Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Selitatud või aitab langetada kaalu ja puhastada keha

teisipäev, 26. juuli 2016
Ghee on iidne tervisetoit, mis on mitmete tähtsate vitamiinide allikas. Gheed kasutatakse lokaalselt nii põletuste, nahaärrituste kui -kahjustuste korral, samuti nahakuivuse ja peanaha probleemide leevendamiseks. Ghee multifunktsionaalsust võib paljuski võrrelda ka kookosrasvaga.

Traditsiooniliselt tehti gheed pühvli- või lehmapiimast. Selitamise käigus tekib võile iseloomulik pähkline maitse, eemaldatakse vesi, piimasuhkur (laktoos) ja piimavalk (kaseiin). Gheel on kõrgem suitsupunkt (ligi 230° C)  kui koorevõil ning seda võib kasutada ka kõrgetel temperatuuridel praadimiseks.

Üks tugev pluss ghee kasuks on see, et tegu on laktoosi- ja kaseiinivaba toiduainega. Tänapäeval esineb inimestel sageli piima erinevate komponentide suhtes tundlikkust, seedeprobleeme võib tekitada piimasuhkru (laktoosi)talumatus või on raskusi just piimavalgu lagundamisega. Viimane võib  muu hulgas väljenduda ka huulte, suu, keele, näo või kurgu paistetuse, nõgeslööbe või kõhukinnisusena. Enamik eelmainitud  tundlikkusega inimestest võib endale suure tõenäosusega lubada aga selitatud võid ilma, et terviseprobleeme kartma peaks.

Ghee sisaldab rohkelt konjugeeritud linoolhapet (CLA), mis on kogunud kuulsust just ohtliku, kõhu piirkonda koguneva, vistseraalse rasva sulatajana. Samuti on uuringud näidanud et CLA aitab alandada vererõhku, vähendada põletikku ja LDL-kolesteroolitaset.

Ghee sisaldab tavalisest võist veelgi rohkem sooletrakti terviseks olulist butüürhapet, mis detoksifitseerib soolestikku ja parandab käärsoole seisundit. Butüürhape on tugevalt põletikuvastase toimega, teadustöödes on leidnud kinnitust selle kasuliku rasvhappe roll põletikuliste soolehaiguste ja ärritunud soole sündroomi leevendamisel. Aga mitte ainult – butüürhappe rikka selitatud või tarbimine on näidustatud ka insuliini resistentsuse ja diabeedist tingitud vaevuste puhul.

Muu hulgas on ghee ka hea rasvlahustuvate vitamiinide allikas. Ghees leidub nii D, E ja A-vitamiini, samuti kaltsiumi luudesse ankurdamiseks nii olulist K2-vitamiini. Uuringud on näidanud, et K2-vitamiin on tugevate ja elastsete luude ehitamiseks isegi olulisem kui kaltsium. Samuti aitab piisava K2-vitamiini tarbimine ennetada veresoonte kaltsifitseerumist, kukekannuste tekkimist ja hammaste lagunemist.

Rasvlahustuvad vitamiinid on nn mördiks mineraalidele, ilma milleta organism neid tõhusalt ehituskividena kasutada ei saa. Paljude krooniliste terviseprobleemide, toitaineliste defitsiitide või maksafunktsioonide häirumise tõttu ei saa keha efektiivselt hakkama beeta-karoteenist A-vitamiini tootmisega. Selitatud võis on hormonaalseks tasakaaluks ja limaskestade terviseks nii oluline A-vitamiin aga organismile koheselt kasutataval kujul.

Nagu kookosrasv, on ka ghee tänuväärne abiline kaalulangetamisel, kuna sisaldab spetsiifilisi rasvhapped, mis aitavad laiska rasvkudet energiatootmiseks põletada. Ayurveda meditsiin kasutab gheed maohappe ja sapi läbivoolutuse stimuleerimiseks ning  seedetule ergutamiseks. Gheed süües aitate kaasa rasvlahustuvate toksiinide väljutamisele ja keha puhastumisele.

Gheel arvatakse olevat eriline roll just aju toetamisel ja tervendamisel, seda soovitatakse ravimtoiduna ka neurodegeneratiivsete haiguste (Alzheimer, Parkinson) ja dementsuse puhul. Ghee on suurepärane organismi turgutaja nii kasvajate, autoimmuunhaiguste kui teiste kroonilise põletikuga kulgevate tõbede puhul.

Gheed võib osta poest või teha ise, selleks pole vaja muud kui hea kvaliteediga (eriti hea kui orgaanilist!) võid, paksu põhjaga potti  ja innukat tegijat. Sulata või aeglaselt ja lase sel madalal temperatuuril  paarkümmend minutit keeda – on oluline, et või keetmise käigus suitsema ei läheks ja põhja ei kõrbeks. Protseduuri lõpuks on näha kolm selgesti eristatavat kihti – pealmine õhukene vahukiht, selle all paks kollane võirasv, anuma põhjas aga vesine piimjas kiht. Vahu võib lusikaga eemaldada.

Peale kihtide eraldumist tuleks kuumus maha keerata ja lasta vedelikul pisut jahtuda. Seejärel kurnata poti sisu hoolikalt läbi mitmekordse marli klaaspurki – kõik mittevajalik jääb marlisse kinni ja selle võib hiljem nt loomadele sööta.

Kurnatud ghee meenutab välimuselt sulakulda. Gheed võib hoida kaanega purgis toatemperatuuril  kuni paar nädalat, külmkapis püsib see tarvitamiskõlblikuna mitu kuud. Kuna rasv kipub külge võtma ümbritsevaid lõhnu, tuleks purk avamisjärgselt alati hoolikalt kaanega sulgeda.

Allikas: www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Jack Wolfskin, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Haapsalus elav 5 poisiga üksikema soovib lastele jalgrattaid
MTÜ Do Good soovib aidata Haapsalus elavat 5 poisiga üksikema, kelle lastele oleks vaja jalgrattaid.
Rannarahva festival Viimsis 30.-31. juulil
juuli
30.—31. juulil toimub Viimsis taas Rannarahva festival. Seekord aga tavapärasest erilisemalt – festival laieneb üle kogu Viimsi poolsaare. 
Kolm head reisitoitu beebidele
Imikuga reisimine tekitab paljudes lapsevanemates hirmu, sest pikk auto- või lennusõit ei möödu lapse ega vanema jaoks mugavates tingimustes. Paljude vanemate mure põhjuseks on ebamugavad ning kitsad lennukid või autosalongid, kus beebi söötmine võib osutuda arvatust keerulisemaks. 
Koolivalmiduse kujunemisest
Koolivalmidus on midagi palju enamat kui lihtsalt eelkoolis käimine ja kindlate teadmiste omandamine. Koolivalmiduse eelduseks on mitmed füüsilised, sotsiaalsed ning kognitiivsed oskused.
Saialill sobib ideaalselt nahahooldusteks
Harilik saialill on naha hooldamiseks ja hea väljanägemise saavutamiseks väga väärtuslik taim. Rahvameditsiinis levinud taimel on põletikuvastased ja antiseptilised omadused, millest leiab ravi ekseemi, dermatiidi, psoriaasi jm haiguste vastu.