Esileht

Toetame väikese Jani taastusravi

laupäev, 5. september 2015
Jan on laps, kes sündis ettenähtud ajast varem. Liiga varajane sünd seadis ohtu tema ebaküpse aju ning seetõttu tekkis ka ajukahjustus, mis tekitab motoorika häire. Iga lihastööga seotud tegevust peab Jan palju-palju õppima, iga liigutust sadu ja tuhandeid kordi läbi harjutama selleks, et need kinnistuksid. See tähendab iganädalast füsioteraapiat, pingutust ja vaeva. 

Ajukahjustusest tingituna ei ole Jani liigutuslik areng toimunud selliselt nagu teistel, tervetel lastel, kes justkui iseenesest hakkavad istuma, roomama või kõndima. 

Sellise raske tööga on Jan suutnud selgeks õppida toe najal püstitõusmise, lühiaegse toega seismise ja karkude abil lühema vahemaa kõndimise. Kuna Jani lihased on väga nõrgad, on vaja veel palju tööd teha ja treenida selleks, et järgmisel aastal koolis teiste lastega sammu saaks pidada, iseseisvalt koolis hakkama saada. Näiteks WC-s käia, riietuda või treppidel liikuda.

Projekti taust ja eesmärgid:
 • Naerata Ometi MTÜ on toetanud Jani taastusravi 2012. aastast ning ning selle aja jooksul on Jan kõvasti arenenud, samas tuleb taastusraviga jätkata, et tagada pikemas perspektiivis toimetulek ning pidev areng.
 • ​Jan on laps, kes vajab pidevat füsioteraapiat selleks, et paremini toime tulla oma igapäevategevustega. Ehkki Jan on teraapias käinud juba pikka aega, on ees ootamas veel palju tööd selle nimel, et kooli minnes suudaks ta iseseisvalt, ainult abivahendit kasutades liikuda nii siseruumides, treppidel kui ka õues. 
 • Hetkel kõnnib Jan hark-keppidega ainult väga lühikest vahemaad (ca 15m) ning konarlikul pinnasel liikumisel varitseb suur oht kukkuda.  
 • Jani lihased on liiga nõrgad selleks, et ta suudaks püstises asendis säilitada korrektset kehaasendit ning spastilised lihased toovad kaasa liigesliikuvuse ja liigeste õige teljelisuse märkimisväärse häirumise. Vähene kehaline aktiivsus on omakorda põhjustanud ülekaalulisuse, mis raskendab Jani kõndimist veelgi. 
 • Jani iseseisvaks toimetulekuks ja abivajaduse vähendamiseks on äärmiselt oluline füsioteraapia jätkamine 2-3 korda nädalas ja igapäevane sihipärane liikumine ning uute ealiste tegevuste õppimine.
Mis on eelneval toetamise perioodil olnud edusammud? 
 • Vaatamata spastilistele lihastele on suudetud säilitada Jani kõikide alajäsemete liigeste liikuvusulatused, mis on väga vajalik iseseisvaks liikumiseks.
 • Jan suudab toolile istuma minna ja toolil istudes kätega vabalt tegutseda – mängida ja isegi õunu koorida.
 • Hark-keppidega kõndimisel ei vaja Jan enam abistajat, kes tasakaalu kaotuse korral ta kinni püüaks, vaid suudab ise turvaliselt lühikesi vahemaid läbida.
 • Trepist üles suudab Jan astuda käsipuu abiga ca. 3-4 trepiastet, kuid trepist alla tulemine ei õnnestu veel eriti hästi.​​​​

Mis on eelarve?  
Aastase perioodi (märts 2014 – veebruar 2015) eelarveks kujuneb ~4400 eurot (sisaldab 20% ulatuses projekti juhtimisega seotud kulusid).

Kuidas Sina saad aidata? 

Pangaülekanne:

Danske Bank 
Konto nr: EE053300332132960003
Swift/BIC: FOREEE2X

Swedbank  
Konto nr: EE672200221046387155
Swift/BIC: HABAEE2X

SEB 
Konto nr: EE101010220101993019
Swift/BIC: EEUHEE2X
 
Saaja: Naerata Ometi MTÜ
Selgitus: Jani taastusravi toetuseks 

Helista:
 • 9005505, annetad 5 eurot.
 • 9005510, annetad 10 eurot.
 • 9005515, annetad 15 eurot.
NB! Kõne kestvus peab olema vähemalt 11 sekundit.
Helistada saab Elioni, EMT, Elisa, Tele2, Starmani ja STV võrkudest!

NB! Helistamise teel tehtud annetused jaotatakse ka teiste käimasolevate projektide vahel, sest ei saa täpselt kontrollida, mis projektile helistades on annetus tehtud.

SMS-annetus:
 • SMS numbrile 13013 märksõnaga Naerata jan annetad 1,6 eurot
 • SMS numbrile 13017 märksõnaga Naerata jan annetad 3,2 eurot

Vaata lähemalt: www.naerataometi.ee/toetame-vaikese-jani-taastusravi

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kiindumussuhte tähtsus lapse arengus
Lapse ellujäämine sõltub otseselt vanemlikust hoolitsusest, kuid inimeseks kasvamiseks ei piisa vaid bioloogiliste vajaduste rahuldamisest. Inimene ei ole ainult bioloogiline, vaid eelkõige vaimne, hingeline ja sotsiaalne olend. Sügav usaldus iseenda ja maailma vastu kujuneb emotsionaalsete vajaduste rahuldatusest.
Isetehtud nõudepesumasina puhastusvahend
Kõige puhtama ja soodsama nõudepesumasina puhastusvahendi saad siis, kui teed selle ise. Puhastusvahendil on vähe komponente ja seda on lihtne teha.
Piparkoogimaja tegemine on lihtne
Üks lumise katusega piparkoogimaja kuulub kindlasti jõuluaja küpsetiste hulka. Rootsi stiilis piparkoogimaja tegemine on lihtsam kui esialgu arvad.
Paberist lumehelbed
Paberist lumehelveste tegemine on jõuluaja klassikaline näputöö. Mõnus tegevus tubaste päevade sisustamiseks. Erinevate mustritega lumehelbeid on kümneid. Tuleb vaid teha etteantud mustri järgi šabloon ning seejärel välja lõigata. Lihtne:)
Imeline jõulupidu Let's Play Perekeskuses, 15. detsember
detsember
Let's Play Perekeskus kutsub kõiki uusi ja vanu sõpru veetma koos imelist jõuluõhtut! 15. detsembril kl 18.00 toimub lastele tore jõulupidu.