või hingamistegevus peatub, kutsuge kiirabi ja alustage kohe elustamist. Kunstlikku hingamist ning kaudset südamemassaaži tehke seni, kuni laps elustub või kiirabi saabub. Loe lähemalt, kuidas elustada last: www.minulaps.ee/turvalisus/esmaabi-kuidas-elustada-last

Elektripõletus
Kontaktist elektriga tekib lapse nahale põletushaav. Põletus nahapinnal võib olla väike, kahjustus nahaalustes kudedes see-eest sügav. Põletushaav võib tekkida ka kohas, kust vool kehast väljus.

Kui kokkupuude elektriga oli väga lühiajaline ja lapsel puuduvad šoki tunnused, andke lapsele esmaabi nagu ikka põletushaava korral: jahutage seda kuni 20 minutit jooksva jaheda vee all, kandke põletuse kohale Burnshieldi salvi ning siduge põletus kinni. Seejärel pöörduge arsti poole, kes saab kindlaks teha, kui tõsised on kahjustused sügavamal kudedes.

Kui aga lapsel on kudede paikse põletuse kõrval ka šoki tunnused, jätke põletushaavad kõrvale ja tegelege esmalt lapse šokist välja aitamisega. Laps võib kaotada kiirelt teadvuse ning vajada elustamist.

Ennetamine
Kontrollige, et kodus oleksid kõik elektrijuhtmed ja -seadmed korras ning elektrivoolust lahti ühendatud ajal, mil te neid ei kasuta. Kuna ümbrusega tutvuvad väikelapsed pistavad oma näppe kõikjale, tuleb kõik pistikupesad katta spetsiaalselt laste kaitseks mõeldud plastkatetega. Ohtlikuks võivad osutuda pikendusjuhtme pistikupesad, blokeerige ka need. 

Vaadake üle, kas kõik valgustid ja muu elektriline aparatuur oleksid korras. Ärge kütke vannituba ega muud niisket kohta selleks mitte ette nähtud elektriradiaatori ega reflektoriga.

Allikas: "Lapse tervise ABC" pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Värvid pühademunadele otse loodusest
See postitus on kõigile, kes soovib nädalavahetusel mune koksida ilusate värviliste munadega, mille värv tuleks aga otse loodusest! Umami.ee looja Juta Raudnask on palju katsetanud ning jagab allpool oma õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. Samuti annab Juta soovitusi, mida tasub proovida ja mida mitte.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
20 olulist fakti rinnapiimast, mida sa varem ei pruukinud teada
Kas rinnapiimas üldse ongi midagi nii erilist, et peaksime innovatsiooni- ja digiajastul ikka veel selle ürgse tava juurde jääma? Kas ema keha suudab tõesti pakkuda beebile midagi, mida kõrgtehnoloogilistes laborites disainitud ja pidevalt uuenevad toidusegud asendada ei suuda? Rahvusvaheline rinnaga toitmise nädala raames (01.-07.08) on see teema vägagi aktuaalne.
Ka tervislikud toidud võivad hambaid lõhkuda
Juba väikesed lapsed teavad, et kommid ja karastusjoogid lõhuvad hambaid, aga paljudele on uudiseks, et hambaid lagundavad ka sellised söögid ja joogid, mis tunduvad kehale tervislikud ja kasulikud olema.
Põnn on Eesti beebide lemmik!
Iga lapsevanem tahab pakkuda oma lapsele parimat. Puhas ja kvaliteetne toit on väga oluline, et beebi kasvaks terveks ja tugevaks. Aga millist lastetoitu eelistada? Valik poelettidel võib võtta silme eest kirjuks ja kunagi ei tea, millise purgi sisu beebile maitseb.