Tervislik elu
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.
Avasta D-vitamiini kasulikkus
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Nohu tõhus ravimine looduslike vahenditega
Enamiku külmetushaiguste juurde kuulub ka nohu - vesine nohu, paks nohu, lihtsalt kinnine nina - igaühel omamoodi. Praktika näitab, et mida kiiremini esimeste väiksemategi sümptomite ilmnemisel nohu ravimist alustada, seda kiiremini nohu taandub. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on head nõuanded nohu looduslikuks raviks.
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.

Kuidas suurendada dramaatiliselt rohelisest teest saadavat kasu?

teisipäev, 3. november 2015
Roheline tee on tervistava eliksiiri staatuse pälvinud mitmel erineval põhjusel. See tee sisaldab rohkem kui 200 erinevat bioaktiivset komponenti, mis toimivad kehas sünergiliselt – keha tervistades, puhastades, energiseerides ja stimuleerides.

Üks rohelise tee kasulikest omadustest on kindlasti selle kõrge põletikuvastaste ainete sisaldus. Katehhiinid, aga eriti just epigallokatehhiin-3gallaat (EGCG), on võimas antioksüdant, mis toimib nii südamehaigusi, vähiriski kui süsteemset põletikku alandavalt. Lisaks on see antioksüdant vastavalt ajakirjas Molecular Nutrition & Food Research avaldatud uuringule suureks abiliseks vanusega seotud degeneratiivsete haiguste vastases võitluses, parandades ühtlasi kognitiivseid funktsioone ja mälu. Kolm-neli tassi orgaanilist rohelist teed päevas on suurepärane võimalus mälu ergutamiseks.

Kahjuks ei imendu katehhiinid sooletraktis aga eriti hästi, mis tähendab et enamus neist läheb kaduma enne, kui need vajalikku sihtpunkti on jõudnud. Peale seedimist jääb katehhiinidest järele vähem kui 20% algsest kogusest.

Samas pole meeleheiteks põhjust, sest vaid ühe pisikese liigutusega saate te rohelisest teest saadavate kasulike ainete hulka määratult tõsta. Kuidas täpsemalt?

Purdue Ülikooli teadlased avastasid, et kui lisada rohelisele teele sidrunit, laimi või tarbida sinna kõrvale lihtsalt C-vitamiini, aitab see organismil tervelt 13 korda rohkem antioksüdante omastada. Samas ei pruugi sidrunit ka liiga kuuma tee sisse panna, sest siis kannataks jälle C-vitamiini biosaadavus.

Kui olete sidruni või laimiga rohelist teed maitsnud, siis teate kindlasti, et sel moel muutub tunduvalt hõrgumaks ka tee maitsebukett. Tervistavate omaduste suurenemine on vaid lisaboonuseks. Kes soovib, võib sidrunimahla muidugi ka niisama rohelise tee kõrvale juua.

Katehhiinid ei ole kindlasti rohelise tee ainsad superstaarid. Esitleda tuleks kindlasti ka teaniini, mis toimib ärevuse vastaselt ja tõstab kontsentratsioonivõimet. Tegelikult ongi teaniin väga sobilik just sotsiaalse ärevuse leevendamiseks, kuna võimaldub lõõgastuda ja keskenduda samaaegselt. See tõttu võib teaniinirikast rohelist teed soovitada kindlasti neile, kes satuvad stressi avaliku esinemise või mõne muu ülesastumise eel.

Mida rohkem teaniini roheline tee sisaldab, seda magusama, värskema ja n.ö. delikaatsema maitsega see on. Kvaliteetne orgaaniline roheline ja valge tee sisaldavad rohkem teaniini kui must. 

Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.eepood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lapse arengu ABC: vanus 6-10
Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja ja pereterapeut Tiina Teska tutvustab 6-10 aastaste laste arengut, müüte, olulisemaid verstaposte ning toob ära ka konkreetsed nõuanded lapsevanematele, kuidas selles vanuses lapse arengut toetada.
Lapse sünnipäeva saab nautida kogu pere
Mida on vaja ühe tõeliselt vahva sünnipäevapeo õnnestumiseks? Natuke meelepäraseid suupisteid kõhu täitmiseks, rohkelt mahla- ja veetopse janu kustutamiseks ning tõeliselt palju ruumi koos erinevate vingete atraktsioonidega. Ning vabadust seda kõike täiel rinnal nautida! Lapsed nõustuvad selle nimekirjaga kohe kindlasti. Lisame sinna veel õnnelikud ja heatujulised lapsevanemad, kes samuti järeltulija pidu rahulikult tähistada saavad. Kõik see ja rohkemgi veel ootab tähtpäevalisi MUUUV Viimsi seiklusmaal.
Väike-Päike loeng-vestlusring teemal `Laste hellitamisest ja ärahellitamisest´, 5. novembril
november
Juba sel neljapäeval, 5. novembril kl 18.00-19.00 toimub kesklinna lasteklubis Väike Päike "Lapsevanema kooli" loeng-vestlusring teemal "Laste hellitamisest ja ärahellitamisest". Loengut viib läbi lastepsühholoog Ave Orgulas.
Estonia teatri lasteballett ´Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi´ annab lastele rõõmsa tuju
november
Ungari tuntumaid koreograafe ja lavastajaid Gyula Harangozó ning populaarne Ungari muusikalikunstnik Kentaur on seadnud lavale uskumatult lustaka ja hoogsa lasteballeti „Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi“. Trikke ja visuaalseid üllatusi täis ballett on olnud üks Ungari Rahvusballeti menukamaid lavastusi.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.