Varia
Milline lastetoamööbel valida beebile?
Lastetoa sisustamine on vanemate jaoks korralik väljakutse olenemata sellest, kas tegemist esimese lapse või hoopis teismelisega. Enne esimese lapse sündi on aga teadmatust rohkem ja seetõttu oleme kokku pannud mõned olulisemad märksõnad, mis aitavad lihtsustada valikuid.
Taani mööbel HOPPEKIDS vallutab laste südameid
HOPPEKIDS voodid on laste lemmikud. Need on eriliselt hubased, stiilsed ja sobituvad igasse magamistuppa. Hoppekids valikus on mööbel alates lapse sünnist kuni teismeeani. 
Vill-siid riided on suvisel ajal asendamatud
Kahe väikese lapse ema Anna-Liisa Kilk on vill-siid riiete suur fänn ning ka suvisel ajal on need peres asendamatud. Anna-Liisa jagas meilegi oma kogemusi vill-siid riiete kandmisest.
Looduslikud eelistused meie valikutes
Armastame naturaalseid materjale ja looduslike koostisosadega tooteid. See tuleneb lihtsast põhimõttest - mida looduslikum, seda parem kehale, tervisele ja keskkonnale meie ümber. Eriti oluline on see lähenemine laste puhul.
FALKE Kids sokid ja sukkpüksid on laste lemmikud!
FALKE lastesokid ja -sukkpüksid võluvad lapsi oma pehmuse, mugavuse ja vastupidavusega. Tõeliselt uudne kvaliteet ja disain.
Kvaliteetsed ja arendavad mänguasjad lastele
Lapsed armastavad mängida ning maailma kohta õppida läbi mängulise vormi. Seetõttu on oluline valida lapsele eelkõige arendavad mänguasjad, mille abil õppida ning avastada uusi hobisid. Järgnevalt toome välja mõned soovitused, mille abil lapsele mänguasjad välja valida.
ENGEL soe pesu on talvisel hooajal parim valik!
Vill on oma olemuselt unikaalne materjal – pehme, vastupidav, hästi niiskust imav ning kehatemparatuuri reguleerivate omadustega. Järjest enam ostetakse lastele sünteetiliste riiete asemel villapesu, villaseid kampsuneid, mütse, kindaid jm. 
Kuidas saada parimad kuivatatud õunad?
Õunte kuivatamisel tuleb pöörata tähelepanu mitte ainult nende suurusele ja valmidusele, vaid ka sordile, sest kõikidest sortidest ei saa head kuivatatud õuna.
Kuidas valida õiget koolikotti?
Sügis ja uus kooliaasta läheneb kiiresti. Õigesti valitud koolikott on lapse kooliteel olulise tähtsusega, kuna see on igapäevaselt aktiivses kasutuses. 
Kodused nipid sääsekuppude vastu
Vanad suvised sõbrad sääsed on juba oma vägedega kohal ja aktiivselt meie suve rikkumas. Ei leidu vist inimest, kes poleks valmis kõike proovima, et nende vereimejate tekitatud valu, sügelust ja punetavaid kuppe kuidagigi vähendada. On aga mitmed tõhusad kodused vahendid, millega saab hästi leevendada sääsekuppusid.
Sheavõi – universaalne täistaimne ravim ja kosmeetikum
Läbi ajaloo on sheavõid kasutatud põletuste, haavade, armide, nahapõletike, psoriaasi ja kõõma raviks. On teada, et sheavõi ennetab rasedusarme, vähendab kortse, uuendab naharakke ja niisutab nahka sügavate kihtideni välja. Samuti aitab sheavõi hästi beebi gaasivalude puhul.
Puu- ja köögiviljad, mis ei sobi külmkappi
Sageli hoitakse külmkapis kõiki toiduaineid, sh puu- ja köögivilju. Paraku võib külmkapp võib nii mõnegi meie lemmik puu- või köögivilja kiiremini söögikõlbmatuks muuta. 
Millised on head ja arendavad mänguasjad?
Mänguasjade valik poodides on ääretult lai. Hea ja kasuliku mänguasja valimine võib olla päris keeruline. Öeldakse, et parimad harivad mänguasjad on need, mis arendavad teatud kindlat oskust. 
Sidrun kui koduse majapidamise asendamatu abiline
Sidrunimahl on hape, tal on kõrge toiteväärtus ja lisaks veel naturaalne desinfektant. Selle lõhn meeldib enamusele inimestest, aga on vastuvõetamatu kahjuritele. Sidrun aitab säilitada toitu ning vahetab lihtsalt välja karmid kemikaalid erinevate ainete koostises. 
