Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Mida peaks teadma piimhappebakteritest?

neljapäev, 13. aprill 2017
Tänapäeval ei kahtle enam keegi piimhappebakterite kasulikkuses. Samas teavad vähesed, et meie seedesüsteemi tervis mõjutab tugevalt ka ajutegevust ning immuunsüsteemi. Seega on pidev oma seedimise eest hoolitsemine ehk valikute tegemine, mida süüa või mitte, kogu tervise seisukohalt väga oluline. Terje Tähe populaarses raamatus "Pereema raviraamat" on hea ülevaade piimhappebakterite toime kohta.

Terve soolestiku mikrofloorast moodustavad põhiosa piimhappebakterid. Samas on piimhappebakterid kõige tundlikumad keha sisekeskkonna PH muutusele ning kuna iga haigus muudab keha happelisemaks, hukkuvad piimhappebakterid esimestena.

Seetõttu tuleks peaaegu iga haigusega ka piimhappebaktereid lisaks võtta. Nõnda taastad soolestiku normaalse mikrofloora, tugevdad seeläbi ka immuunsüsteemi ning aitad kehal kiiremini haigusest võitu saada.

Millist piimhappebakterit võtta? Mille järgi valida? 
  • Kapslid on paremad kui tabletid. Kapsel kaitseb piimhappebaktereid väliskeskkonna mõjutuste eest, nii et kapsel jõuab soolestiku õigesse piirkonda ning sulab alles seal. Tablettidesse pressimine võib suure osa bakterikultuurist hävitada. Sama mõju on lamineerimisel ning fooliumiga katmisel. Kui laps on nii väike, et ei suuda kapsleid neelata, kasuta piimhappebakteri pulbreid või võta sisu kapslist välja.
  • Eelista preparaate, kus on mitu tüve. Kõige tõhusam on preparaat, kus on 4-5 erinevat bakeritüve, kusjuures iga tüve kogus peaks olema vähemalt 109 cfu. Igal tüvel on soolestikus oma ülesanne ning ta toodab kas piimhapet, antikehasid, ensüüme vm. Kuna inimeseti soolestiku mikrofloora koostis erineb, siis kui preparadis on mitu tüve, on tõenäolisem, et seal leidub ka just sulle kõige olulisema piimhappebakteri tüvi.
  • Vaata, kui palju on konkreetses preparaadis piimhappebaktereid kokku. Võiks olla vähemalt 109 cfu/g/päeva kohta. Kui baktereid on vähem, ei suuda nad soolestiku limaskestale kinnituda, vajalikku eluruumi hõivata ja uhutakse peale tuleva vee ning toiduga lihtsalt välja.
  • Kuna iga inimese soolestiku mikrofloora erineb ja muutub ka vastavalt oludele (nt imik-täiskasvanu, kodus-reisil), siis vahel tuleb lihtsalt proovida, missugune preparaat just sinule mõjub ja mis ei mõju.
Sageli tekib inimestel küsimus, et kas piimhappebaktereid võib kasutada, kui on piimatalumatus? Vastus on, et võib küll, sest "piim" bakteri nimes ei tähenda, et tegu on piimaosakesi sisaldava tootega. Kuna bakter avastati esimesena hapendatud piimatoodetes, siis sai ta sellise nime. Ta kasvab igal pool - naturaalselt kääritatud hapukapsa ja hapukurgi vedelikus, hapendatud aedviljasegus, teeseenes, aga ka hapupiimas ja keefiris. Kuid kui piimhappebakterid on kasvatatud piimatoodete peal, võivad nad piimatalumatusega inimestel tekitada kõhukinnisust, -lahtisust, gaase, allergilist löövet.

Kuidas piimhappebaktereid võtta, et nendest kõige suurem kasu tõuseks?
Olenevalt tootjast soovitatakse piimhappebaktereid võtta kas 30 minutit enne või 30-60 minutit peale sööki. Aga alati tuleb peale juua suur klaasitäis vett, kuna piimhappebakterid vajavad paljunemisel ohtralt vedelikku. Kui piisavalt ei jooda, võib kõht kinni minna.

