Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Ohtlikud ained, mida toidus vältida

teisipäev, 2. detsember 2014
Järjest enam räägitakse ja kirjutatakse tervislikust toitumisest. See on oluline, kuna viimaste aastate jooksul on inimeste (eriti laste) tervis muutunud nõrgaks. Liiga sageli diagnoositakse seletamatute põhjustega raskeid haigusi ja muid tervisehädasid. Paljuski on see seotud ebatervislike toiduvalikutega, sest nagu öeldakse: "Sa oled see, mida sööd". 

Aspartaam (E951)
Kunstlike magusainete eest jookse nii kaugele kui vähegi saad. Aspartaami seostatakse migreeni, nägemishäirete, krampide, depressiooni, ajupõletiku, kaalutõusu ja muuga – nimekiri on lõputu. Eelista looduslikke magustajaid: banaani, kuivatatud puuvilju (datleid), mett, steviat, roosuhkrut. Jälgi hoolikalt toodete pakendeid ja välista  E95… algavad numbrid. Ja ole ettevaatlik, aspartaami ja muid magusaineid sisaldavad ka ravimid!

Lisalugemist: www.minulaps.ee/tervislik-elu/miks-on-valge-suhkur-halb-nii-sulle-kui-lapsele

Konserveeritud toit
Konservide sisekihist lekib toitu ohtlikke aineid (võõröstrogeene nagu bisfenool A), mis tekitavad häireid endokriinsüsteemis ja mida seostatakse kõigega alates lapseea vihahoogudest kuni ülekaalu, südamehaiguste, rinnakoe muutuste ja sigimishäireteni välja. Eriti ohtlikud on rasvased konservid, kuna biolagunematud mürgid on rasvlahustuvad ja on seega kõige tänulikumad just rasvase keskkonna eest.

Eelista võimalusel klaaspurke-pudeleid või tetrapakke.

GMO toidud
2012. aastal Prantsusmaal läbiviidud uurimus kinnitas varemlevinud uskumust, et  geenimuundatud toidud kujutavad endast tõsist ohtu tervisele. Rottidele söödetud GMO mais tõstis eksponentsiaalselt loomade haigestumismäära kasvajatesse, neerupuudulikkusse ja maksanekroosi. GMO toitude vältimisel on saadud abi nii lekkiva soole sündroomi kui muude põletikuliste haiguste puhul, samuti on paranenud autismispektri häired.

Tutvu pakenditega ja hoidu GMO-dest. Muuseas, ka aspartaam on toodetud geenimuundatud bakteri väljaheite baasil!

Kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup (kutsutud ka glükoosi- fruktoosisiirupiks)
Seda magustajat seostatakse diabeedi, rasvumise, metaboolse sündroomi, maksahaiguste ja vähiga. Kuna tegu on vedela isoleeritud fruktoosiga, on kehal sellega eriti raske toime tulla. 100% sellest ohtlikust ainest metaboliseeritakse maksas, mistõttu maksa koormus hüppeliselt kasvab. Fruktoosisiirupi kalorid ladestatakse organitevahelise kõhuõõne rasvana, tõuseb ka vererasvade sisaldus. Ära unusta, et kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup on tehtud geneetiliselt muundatud maisist!

Vaata läbi jäätiste, kommide, küpsiste ja karastusjookide koostis ja vali tavalise suhkruga tooted.

Lisalugemist: www.minulaps.ee/tervislik-elu/ole-teadlik-natsu-koostisest-ja-selle-mojust-lapsele

Töödeldud toidud ja poolfabrikaadid
Vähe sellest, et need on vitamiinide- ja mineraalidevaesed, on sinna lisatud ka suures koguses lisa- ja värvaineid, mida samuti seostatakse erinevate allergiate ja tervisehäiretega. Lisaks muule sisaldavad poolfabrikaadid  suures koguses varjatud soola ja suhkrut, mis omakorda immuunprobleeme võimendavad.

