Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Esmaabi - kaela ja selja vigastused

teisipäev, 4. august 2015
Kaela ja selja vigastused on tõsised ning seetõttu on väga tähtis teada, kuidas neid ära tunda ning anda õiget esmaabi.

Kahtlustada kaela- ja seljatraumasid järgnevate tekkemehhanismide korral:
 • Trepist kukkumine (redelilt, puu otsast, kukkumiskoha lähedal rõdu jne.)
 • Sukeldumine madalasse vette
 • On sattunud liiklusõnnetusse (suvaline avarii, otsasõit)
 • Haigus (lastehalvatus)
 • Kukkumine kõrgusest (kõrgemalt kui 2 m)
 • Tugev löök selja piirkonda
 • Tuli- või külmrelvaga vigastus lülisamba piirkonnas
 • Pea või näo vigastus.
Kui kannatanul tekkis eelnevalt kirjeldatud mehhanismiga trauma, siis käsitletakse teda kui selgrootraumaga kannatanut!

Kindlad tunnused
 • Mõne kehaosa tundetus, nõrkus, liikumatus
 • Surin, nõrkus jäsemetes, halvatus
 • Hingamishäired
 • Valu selgroo piirkonnas
 • Seljaaju kahjustuse tagajärjel häirub liigutuste sooritamine ning tundlikkus kahjustusest allpool
  • Äge läbilõike sündroom
   • Täielik kahjustus
   • Kahjustuskohast allpool on keha lõtv, puuduvad igasugused refleksid ja tundlikkus
   • Kõrge kahjustuse puhul (kaela ülaosa) võib peatuda ka hingamine 
   • Põietühjenemise häired, pärasoole pidamatus
   • Teatud piirkondade kahjustusel ei suuda inimene säilitada kehatemperatuuri, vererõhku,          võivad esineda tugevad valud 
  • Spinaalne šokk
   • See on kogu ägedate sümptoomide kompleks
   • Põhjuslikuks aluseks on turse kahjustuse piirkonnas
  • Osaline kahjustus.
Esmaabi kaela- ja seljatrauma kahluse korral
 • Kui kannatanu on teadvusel rahustage teda ja ärge laske liigutada
 • Kutsu 112
 • Ei tohi liigutada kaela ega ka kogu lülisammast, sõltuvalt kahjustuse iseloomust ja võimalikust kõrgusest
 • Võimaluseel fikseeri pea oma käte või lamaja korral põlvedega (ära lase pead liigutada)
 • Ära ava selgrootraumaga kannatanu hingamisteid pea painutamisega kuklasse! Hingamisteed vabasta kannatanu lõuga tõstes.
 • Anna traumaasend ainult juhul, kui seda oskad teha ja keegi abistab  
  • NB! Jälgi selgroo terviklikkuse reegleid
  • Hingamisteede avamiseks võib keerata kannatanut “ühe tüki printsiibil” traumaasendisse.
  • Keera “ühe tüki printsiibil” (vt tthkkesmaabi.weebly.com/stabiilne-kuumllili-asend-ja-log-roll-tehnika.html e. ”palgiveeretamise meetodil”). Pea, õlad, vaagen ja jaladliiguvad ühes                              tasapinnas.
 • Transport kõval alusel, fikseeritud kaelaga (kaelalahas või kätega)
 • Jälgi elutähtsaid funktsioone
 • Vajadusel alusta elustamist. 
Vaata lisa: tthkkesmaabi.weebly.com/index.htmlpood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kas su laps saab sind usaldada? 5 nõuannet lapsevanematele
Sind testitakse! Kui lapsed saavad usaldada sind „väikeste“ asjadega, siis tulevad nad sinu juurde ka suurtes küsimustes.
Spirulina ja Chlorella kui super vitamiinide ning mikroelementide allikas
Järjest enam räägitakse spirulinast ja chlorellast kui supertoidust. Need imelised vetikalised pakatavad vitamiinidest, mineraalainetest ja mikroelementidest.
Kui lapsel on kujuteldav mängukaaslane
Missugune väikelaps ei sooviks sõpra, kes on täielikult tema kontrolli all, on alati armastusväärne, ei räägi talle vastu ega ohusta tema asju, kui teda tegelikult ümbritsevad domineerivad täiskasvanud ja palju haaravaid ning tõuklevaid eakaaslasi? Kes sobiks selleks paremini, kui tema enda loodud sõber - kujuteldav kaaslane?
Heategevuslik lasteüritus - Paljajalu Päev 2015 ootab kaasa lööjaid
13-14. septembril 2015 korraldab MTÜ Do Good “Paljajalu Päeva” , mis kujutab endast kahte toredat üritusi täis päeva lastekodude, turvakodude, raskustes ja paljulapseliste perede lastele, kus kõik pakutav on neile tasuta! Lapsi ootame üritustele kokku u 300 ning iga laps saab omale valida sobiva ürituse, kus osaleda.
Tallinna Linnamuuseumi Väike mängupäev, 13. augustil
august
Tallinna Linnamuuseum jätkab ka sel suvel toredate mängupäevadega. Seekordne päev on mõeldud pisematele lastele vanuses 6-8 aastat.