Valmista tõhus sääsetõrjevahend kodustest vahenditest
Sääsed on tüütud ning nende hammustustest tekkivad sügelevad punnid on veelgi ebameeldivamad. Erinevaid sääsetõrjevahendeid on müügil palju, kuid kõige tõhusam ja tervislikum on neid ise teha.
5 põhjust, miks alustada hommikut sidruniveega
Paljud alustavad oma hommikut mõne sooja joogiga nagu kohv või tee, kuid proovi alustada oma päeva sidruniveega. Allpool on välja toodud põhjused, miks peaksid jooma vett sidruniga lisaks sellele, et see annab veele mõnusa maitse.
Mitmekülgne kookosrasv – toiduks, raviks, kosmeetikumiks
Kookosrasva populaarsus tõuseb kiiresti ning selleks on ka põhjust. Kookosrasva on aegade algusest peale kasutatud niihästi toiduaine, kosmeetikumi kui ravimina, eriti palju kasutab seda tänaseni india rahvameditsiin – ayurveda. 
Ise tehtud õhuvärskendaja - lihtne, soodne ja tervislik
Poodides müüakse riiulite kaupa erilõhnalisi õhuvärskendajaid. Paraku sisaldavad need palju ebatervislikke aineid, mille sissehingamine võib põhjustada tundlikumatele allergilisi reaktsioone.
Tervislikud vahepalad lapsele kooli kaasa
Koolilastel on pikad päevad ja sageli jääb tavalisest lõunasöögist väheseks. Seetõttu on hea panna lapsele koolikotti kaasa toitev, tervislik ja maitsev vahepala.
10 looduslikku nippi herpese vastu
Herpes armastab stressi, nõrgenenud immuunsust, UV kiirgust ja isegi hambaarsti tuimestavat süsti, et kasvamiseks jõudu saada. On olemas palju ravimeid, mis herpese tekke kontrolli all hoiavad aga tasub proovida ka looduslikke võimalusi.

Kilekotid tapavad loomi ja linde

pühapäev, 12. oktoober 2014
Kilekott tundub alguses olevat hea sõber. Aitab kraami poest koju tassida ja hoiab asju määrdumast. Kuid kõik see heasoovlikkus lõpeb hetkel, mil sa ta loodusesse viskad. Siis saab kilekotist Killerkott. Kilekott laguneb looduses enam kui tuhat aastat, muutudes järjest väiksemateks helvesteks. Neid tükke neelavad pahaaimamatult toidu pähe alla loomad ja linnud.

Plastjäätmed on süüdi miljonite kalade, lindude ja mereloomade surmas igal aastal! Kilekotid on olnud süüdlaseks ka tuhandete inimeste surmas.

Kas tead, et:
 • Kilekotid tapavad vabas looduses igal aastal kokku umbes miljon lindu-looma: vaalu, hülgeid, delfiine, kilpkonni jpt. Maismaal kannatavad linnud ja imetajad. Kokku sureb igal aastal ca 1 miljon looma ja lindu kilekotijäänuste allaneelamise tagajärjel.
 • Vette sattunud kilekotid, purkide kilest kooshoidmisrõngad, kilepaelad jne on loomadele väga ohtlikud. Linnud, kalad, hülged hukkuvad, neelates meres ujuvat prahti, pidades kileosakesi planktoniks vm toiduks, mis aga ummistab või vigastab nende seedeelundeid. Linnud  surevad nälga noka külge takerdunud kile tõttu. Plastikud võivad jääda ka looma makku, täites selle ja tekitades sooltesse haavandeid, mille tõttu loom sureb aeglaselt ja piinarikkalt. Kilekotid on sarnaseks ohuks ka kuival maal, kui loomad söövad ära toidu järele lõhnavaid kilekotte.
 • Maailma meredes on paiku kus plastikut on vees rohkem kui planktoni!
 • Kilekoti keskmine kasutusaeg kestab vaid minuteid; nende lagunemine looduses kestab enam kui 1000 aastat ehk 40 inimpõlve! Lagunedes eritub kilest mürke, mis võivad inimkonnalt võtta meie 40nda põlvkonna…
 • Maailmas võetakse igas minutis kasutusele ca miljon uut kilekotti. Taaskasutusse läheb neist alla 1 protsendi.
 • Kilekottide taaskasutus on drastiliselt kulukam kui seda on uute tootmine. Taaskasutuseks töödeldud kilekottide omahind on 4000 USD/1tonn. Turul on selle väärtus vaid 32 USD. 1 tonn kilet võrdub 150 000 kilekotiga.