Kapslid võib panna ka 1-2 tunniks toasooja vette. Selle aja jooksul kapsel lahustub, piimhappebakterid paljunevad ning preparaadist on rohkem kasu. Kui võtad lapse jaoks piimhappebakterid kapslist välja ja annad väikse koguse rinnapiima või veega segatult, tee seda vahetult peale kapslist väljavõtmist ning anna alati topeltannus, kuna osa kultuurist hukkub suu ja mao ebasoodsas keskkonnas.

Ükskõik missuguse terviseprobleemi korral peaks piimhappebakterite võtmisel 1-2 nädalaga toimuma kas või väike muutus paremuse poole ja kuu ajaga tuntav paranemine. Kui seda pole, vaheta kindlasti preparaati.

Millal võiks piimhappebaktereid alati ja kohe kasutama hakata?
  • Kui tunned, et hakkad haigeks jääma, siis kiire piimhappebakterite topeltannus võib päästa haigestumisest.
  • Kui kasutad antibiootikume, tee alati pärast antibiootikumikuuri lõppemist vähemalt 1-2 nädala pikkune piimhappebakterite kuur. Kui antibiootikumid mõjusid seedimisele halvasti, võtta baktereid nii kaua, kuni seedimine täiesti korras ja siis veel 1-2 nädalat lisaks. Kui antibiootikumide kõrvalmõjud (kõht lahti, kõhuvalu, gaasid, iiveldus) avalduvad juba võtmise ajal, manusta piimhappebaktereid paralleelselt antibiootikumidega ja et nende mõju oleks kõige tugevam, siis antibiootikumide võtmiste vahepeal.
  • Kui võtad hormoonravimeid, peaksid piimhappebaktereid pidevalt juurde tarvitama.
  • Kui tegu on seedehäiretega (kõhulahtisus, toidumürgistus, iiveldus, kõhukinnisus).
  • Imikutel lisatoiduga alustamisel, kui mõni toit viib kõhu korrast ära.
Loe lisa raamatust "Pereema raviraamat" (Terje Tähe)

MinuLaps e-poes on saadaval hea hinnaga kvaliteetsed BIOLATTE ja ECOSH piimhappebakteri tooted, vaata: pood.minulaps.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda jt

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lihtsalt valmivad jõulused purgikoogid
Purgikoogid on väga head, sest kõik portsjonid saab eelnevalt ette valmistada ning kui magusa söömise aeg saabub, ei pea vaeva nägema koogi lõikamise ega jagamisega. 
Absoluutne jõuluaja klassika Estonia laval - ballett ´Pähklipureja´
jaanuar
"Pähklipureja" etenduses muutuvad ka kõige võimatumad unenäod imekauniks ja ahvatlevaks reaalsuseks. Tšaikovski kaunis muusika viib vaataja koos Klaraga maiustuste, Hiirekuninga, mängusõdurite, lendavate kokkade, hiiglasliku jõulupuu, jõuluõhtu ja tantsu võlumaailma.
Valgamaa pere vajab abi tulekahjus kannatada saanud kodu taastamisel
MTÜ Do Good soovib seekord aidata Valgamaal elavat perekonda, kelle kodu sai suvel toimunud tulekahjus suuri kahjustusi. Peres kasvab kolm last, aitame koos teha pere jõuluaeg rõõmsamaks!
Imelihtsad pistaatsia-vaarika rullid
Eriti kiire ja imelihtne viis, kuidas valmistada pistaatsia-vaarika rulle! Super maitsvad värskelt küpsetatult ja veel soojalt.
Teiste inimeste kasvatamatud lapsed
Kui te hoolite oma sõbrast või sõbrannast ja tema armastab oma lapsi, aga teie kasvatusstiilid on erinevad, siis on tegemist üsna tundliku teemaga. Võimalik, et tema ei näe oma lapsi samamoodi nagu teie. Seetõttu võib aeg-ajalt üles kerkida probleeme, mille lahendamine ei olegi nii lihtne.