Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Tervislikud lastemenüüd – kas naivistlik ja täitumatu soovunelm?

teisipäev, 11. november 2014
Arvatavasti on kõik kuulnud, et rasvane, suhkrune ja toitainetevaene söök ei tee kehale head. Küllap oleme kuulnud ka sellest, et laste kehad on täiskasvanute omadest õrnemad ja halbade ainete poolt kergemini kahjustatavad. Ometi tabab teadlikku lapsevanemat söögikohtade lastemenüüsid ja lõbustusasutuste peopakette uurides reeglina õõvastus. Tervise- ja toitumisnõustaja Liis Orav on teinud mõtlemapaneva ja sisuka artikli lastemenüüde teemal.

Millega võiks põhjendada seda, et lastele pakutakse igal pool nagu kokkulepitult glükoosi fruktoosisiirupist* raskeid karastusjooke, oksüdeerunud rasvadega immutatud friikartuleid – kartulikrõpse ning kahtlastest lisaainetest tulvil viinereid? Kui täiskasvanutele mõeldud prae juurde eksib vahel ära ka mõni kurgi- ja tomatilõik, siis lastemenüüde puhul selle mõttetu pisiasjaga tavaliselt vaeva ei nähta. Sageli on kogu kaunidust veel ilmestamas rafineeritud taimeõlide* baasil valmistatud tubli portsjon majoneesi. Tundub nagu oleks lastele reserveeritud kogu menüü kõige toitainevaesemad toidud.

Me kõik tahame oma lastele parimat. Mis siis niisuguse uskumatu toiduvaliku tingib? Mugavus? Teadmatus? Hoolimatus? Sageli keelduvad peokohad ka kivinenult erandeid tegemast, viidates väljakujunenud tavadele ja reeglitele. Kes neid reegleid loob?

Nii peabki murelik lapsevanem selles situatsioonis „jalgadega hääletama“ ning valima peopidamiseks mõne teise koha, mis vastutuleku korras on nõus „erandeid“ tegema. Ma ei häbene tunnistamast, et luiskasin kord oma tütre tundlikuks allergikuks vaid selle pärast, et see tundus olevat ainus võimalus lõbustuskoha lastemenüü muutmiseks. Ma ei imestaks, kui varsti peaks sel puhul arstitõendi esitama, kui soovid, et laps oma sünnipäeval keeglit mängides täisväärtuslikku toitu sööks.

Minu jaoks pole küsimus mitte üksikus kartulikrõpsus, vaid põhimõttes: miks peaksid lapsed oma sünnipäeval, aga ka lihtsalt toredal päeval perega einestama minnes ebakvaliteetset toitu sööma? Miks ei võiks ka toitumisasutused ja peokohad panustada laste heaolule ning pakkuda rõhutatult tervislikku toitu? Lõppude lõpuks pingutavad nad teenuse kujundamisel ju oma klientide (ja ka laste) nimel või kuidas?

Kui te olete kunagi laste sünnipäeval juhtunud lauale asetama suupärasteks lõikudeks lõigatud puuviljad ja krõmpsuvad porgandid-kurgid-paprikad, siis ei teki teil enam oma võsukeste maitse-eelistuste suhtes mingit küsimust. Lapsed hävitavad mahlased palad tänulikult ja loetud hetkedega.

Mis oleks, kui lastele mõeldud „beežides“ menüüdes asenduksid kantserogeensete akrüülamiididerikkad* kartulikrõpsud rikkalike puuviljavaagnatega ning rääsunud rasvas praetud laisad friikartulid vahetataks välja lastepäraste salatitega? Mis oleks, kui naatriumglutamaati*, geenimuundatud sojavalku* ja liigpalju soola sisaldavad viinerid kaoksid ja nende asemel manifesteeruksid hoopis vaagnad dipikastmete-täisväärtuslike toidupaladega? Miks ei võiks pagaritööstused vähemalt ekstra lastele mõeldud torte ilma sünteetiliste lisa- ja värvaineteta teha?

Miks me ei võiks kõik koos pingutada oma laste parema tervise nimel?

Sõnaseletusi:

* Glükoosi-fruktoosisiirup ehk kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupi sage tarvitamine võib esile kutsuda kõrgenenud triglütseriidide (vererasvade) ja kolesteroolitaset, mittealkohoolset rasvmaksa ning II tüübi diabeeti. Muude riskide seas võib see tekitada ka kõrgenenud kusihappetasemega kaasnevaid  probleeme nagu südame-veresoonkonnahaigused, podagra jt.

