Esileht

Ukraina heaks - toetagem Ukraina sisepõgenikke, kes vajavad hädasti abi

laupäev, 11. oktoober 2014
Head eestimaalased! Kutsume teid üles toetama Ukraina inimesi nende väga raskel hetkel. Ida-Ukraina sõjategevuse tõttu on kodudest pagenud sadu tuhandeid inimesi, kellest 90% moodustavad kõige haavatamavad – lapsed, naised ja vanurid. Kuu aja pärast on saabumas Ukrainasse talv ja kodudest ilma jäänud inimesed vajavad igakülgset abi: sooje riideid, jalanõusid, ravimeid, tekke, hügieenitarbeid ja isegi toitu. Need inimesed sõltuvad oma ellujäämises suures osas headest abistajatest. Aitame neid, kes kõige rohkem meie abi vajavad!

"Ukraina heaks!" on kolme Eesti vabaühenduse (MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus) algatus Ukraina sisepagulaste abistamiseks. Kampaania kestab 01.-31.10.2014.

Sisepõgenike aitamine Zaporižžja oblastis
Eesti Pagulasabi kogub annetusi sisepõgenike abistamiseks Zaporižžja oblastis, kus on vajadus soojade tekkide ja riiete, ravimite ja toidu järele, samuti on vaja muuta olemasolevaid majutuspindu elamisväärseks ja talvekindlaks.

Zaporižžja oblast (vaata kaardilt) on Donetski vahetu läheduse tõttu üks suuremaid sisepagulaste sihtkohti. Oblastis on oktoobri alguse seisuga ametlikult registreeritud enam kui 30000 sisepagulast, kuid tegelik sisepagulaste arv on tõenäoliselt kaks korda suurem. Iga nädal suureneb pagulaste arv piirkonnas umbkaudu 1000 inimese võrra. Valdava enamuse (90%) neist moodustavad naised, lapsed, vanurid ja puuetega inimesed.

Kohalik omavalitsus on majutanud pagulased ühiselamutesse, sanatooriumitesse, pioneerilaagritesse ja isegi haiglatesse. Paljudes majutuskohtades puudub küte, soe vesi ja söögitegemise võimalused. Kuigi kohalik omavalitsus koostöös ettevõtjate ja kohalikest elanikest vabatahtlikega on teinud ära suure töö sisepagulaste abistamisel,on jätkuvalt puudu kõige esmavajalikumast: toidust, riietest, hügieenitarvetest ja ravimitest. Peagi on piirkonda saabumas talv, samas kui mitmes pagulasi majutavas asutustes puudub küte ning puudu on isegi soojadest tekkidest. Pagulased, kes saabusid keset suve kergetes suveriietes lootuses paari nädala pärast koju naasta, lähevad talvele vastu soojade riiete ja jalanõudeta. Paljud väikelastega pered vaevlevad toidupuuduses ning neil pole raha ka ravimite ostmiseks.

Sisepõgenike toetamine Luhanski oblastis
Toeta Luhanski piirkonna sisepõgenikke, kes on kriisi tõttu sunnitud oma kodudest lahkuma. MTÜ Mondo suunab kogutud annetusraha toiduabiks Luhanski piirkonna inimestele ja meditsiiniabiks kohalikele haiglatele.

Luhanski oblastis on septembri keskpaiga seisuga registreeritud üle 24 000 sisepõgeniku. Nende esmasteks vajadusteks on peavari, toit, vesi, hügieenivahendid ning ravimid haiglatele. Talve saabudes kasvab vajadus ka soojade riiete järele. MTÜ Mondo kogub annetusi Luhanski piirkonna elanikele toidupakkide ja kahele haiglale ravimite soetamiseks. Ühe inimese kohta kulub ca 84 eurot talvekuudel vajaminevaks toiduks. Iga toidupakk sisaldab põhilisi toiduaineid ja maksab 14 eurot. Ühele inimesele piisab kahest toidupakist kuus. Kohalike haiglate meditsiinivahendite vajadused muutuvad pidevalt. Need kooskõlastatakse kampaania käigus.

Ukraina konfliktis haavatute abistamine
Aita Ida-Ukrainas toimuvas sõjategevuses haavata saanud ukrainlasi! Ukraina Kultuurikeskuse kogutud annetusraha läheb otse kannatanutele meditsiinilise abi tagamiseks ja nende perede toetuseks.

Ida-Ukrainas haavatute hulgas on palju tõsiste kehavigastustega inimesi. Kuigi enamus kannatanuid on saanud olulise esmaabi, vajavad nad edaspidi pikaajalist ravi – mitmed neist on kaotanud jäseme või silma. Suur osa kannatanutest on vanuses 18-40. Paljud neist inimestest on kas madala või keskmise sissetulekuga ning pärit väiksematest Ukraina linnadest ja küladest, kus põhjalikum ravi ja rehabilitatsioon on ressursside ning meditsiinilise abi vähese kättesaadavuse tõttu väga keeruline. Annetatud raha läheb korduvate operatsioonide, proteeside jms võimaldamiseks. 


Vaata lähemalt: www.ukrainaheaks.ee
www.facebook.com/ukrainaheaks
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kilekotid tapavad loomi ja linde
Kilekott tundub alguses olevat hea sõber. Aitab kraami poest koju tassida ja hoiab asju määrdumast. Kuid kõik see heasoovlikkus lõpeb hetkel, mil sa ta loodusesse viskad. Siis saab kilekotist Killerkott. Kilekott laguneb looduses enam kui tuhat aastat, muutudes järjest väiksemateks helvesteks. Neid tükke neelavad pahaaimamatult toidu pähe alla loomad ja linnud.
Kaisukooli lapsekandmise alg- ja jätkukursus Tallinnas, 17. oktoober
oktoober
Lapsekandmine on enam kui lapse vajadus. Kuigi esimesel eluaastal on see esmane vajadus, et terviklikult kasvada ja areneda. Ta loob tugeva sideme ema ja lapse vahele kogu eluks. Nähtamatu nabanööri, nagu dr Levin on öelnud. Lapsekandmiseks pole vaja abivahendeid. Ka lihtsalt sülle võtmine, kallistamine, pai, silitused, hellitused on lapse kandmine. Ehk kehakontakt ja liikumine. KAISULAPSED on terved ja nutikad! 
Maailma lihtsaimad kaerapätsid
Kes oleks arvanud, et banaanist ja kaerahelvestest on võimalik teha kaerahelbepätsid? Nii lihtsa retseptiga saavad hakkama nii väiksemad kui suuremad. Soovi korral võib muidugi lisada ka šokolaaditükke, pähkleid või magusamaks suutäieks agaavisirupit. 
Kodune ajaviide nädalavahetuseks - dekopudelid
Selle nädalavahetuse idee koduseks näputööks on dekopudelid. See on igati vahva ja loominguline tegevus. Tasub proovida.
ImprovEnglish linnalaager Piip- ja Tuut Teatri- ja Mängumajas 20.-24. oktoober
oktoober
ImprovEnglish ehk Improve your English through improvisation. Austraallastest õpetajad Dan Renwick ja Tom Flowers tegelevad laagris laste inglise keele oskuse spontaansuse, sõnaosavuse ning enesekindluse arendamisega. Keith Johnstones’i teatripraktikal baseeruv improteater, grupitööd ja rääkimisülesanded on mõned näited sellest, millega laagris hakatakse tegelema. Tunnid saavad olema lõbusad, nauditavad, inglise keele õpe on produktiivne ning arendav.