Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Lastearst Reet Raukas annab nõu: mida ja miks pakkuda beebile tema teisel elupoolaastal?

pühapäev, 22. mai 2016
Iga lapse arengus on lisatoit väga oluline – nii õpib ta tundma uusi maitseid, lõhnu ning toidu konsistentse. Kuna teisel elupoolaastal ei kata rinnapiim enam imiku energia- ja toitainevajadust, tuleks beebi menüüsse lisada ka toekamaid toite. 

Lastearst Reet Raukas soovitab pakkuda beebile lisatoitu hiljemalt kuue kuu vanuselt. “Kui tahke toidu pakkumisega hiljaks jääda, võib imikul kujuneda teatud toitainete vaegus, mis mõjutab tema kasvamist ning arengut,” sõnab Raukas. Samas rõhutab arst, et lapse varustamisel toiduenergiaga omab endiselt suurt rolli rinnapiim või piimasegu.

Teisel elupoolaastal hakkavad välja kujunema ka uued oskused nagu närimine. “Kuna imik alles harjub piima paksusest erineva konsistentsiga toidu söömisega, tasuks tahket toitu esmalt pakkuda lusikalt,” annab Raukas nõu. Lastearst lisab, et kui laps on ise huvitatud, võib juhtuda, et tema käsi aitab söömisele kaasa. Kuigi tulemuseks on segadus, on beebi ja tema riided pestavad ning sellist tegevust ei maksaks tõrjuda.

Peale kuuendat elukuud peab Raukas oluliseks lisada lapse toidule liha, sest see on beebi arenguks vajaliku valgu ja raua allikaks, mida organism vajab vereliblede moodustamiseks. “Esmalt tuleks toidule lisada teelusikatäis peenestatud liha ning vanuse edenedes kogust suurendada,” sõnab Raukas. Imiku toitainete vajadusi silmas pidades soovitab lastearst AS Salvesti tootesarjast Põnn köögiviljapüreed veiselihaga ning aedviljapüreed kanafileega, mis on valmistatud madala rasvasisaldusega tailihast. Koostöös Raukasega on Põnni toodete retseptide loomisel arvestatud just beebi ealisi iseärasusi ja vajadusi.

“Kaheksanda elukuu lõpul võiks lapse päevaplaanis olla kolm tahke toidu korda. Hommikusöögiks puder, lõunaks köögiviljapüree lihaga ning ooteks puuviljapüree,” annab Raukas nõu. Põnni tootevalikusse kuulub mitmeid putrusid, mis on mõeldud spetsiaalselt beebidele, kes on vanemad kui kuus kuud. Põnni kodune kaerapuder mustikaga, täisterapuder banaaniga ning mõnusalt mahlane puuviljapuder on vaid mõned näited Põnni tootesarja maitsekombinatsioonidest. Mugavas väikeses klaaspurgis Põnni õuna-, ploomi-, pirni-jõhvika ning õuna-porgandipüree sobivad hästi beebile maitsvaks vahepalaks.

Põnni lastetoidusarjas kasutatakse võimalikult palju kodumaiseid tooraineid – köögiviljatoitudes parimat eestimaist liha, kartulit ja porgandit ning putrudes Eesti piima. Põnni toodetesse ei ole lisatud suhkrut, nisujahu ega lõhna- või maitseaineid ning paljud tooted on ka gluteeni- ja laktoosivabad.

Vaata lähemalt Põnn lastetoitude kohta: www.ponn.ee ja Facebookist: www.facebook.com/salvestponn/?fref=ts


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Fashionkids poest leiad lapsele alati stiilsed ja kvaliteetsed riided
On selge, et järjest enam pakutakse lisaks täiskasvanute rõivastele ka erinevaid lastele mõeldud tooteid, kuid millised on need poed, mida me eelistame? Millised on teie ootused või mida te kõige rohkem otsite? Iga lapsevanema soovid on erinevad ja lastele riideid valides lähtutakse kindlasti kvaliteedist ja pigem sellest, et rõivad oleksid vastupidavad ja ilusad, aga mis on põhiline – suurt rolli mängib rõivaeseme hind ning samuti eks me salamisi sooviksime, et just Minu lapse rõivad on unikaalsed.
Kuidas käituda, kui lapse käitumine sind vihastab?
Lapsed võivad käituda aeg-ajalt ettearvamatult ning tekitada frustratsiooni. Lapsevanemana on oluline sel hetkel peatuda, rahulikult hingata ja mõelda, kuidas on kõige õigem sel hetkel reageerida.
Nelja lapsega perekond Tõrvast vajab lastele riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good otsib Tõrvas eleva nelja lapsega perekonna jaoks riideid ja jalanõusid.
TOP 25 loomaaeda maailmas
Loomaaias on lastel huvitav ning sageli on reisimas käies see ka üks meeldejäävamaid külastuskohtasid. Avaldame siinkohal maailma TOP 25 loomaaeda, mille on reastanud TripAdvisor.
Kookospiimasmuuti rabarberi ja maasikatega
Kevadine nädalavahetus on saabumas ning üks mõnusalt tervislik smuuti kosutab nii keha kui hinge.