Eelista kvaliteetset kodust toitu, mille koostist ise kontrollida saad.

Naatriumglutamaat
See on üks kõige sagedamini kõrvalnähte  tekitav lisaaine, mida seostatakse peavalude, allergiate, ajuhäirete ja muuga. Millest aga vähem teatakse on see, et teadlased kasutavad naatriumglutamaati siis, kui neil on vaja laborirotte oma katsete jaoks kiiresti ülekaaluliseks muuta. E621 teeb selle töö kiiresti ära, kuna ajab segadusse aju küllastuskeskuse. Seega säilib  hea isu ka peale seda, kui kõht juba ammu täis. Mis toimib rottidel, mõjub reeglina ka inimestele. Jälgige ennast peale Hiina toidu söömist, juba poole tunni pärast tahaksite uuesti midagi põske pista… Hea uudis tootjale, mitte nii kasulik tarbijale

Hoiduge E621 sisaldavatest valmistoodetest, pakisuppidest ja puljongikuubikutest.

Lisalugemist: www.minulaps.ee/tervislik-elu/mis-kartulikropsudes-tegelikult-peidus-on

Transrasvad 
Need keemiliselt muundatud rasvad on kehale rasked taluda ja kordi kahjulikumad kui me kartagi oskame. Suur osa südame-veresoonkonnahaigustest on just transrasvade põhjustatud. Nad takistavad rakkude ainevahetust, toitainete omastamist ja rakkude vahelist kommunikatsiooni. Lisaks pikendavad transrasvad tunduvalt toidu seedimisaega, olles üheks põhiliseks happelise seedimatuse ja puhitiste põhjustajateks.

Uuri pakenditelt ja väldi sõnu „hüdrogeenitud“, „osaliselt hüdrogeenitud“ või  fraktsioneeritud, samuti põgene taimerasvast tehtud toodete eest, mis küll meenutavad kohukesi või juustu, kuid millel on silt „…-laadne toode“.

Plastikpudelites vesi, plastikkarpides toidud
Pehme plastik sisaldab kantserogeenseid aineid (di-2 etüülheksüüladipaat (DEHA) ja bisfenool A (BPA), mis on tuntud kui endokriinhäirete tekitajad. Uuringud on näidanud,  et plastiku kuumenedes (päikese käes, sooja toidu mõjul) on mürgiste ainete lekkimine eriti võimendatud.

Lisalugemist plastikpudelite teemal: www.minulaps.ee/tervislik-elu/kui-ohutud-on-plastiknoud


Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, toitumistarkus.ee/ohtlikud-ained-mida-toidus-valtida/#more-298




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Räägi lapsega varakult tubakatoodete tarbimisest
Laste seas levib tubakatoodete proovimine ja tarbimine juba üsna varakult. Seetõttu võiks lapsega sel teemal pidada kodused vestlused pigem varem kui hiljem.
5 küsimust, millele mõelda enne piiride seadmist
Õigete piiride loomine aitab lapsel tunda end turvaliselt ning on seeläbi ka teadlik aktsepteeritavast käitumisest. Mõnikord kipuvad lapsed piire testima ning käituvad tavapäratult (jonnivad, karjuvad, löövad jne). Ilmselt on paljud vanemad tundnud mingil hetkel end olevat kimbatuses ning mõelnud, kas seatud piirid on ikka õiged.
Kuidas ja millega nõud puhtaks?
Nõudepesu on igapäevane rutiinne tegevus. Kas pesta käsitsi või masinaga, kasutada tavalist nõudepesuvahendit või eelistada ökotoodet? Või tasub hoopis võtta kapist välja sooda ja äädikas?  
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Lapsevanem ja õpetaja, jagatud koostöö
Täiskasvanute ülesanne on luua lapsele õppimiseks ja igakülgseks arenguks sobiv keskkond. Kui laps tajub vanemate ja õpetajate vahelist koostööd ja usaldust, siis on õppimine efektiivsem ja pakub rohkem ka rõõmu.