* Rafineeritud taimeõlid on tööstuslikult ekstraheeritud, filtreeritud, desodoreeritud ja stabiliseeritud õlid, mis on minetanud peale algmaterjali iseloomustava lõhna ja maitse ka enamuse kehale vajalikkudest fütotoitainetest ja antioksüdantidest. Rafineeritud õlid sisaldavad külluslikult Omega 6 rasvhappeid, mis soodustavad liigses koguses põletike tekkimist, kõrgenenud kolesteroolitaset ja südame-veresoonkonna haigusi.

* Beež dieet/menüü on  termin, mis on kasutusel mineraalide-, vitamiinide- ja antioksüdantidevaese toidu iseloomustamiseks. Beež dieet viitab värvidevaesele ja rasvast-suhkrust pakatavale nn. „laisale“ toidule, mis annab tühje kaloreid, kuid muul moel kehasse eriti ei panusta.

* Akrüülamiidid on kantserogeensed (vähkitekitavad) ühendid, mis tekivad tärkliserikka toidu kuumutamisel. Põhiliseks akrüülamiidide allikaks toidus on kartulikrõpsud, friikartulid, röstitud saiad-leivad ja küpsetised.

* Naatriumglutamaat ehk E621 kuulub erutusmürkide ehk eksitotoksiinide kategooriasse. Naatriumglutamaat tekitab ajus neuronite ülestimuleerimise, mille tagajärjel ajurakud kahjustuvad. Ühtlasi manipuleerib naatriumglutamaat aju küllastuskeskusega, pannes tarbija ahnemalt sööma, põhjustades kontrollimatut isu ja sellega kaasnevat võimalikku rasvumist.

* Geenimuundatud soja võib teadusuuringute hinnangul põhjustada vähkkasvajaid ja reproduktiivprobleeme.  Geenimuundatud organismide tarbimist seostatakse ka allergia, toidutalumatuse ja põletikuliste haiguste (s.h. lekkiva soole sündroomi) ulatusliku tõusuga maailmas. Euroopas kasutatav soja pärineb põhiliselt USA-st, kus valdav enamus sojast on geenimuundatud. Sojavalku kasutatakse pea kõigis liha sisaldavates poolfabrikaatides ja valmistoitudes.


Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, toitumistarkus.ee/tervislikud-lastemenuud-kas-naivistlik-ja-taitumatu-soovunelm/#more-72


Kutsume teid, lapsevanemaid, siinkohal avaldama oma tähelepanekuid, millistes söögikohtades pakutakse tervislikke ja lastesõbralikke sööke. 



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Ananassimahl leevendab köha tõhusamalt kui köhasiirup
Ananassis sisalduval ensüümil bromelaanil on mitmeid tervist toetavaid omadusi. Juba ammu on teada, et see lõhustab valke ning parandab sel moel seedimist. Ananass on kasulik kilpnäärme probleemide puhul ning aitab väljutada organismi kogunenud raskemetalle. Kuna bromelaanil on ka üldine põletiku- ja bakterite vastane toime, siis on  värske ananassimahl hea abimees ka köha vastu.
Mida peaks teadma enne turvaistme ehk boosteri ostu?
USA-s avalikustati hiljuti uuringu tulemused 2014. aasta parimate turvaistmete ehk boosterite kohta. Uuringus on välja toodud ka boosterid, mida ei soovitata osta.
Tubli laps ja psühhosomaatilised häired
Miks ütleme sageli oma lastele, et nad oleksid tublid? Kas nad siis juba ei ole piisavalt? Lapsele seda öeldes eeldame, et praegu ei ole ta tubli. Kui asjad ei lähe hästi, lisavad vanemad: "Ma tean, et sa oled veel rohkemaks võimeline.”
Laste lemmikvitamiinid on pakitud Yomi karukestesse
Yomi vitamiine teab enamik lapsi, sest magusad ja maitsvad karukesed kuluvad sügis-talvisel perioodil marjaks ära. Enam ei pea meelitama lapsi vajalikke vitamiine ja toidulisandeid sööma, nad küsivad karukesi hoopis ise. Nii head ongi Yomi vitamiinid:)