Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Lisaained põhjustavad õpiraskusi ja käitumishäireid

laupäev, 30. jaanuar 2016
Juba 1970. aastate algul avastasid ameerika teadlased, et koolis halvasti edasi jõudvate ja rahutute laste toit sisaldas rohkem lisaaineid kui teistel. Hilisemates uuringutes on avastatud, et kunstlikud värv- ja lisaained suurendavad laste õpiraskusi ja käitumishäireid, nagu ärrituvust, impulsiivsust, rahutust, unehäireid, kannatamatust, sotsialiseerumishäireid ja koguni agressiivsust. 

Kõige kahjulikumad lisaained on:
  • Värvained, eriti asovärvained, millel on tuvastatud ka vähki tekitav mõju.
  • Aroomitugevdajad ehk glutamaadid (E620–E623), mis põhjustavad allergiaid ja ülienergilisust. Loomkatsetes on täheldatud ka häireid loote arengus, mistõttu glutamaate tuleks vältida raseduse ajal. Glutamaate leidub kõige rohkem aroomisoolas, mitmesugustes kastmepulbrites ja puljongikuubikutes, vorstis ja lihatoodetes ning soolastes näksides.
  • Säilitusained, millest kõige kahjulikumad on nitritid ja nitraadid, mis muu seas võivad põhjustada ka lapseea-diabeeti.
  • Antioksüdandid, teiste seas E311 ja E320, mis põhjustavad astma ja allergiate ägenemist, tekitavad vähki ning nagu nähtub loomkatsetest, vähendavad viljakust ja põhjustavad vastsündinute surma. E320 kasutamist on piiratud lastele ja noortele mõeldud toitudes, kuid seda leidub näiteks imikutele antavates D-vitamiini tilkades. Kalamaksaõlis seda siiski pole.
  • Kunstlikud magustajad, millest tsüklamaat E925 ja sahhariin E954 tekitavad vähki ja mida ei soovitata tarbida lastel ega rasedatel. Aspartaam E951 tekitatud nähtudest 2/3 on neuroloogilised või käitumishäired, sealhulgas ängistus, ärrituvus, masendus ja unetus.
  • Mitte kõik E-koodiga tähistatud ained pole kahjulikud, ka täiesti looduslikke aineid tähistatakse E-koodidega. Seetõttu on ohtlikke aineid raske tuvastada, kui neid just pähe ei õpi või poodi lisaainete loetelu kaasa ei võta. 
Kodutoit imikueast peale
Parim moodus vältida lisaaineid on anda lapsele põhilistest toorainetest valmistatud toitu. Pole vaja mingeid purgitoite, vaid niipea, kui laps hakkab sööma tahket toitu, tuleks ise valmistada püreesid ökoloogiliselt puhtalt kasvatatud aedviljadest, hiljem aga näiteks kana-aedviljapüreed. Püreed võib valmistada korraga suuremas koguses ja panna sügavkülma, või valada see kuumalt väikestesse purkidesse, mida seejärel hoida külmkapis, kus need säilivad mitu päeva. Ka piimasuppe, putrusid ja toorkisselle on lihtne ise valmistada ja needki säilivad külmutuskapis mitu päeva. Piimasuppide ja putrude valmistamisel tasuks alati kasutada täisteratooteid.
 
Ohtlik mikrotoit
Toidu valmistamisel, soojendamisel ja isegi sulatamisel pole soovitatav kasutada mikrolaineahju, sest uuringud näitavad, et see muudab toidu molekulide ülesehitust. Eriti tuleks vältida imikutele antava piima soojendamist mikroahjus. 1992. aastal Šveitsis läbi viidud uurimuses avastati, et mikros soojendatud piim muutus tavalisest happelisemaks ja selles sisalduvad proteiinid ja rasvad kaotasid suure hulga oma loomulikest omadustest.
 
Kasuta harva: sai, makaronid, riis, suhkur, margariin, lahjad võileivamäärded, homogeniseeritud piimatooted, tööstuslikult valmistatud mahlad ja limonaadid, (hommikusöögi)helbed, maiustused, jäätis, kartulikrõpsud, aroomisoolad, maitseainete segud, puljongikuubikud, friikartulid ja muu kiirtoit. 
 
Kasuta sageli: täisteraleib, -riis, lisaaineteta kodutoit nagu aedviljad, marjad, või, külmpressitud taimeõlid, ökoloogiliselt puhtad piimatooted, omavalmistatud marja- jm toormahlad, pudrud, müslid, kuivatatud puuviljad, pähklid, ökoloogiliselt puhtad aedviljapuljongikuubikud ja ürdisoolad.

Allikas: www.eliksiir.ee



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Hooandja projekt - 11. laste ja noorte pärimusmuusikafestival ´Regilaul uues kuues´
XI üle-eestiline laste ja noorte pärimusmuusikafestival Regilaul Uues Kuues toimub 15. aprillil Türi Kultuurikeskuses. Regilaul uues kuues tähendab seda, et meie esiemade viisijupile võib teha uued sõnad, lisada pillisaate, liikuda ja tantsida. Päev on sisutihe – lisaks laste esinemistele saab külastada erinevaid õpitubasid, tantsida, kududa kangastelgedel, valmistada endale midagi oma kätega, süüa musta rukkileiba, juua ravimtaimeteed.
44. Tartu Maratoni lasteüritus Tartus, 20. veebruaril
veebruar
44. Tartu Maratoni lasteüritus toimub 20. veebruaril 2016 Tartus, Tähtvere Spordipargis algusega kell 11.00. Suusasõitudele on oodatud lapsed igas vanuses, ka radade pikkused on erinevad - alates 400 meetrist kõige pisematele kuni 4 km kooliealistele suusasõpradele. 
Lihtsalt valmiv tortilla lasanje
Lasanje valmistamine on üsna ajamahukas ettevõtmine, kuid lastele see tavaliselt väga maitseb. On olemas aga üks oluliselt kiirem ning eriliselt maitsev lasanjeversioon, mida tasub kindlasti proovida. 
Miks võiks eelistada mahetalupidamises ja vabapidamises kasvanud kanade mune
Enamus poelettidele jõudvatest kanamunadest on puuris peetavate kanade munad, olles pärit masstootmisest, kus igal linnul on kasutada vähem kui A4 suuruse paberilehe jagu ruumi ja osa puuri pinnast on allapanuta võrestik. Sellistes tingimustes elavad kanad ei saa käituda vastavalt oma instinktidele ja haigestuvad tihti.
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.