 • Kui kõiki toodetavaid plastpakendid (kilekotid, plastpudelid jne) ei visataks segaprügisse vaid saadetaks korduvkasutusse, hoiaks me kokku ligi 30% maailma naftakasutusest ning vähendaksime oluliselt kasvuhoonegaaside teket.
 • Kokku kogutud kasutatud kilekotte saab kasutada muuhulgas, laevalagede, pargipinkide, vooderdiste valmistamiseks.
 • Aastas raisatakse maailmas keskeltläbi 10 kg plastpakendeid inimese kohta.
 • 8,7 kilekoti tootmiseks kuluvast naftast saaks auto sõita terve kilomeetri*
 • *naftast toodetud bensiiniga
 • Ligi 4 % maailma naftatoodangust kasutatakse plastikmaterjalide ja kilekottide valmistamiseks.
 • Iirimaal kehtestati „kilekoti maks“, ca 2 kr/kott (mille klient peab kinni maksma). Tänu sellele maksule vähenes kilekottide kasutus riigis enam kui 90%!
 • Iirimaa, Iisrael, Kanada, Lääne-India, Botswana, Keenia, Tansaania, Lõuna-Aafrika, Taiwan, Singapur on seadnud piirangud kilekottide kasutamisele jaekaubanduses.
 • Ruandas ja Eritreas on kilekotid sedavõrd karmilt keelatud, et nende riikide lennujaamad kilekottidega turiste läbi ei lase. Kotid lihtsalt konfiskeeritakse.
 • Inglismaal Modbury linnas otsustati üksmeelselt kilekottidest loobuda. Modburyst on  nüüd saanud inspiratsiooni allikas kõikjal Ühendkuningriigis. Kolm uut omavalitsust on juba muutunud kilekoti vabaks, nüüdseks juba ka kümneid teised, kaasaarvatud London, on kavandamise etapis.
 • USAs on kilekotte keelatud näiteks San Franciscos ja Oaklandis.
 • Hiina on keelanud tasuta kilekottide kasutamise kaubanduses, millega hoitakse kokku 37 miljonit barrelit õli www.thedailygreen.com/environmental-news/latest/china-plastic-bags-47010907
 • Kilekotid on keelatud Mumbais, Indias ja Bangladeshis pärast seda kui need olid ummistanud kanalisatsioonitorustikud ja tekitanud tõsiseid üleujutusi, mille tagajärjel hukkus 2005.aastal üle tuhande inimese.
 • Kilekotile on antud selliseid „hellitusnimesid“ – nõia püksid (USA), nõia aluspüksid (iirimaa), rahvuslipp (iirimaa), needus, mis hõljub tuules (Keenia), rahvuslill (Keenia ja Lõuna-Aafrika), tänapäeva malts,lumelinnud (Alaska), valge saast.
 • Enne kui kott kui selline leiutati,  kasutasid inimesed oma kaupade pakendamiseks ja vedamiseks muuhulgas kõrvitsaid, loomade sarvi, härja munandikotte.

Kasulikke nippe:
 • Kasutage kilekoti asemel riidest kotti! Riidest kott maksab poodides 70 senti kuni 2 euri. Oletagem, et te kasutate oma riidest kotti 500 korda. See teeb ühe kasutuskorra hinnaks 0,14-0,4 senti. Tavalised plastikkotid maksavad umbes 20 senti tükk ja enamasti inimesed kasutavad neid ühe korra. Ostes 500 kilekotti olete maksnud 40 euri. Hinnaerinevus on märgatav. Kilekoti ostmine on nagu SMS-laenu võtmine – väga kallis.
 • Paberkotid maksavad umbes 15 senti tükk. Vaid vähesed tarbijad käivad poes sama paberkotiga mitu korda. Seega ostes 500 korda paberkoti, kulutate 75 euri. Kuid, paberkottide tootmiseks kasutatakse toorainena väga kvaliteetset puitu. Ka on paberkoti lagunemine looduses pikk protsess, millega kaasneb mürgiste ainete eraldumine. Paberkottide kasutamist ei saa seetõttu kuidagi pidada keskkonnasäästlikuks lahenduseks.
 • Ärge visake kilekotte olmeprügi hulka. Koguge kilekotid kokku ja viige sobivasse konteinerisse või jäätmejaama. Kogutud kilekotid granuleeritakse ja taaskasutatakse toorainena uute kilekottide tootmises.
