Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Beebidel ja väikelastel tekib autos kiiresti ohtlik ülekuumenemine

kolmapäev, 4. mai 2016
Päike võib auto interjööri nii üles kuumutada, et see muutub poole tunniga eluohtlikuks ja seda isegi suhteliselt jaheda ilmaga. See tuleneb asjaolust, et sisetemperatuuri tõus sõltub esmajoones siseneva päikesevalguse hulgast ja mitte niivõrd välistemperatuurist. Seetõttu on eriti oluline olla tähelepanelik beebide ja väikelaste suhtes. Ülekuumenemine tekib kiiresti ja kuumarabanduse oht on väikestel väga suur.

​Kui välistemperatuur on 33°C, siis saavutab see autos taseme 50°C juba pärast 20-minutilist parkimist. 40 minuti pikkuse parkimise järel on autos aga koguni 60°C. Kui välistemperatuur on vaid 21°C, siis otse salongi kiirgav päikesevalgus võib ikkagi muutuda nii kuumaks, et autosolek võib ohustada tervist ja elu.

Lapse või looma autosse jätmine võib kaasa tuua väga tõsiseid tagajärgi – isegi surma. Lisaks on autos valitseval kõrgel temperatuuril negatiivne mõju autojuhi tähelepanuvõimele ja füüsilisele seisundile, mis omakorda suurendab õnnetuste riski.

Päike võib auto interjööri nii üles kuumutada, et see muutub poole tunniga eluohtlikuks ja seda isegi suhteliselt jaheda ilmaga. See tuleneb asjaolust, et sisetemperatuuri tõus sõltub esmajoones siseneva päikesevalguse hulgast ja mitte niivõrd välistemperatuurist. Akende lahti kerimine ei vähenda märkimisväärselt temperatuuri, kuna õhuringlus seisvas autos pole piisav.  

Kuuma ilmaga pargitud autosse jäämine on väga ohtlik ja seepärast on vajalik alati enne lahkumist veenduda, et ühtegi sõitjat (sealhulgas lemmiklooma) pole autosse jäänud. Eriti tundlikud temperatuurile on väiksed lapsed – oma proportsioonide tõttu kaotavad lapsed kõrgest temperatuurist tingituna rohkem vett. Seepärast võib nende päikese kätte ja autosse jätmine lõppeda traagiliselt.

Pisikesele beebile ei ole väga palju vajagi, et saada kuumarabandus. Seega, kui sõidate autoga, siis jälgige oma lapsi, et neil ei tekiks vedelikupuudust või neil ei läheks väga palavaks. Tehke piisavalt peatuseid, andke lastele juua ja jahutage lapsi. Riietage lapsed võimalikult õhukeselt ja võimalusel kasutage turvatoolides spetsiaalseid suvekatteid. Suuremad lapsed oskavad üldselt ise märku anda kui liiga palav on, aga beebid ei pruugi seda teha. Seega nendele tuleb pöörata ekstra tähelepanu. Lisaks on turvahällid palju kinnisemad ja rohkem ümber kui turvatoolid. Enamus uuemaid turvahälle on seest penoplastiga polsterdatud. See on mõeldud löökesummutavaks kihiks, kuid see on ka väga hea soojaisolaator. Talvel hoiab lapse mõnusalt soojas, aga suvel hakkab kuumutama.

Kõrge temperatuur autos on ohtlik ka loomadele. Kui lähete kuuma ilmaga reisile ja võtate kaasa lemmiklooma, siis peate oma teekonda nõnda planeerima, et ei peaks teda üksi autosse jätma. „Soovitame peatuste ajal valida kohti, kus loomad on teretulnud ja saaksite nad endaga kaasa võtta. Kui teate juba ette, et teil on peatudes tarvis loom autosse jätta, siis on mõistlik teda hoopis mitte kaasa võtta,“ soovitavad Renault’ sõidukooli instruktorid. Kui võimalik, siis parkige oma auto varju. Pärast naasmist kuumenenud auto juurde, avage esmalt kõik uksed ja oodake mõni minut, et sisetemperatuur kukuks.

Kuuma ilmaga päevadel peaksid jalakäijad olema osavõtlikud, kui märkavad autosse jäetud last või kodulooma. „Kui märkate autos valveta jäetud last, siis andke sellest politseile või muule pädevale instantsile märku. Mingil juhul te ei tohiks sellist situatsiooni eirata,“ ütlevad Renault’ sõidukooli õpetajad. „Suvel on salong kuum ka sõidu ajal. Sõitjad peaksid meeles hoidma, et interjöör on tarvis siiski maha jahutada, sest palavus mõjub negatiivselt sõidumugavusele ja –ohutusele.

Autojuht, kes peab sõitma kõrge temperatuuriga autos, väsib kiiresti ja ka tema tähelepanuvõime väheneb,“ ütlevad Renault’ sõidukooli instruktorid. Kui auto on varustatud konditsioneeriga, siis on mõistlik seda sõidu ajal kasutada, et sisetemperatuur oleks mõni kraad madalam kui välistemperatuur. Tuleb ka meeles pidada, et liiga suur temperatuuri erinevus võib kaasa tuua külmetuse. Õhukonditsioneerita auto puhul peaksite kasutama ventilatsiooni või kerima alla akna.

MinuLaps e-poes on saadaval sooduspakkumises Cybex ja Maxi-Cosi turvahällide ja turvatoolide suvekatted. Vaata: pood.minulaps.ee/et/search?page=1&q=suvekate

Allikas: www.liiklus.eeturvatool.blogspot.com.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lastega Kopenhaagenis ja Legolandis
Hans Christian Anderseni Väikese Merineitsi linn Kopenhaagen on ehitatud veele, kujutades endast kanalite ja saarte võrku. Oma poolteise miljoni elanikuga on Kopenhaagen Skandinaavia suurim ja elavaim linn. Kopenhaagenis ja selle ümbruses on koos lastega palju avastamist.
Raskustes viie lapsega üksikema Rapla vallas vajab abi
MTÜ Do Good soovib aidata Rapla vallas elavat viie lapsega üksikema, kellel on hädasti vaja lastele riideid, jalanõusid kodutehnikat jpm.
Umbrohutõrjevahend Roundup võib põhjustada hormonaalseid probleeme ja vähki
Lastel esinevad toiduallergiad on kasvavas tempos, huvitaval kombel on seal ka sageli kartul ja porgand. Lapsed ei talu enam toiduaineid, mis peaks olema igapäevaselt nende menüüs. Samal ajal reklaamivad Eestis aianduskaupu müüvad kaupluseketid umbrohutõrjevahendit Roundup, mida mitmed riigid on keelanud koduaedades kasutada.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Muudame koos emadepäeva ema ja lapse turvakodus rõõmsamaks
Lähenemas on emadepäev ja juba kolmas aasta soovib MTÜ Do Good heade inimeste abiga muuta selle päeva ema ja lapse turvakodudes veidi rõõmsamaks.