Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Mida küsida oma arstilt, kui ta tahab antibiootikume välja kirjutada?

teisipäev, 18. november 2014
Antibiootikumide liigtarvitamine on viimastel aegadel üks enim arutatud rahvatervise küsimusi. Enamus lapsi on täisealiseks saades võtnud elu jooksul 10-20 kuuri antibiootikume. Antibiootikumidele resistentsete bakterite levik on tõusuteel. Ravimresistentsete bakterite ohu vastu saab meist igaüks teha oma osa, küsides arstilt mõned lihtsad küsimused enne, kui ta retsepti välja kirjutab.

Bakterid on imetillukesed organismid, mida meie kehas elab miljardeid. Paljud neist on meile väga vajalikud ja mõned kahjulikud. Antibiootikumid on loodud nende kahjulike bakterite hävitamiseks, kuid need ravimid ei tee bakterite hävitamisel “heade“ ja “halbade“ vahel vahet. Teadlased on leidnud, et kasulikud bakterid ei pruugi kunagi taastuda ning nende hävitamine võib viia suurenenud vastuvõtlikkusele infektsioonide ja haiguste osas.

Mitmetes maades on arstidele antud juhtnööride põhjal hakatud antibiootikumide välja kirjutamisse suhtuma ettevaatlikumalt. Eestis sõltub see siiski valdavalt veel patsiendi enda ja tema arsti haritusest ja soovist küsida küsimusi ja pidada dialoogi. Enne antibiootikumide välja kirjutamist on mõned väga olulised küsimused, mida patsient peaks oskama küsida ja millele arst peaks oskama vastata. Ebateadlik antibiootikumide võtmine on pikas plaanis ohtlikum kui sageli need haigused, mille vastu antibiootikume kiire lahendusena välja kirjutatakse. Antibiootikumid võivad tekitada koos teiste ravimitega võttes ohtlikke kõrvalmõjusid või allergilisi reaktsioone. Kui võtad valesid antibiootikume, millele haiguse tekitanud bakterid on resistentsed, siis kestab haigus kauem ning võib sind viia isegi haiglasse ning samas kannad sa ravimresistentseid baktereid edasi ka oma sõpradele ja pereliikmetele.

Soolestiku mikrofloora tasakaal on habras
Kõige parem lahendus oleks kahtlemata see, kui antibiootikume ei peaks üldse tarvitama. Antibiootikumide soolestiku mikrofloorat kahjustavas toimes ei ole tänapäeval enam kellelgi kahtlust. Meie soolestiku bakterikooslus on kogu keha füüsilise ja vaimse tervise jaoks äärmiselt oluline, kuid samas on see tasakaal habras. Kui nö head bakterid on hävinud, siis võib võtta terve eluaja, et taastada soolestiku mikrofloora tasakaal antibiootikumide kasutamise eelsele tasemele. Rikutud soolestikufloora tasakaalu on seostatud ülekaalulisuse, allergiate, astma, soolestikupõletiku diabeedi, depressiooni ja mitmekümne teise terviseprobleemiga.

Vahel on haiguseid ja olukordi, mille puhul antibiootikumide kasutamisest siiski ei pääse. Seda otsust ei tohiks vastu võtta kergekäeliselt ilma enne põhjalikku uurimustööd läbi viimata. On mitmeid looduslikke antibiootikumidena toimivaid aineid.