 • Kasutage muid alternatiive- poe- või seenekorve, pappkaste, spordi- ja seljakotte vms käepärast ja mugavat.
 • Taaskasutage plastikust kotte. Mõned vanemad prouad on nutikad. Nad ostavad kaks kilekotti korraga ja panevad need üksteise sisse. Kaks kotti koos venivad väidetavalt vähem ja seetõttu püsivad ka kauem kasutuskõlblikud.
 • Hoidke poekotti käekotis või taskus. Poekottidega kipub olema see häda, et need ununevad pidevalt koju. Unustamise vastu aitab vaid kindla harjumuse kujundamine. Alati, kui olete ostetud kraami kotist välja ladunud, pange poekott kas taskusse või käekotti tagasi.
 • Hoidke poekott kodu või kontori välisukse läheduses. Või ka autos, nii et sa märkad poodi minnes alati oma koti kaasa võtta.
 • Kasutage vanu kilekotte prügikottidena. Eraldi prügikottide ostmine, kui te ei ole just riidest kottide kasutaja, on raiskamine – seda nii keskkonna kui ka teie enda rahakoti seisukohast.
 • Pakkuge väikeseid leiva- ja saiakotte tuttavatele koeraomanikele. Nii saavad teie sõbrad koeraga väljas käidud ilma uusi kilekotte soetamata ja praht saab ka korjatud.
 • Pese mustaks läinud kilekott puhtaks. Kilekotti ei pea ära viskama, kui see on veidi mustaks läinud.
 • Ütle EI kilekotile mida sulle poe kassas pakutakse- kui oled teinud mõned väikesemõõdulised ostud mis mahuvad tegelikult juba kaasasolevasse kotti.
 • Levita KILLERKOTI sõnumit. Nõua oma lähimas poes tasuta kilekottide jagamise lõpetamist. Alternatiiv võiks olla ka pakkuda allahindlusi/kingitusi nendele klientidele kes kilekotte ei võta. Pood võiks ise pakkuda alternatiive kilekottidele (Säästumarket pakub kasutatud papist kaubakaste). Julgusta ka oma sõpru ja perekonda lõpetama kilekottide kasutamist. Väikseid kilekotte saab hõlpsalt korduvkasutada lahtiste kommide, saiakeste või puuviljade ostmiseks.
 • Erinevad puu-, juur- ja köögiviljad kaalu eraldi, kuid pane ühte kotti.

Allikas: www.killerkott.org
pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Klaasist ja kristallist esemete ning peeglite puhastamine
Akende ja peeglite puhastamine on tavapärane kodutöö. Siinkohal oleme välja toonud mõned näpunäited, kuidas saab seda tööd veidike lihtsustada.
Kaisukooli lapsekandmise alg- ja jätkukursus Tallinnas, 17. oktoober
oktoober
Lapsekandmine on enam kui lapse vajadus. Kuigi esimesel eluaastal on see esmane vajadus, et terviklikult kasvada ja areneda. Ta loob tugeva sideme ema ja lapse vahele kogu eluks. Nähtamatu nabanööri, nagu dr Levin on öelnud. Lapsekandmiseks pole vaja abivahendeid. Ka lihtsalt sülle võtmine, kallistamine, pai, silitused, hellitused on lapse kandmine. Ehk kehakontakt ja liikumine. KAISULAPSED on terved ja nutikad! 
Ukraina heaks - toetagem Ukraina sisepõgenikke, kes vajavad hädasti abi
Head eestimaalased! Kutsume teid üles toetama Ukraina inimesi nende väga raskel hetkel. Ida-Ukraina sõjategevuse tõttu on kodudest pagenud sadu tuhandeid inimesi, kellest 90% moodustavad kõige haavatamavad – lapsed, naised ja vanurid. Kuu aja pärast on saabumas Ukrainasse talv ja kodudest ilma jäänud inimesed vajavad igakülgset abi: sooje riideid, jalanõusid, ravimeid, tekke, hügieenitarbeid ja isegi toitu. Need inimesed sõltuvad oma ellujäämises suures osas headest abistajatest. Aitame neid, kes kõige rohkem meie abi vajavad!
Maailma lihtsaimad kaerapätsid
Kes oleks arvanud, et banaanist ja kaerahelvestest on võimalik teha kaerahelbepätsid? Nii lihtsa retseptiga saavad hakkama nii väiksemad kui suuremad. Soovi korral võib muidugi lisada ka šokolaaditükke, pähkleid või magusamaks suutäieks agaavisirupit.