Koos antibiootikumidega ja vähemalt kaks nädalat peale nende kuuri peaks tarbima regulaarselt kvaliteetseid probiootikume. Kuid kõige olulisem on alustuseks oma arstilt küsida järgmist:
  • Kas antibiootikumid on hädavajalikud või on alternatiivseid ravimeetodeid, mida kõigepealt proovida?
  • Kas on olemas test või spetsiifiline diagnoosimeetod, mille abil määrata, kas infektsioon on bakteriaalne? 
  • Viiruslike infektsioonide vastu antibiootikumid ei aita ning hoopis suurendavad ravimresistentsuse tekke riski. Enamus tavalisi külmetushaiguseid ja grippe on viiruslikud haigused, mille puhul antibiootikume ei tohiks võtta.
  • Kas on määratud, millise konkreetse bakteriga tegu on ja kas see antibiootikum toimib just selle bakteri vastu või on tegemist laia toimespektriga antibiootikumiga? 
  • Ideaalis tuleks enne antibiootikumide välja kirjutamist võtta proovid, teha bakterikülv ja tuvastada, millise bakteriga tegu on ning seejärel määrata kitsa toimespektriga antibiootikum, mis kahjustab võimalikult vähe ülejäänud soolestikubaktereid.
  • Kas eelmisest antibiootikumiuuris on möödunud piisav aeg? 
  • Valdavalt ei tohi uut antibiootikumikuuri teha varem, kui minimaalselt kahe nädala möödudes eelmise kuuri lõpust.
  • Kas ma saaksin ka teise arsti arvamuse?
Kui nende küsimuste vastuste põhjal on antibiootikumide kasutamine siiski vajalik, nõua lühimat võimalikku ravikuuri ning uuri põhjalikult järgi, mida enda soolestiku mikrofloora taastamiseks teha. Samuti küsi järele:
  • Kas see ravim võib tekitada kõrvalnähte ja kas ma saan nende ennetamiseks midagi teha?
  • Kas seda tuleb võtta toiduga või ilma? Kindlatel kellaaegadel?
  • Kui palju see maksab ja kas on olemas geneeriline odavam variant?
  • Kas see sekkub teiste ravimite toimimisse (näiteks rasestumisvastaste pillide)?
  • Kas ma pean mingeid toiduaineid või alkoholi vältima?
Informeeri arsti enne retsepti kirjutamist kindlasti kõigist eelnevatest ravimitele tekkinud reaktsioonidest, enda toitumisest (kas pead eridieeti), allergiatest, terviseprobleemidest ning võimalikust rasedusest või rinnaga toitmisest. Kui antibiootikumikuur on juba välja kirjutatud siis ei tohi seda mingil juhul pooleli jätta, kuna sel moel panustad ravimresistentsete bakterite välja arenemisse. Kindlasti ei tohi neid jätta „varuks“ ja kasutada järgmisel korral, kui haigus näib sarnane.

Ole julge – informatsiooni otsimine on juba parim, mida sa enda ja oma pere tervise hoidmiseks ja taastamiseks teha saad.


Allikas: www.telegram.ee/toit-ja-tervis/mida-kusida-oma-arstilt-kui-ta-tahab-antibiootikume-valja-kirjutada#respond


Lisalugemist antibiootikumide teemal:
www.minulaps.ee/tervislik-elu/arstid-maaravad-lastele-liiga-palju-antibiootikume




pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kumb on tervisele kasulikum, kas koorevõi või margariin?
Nii või kui margariini ümber on aastaid olnud palju infomüra ja nii ei tea paljud veel tänagi, mida nad siis täpsemalt eelistama peaksid. Hirm küllastunud rasvade ja nendest tingitud südamehaiguste ees tõi veel hiljutigi kaasa soovitused tarbida taimseid rasvu, mis väidetavalt veresooned puhtana hoiavad ja ohtlikult kõrge kolesteroolitaseme eemale tõrjuvad. Nii võibki poeriiulitelt leida kümneid ja kümneid erinevad margariine ja taimeõlisid, igaüks neist suus sulavaks, kergelt määritavaks ja tervislikuks kuulutatud.
Milleks meile turvatoolide testid ja mida need näitavad?
Järjest enam on Eesti ajakirjandus ja erinevad ametid hakanud kirjutama laste turvavarustusest. Samuti on oluliselt tõusnud lapsevanemate teadlikkus turvatestidest ning sellest, millised turvahällid ja -toolid on usaldusväärsed. 
10 lapse kasvatamisega seonduvat müüti
Laste kasvatamisega seonduvaid müüte on palju. Tutvustame 10 kõige enam levinumat müüti ning teemadena tulevad vaatluse alla näiteks jonn, manipuleerimine, varastamine, alkoholitarbimine ja veel mitmed teised. Müüte selgitavad Perekeskuse Sina ja Mina e-nõustajad. 
Difrax uuenduslikud lastetarvikud
Difrax’i eesmärk on toota uuenduslikke ja moodsaid lastetarvikuid, mis muudaksid nii lapse kui lapsevanema elu võimalikult mugavaks ja meeldivaks.