Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kasemahl puhastab ja turgutab keha

pühapäev, 9. aprill 2017
Koos kevadega saabub võimalus turgutada oma talvest räsitud keha ja vaimu väärtusliku eliksiiriga – kasemahlaga. Kasemahl lausa kubiseb vitamiinidest ja mineraalidest.

Talvel kogutud keemilistest saasteainetest pungil keha januneb vitamiinide ja antioksüdantide järele, nahk nõuab niisutust, meeleolu turgutust ja luud tugevdamist. Emake loodus on sellega arvestanud, et kevadel on vaja puhastada ummistunud filtersüsteem – maks, neerud ja seedeorganid,  kuhu on kogunenud organismi koormavad pestitsiidid ja liigsed rasvaladestused talvisest toidust. Vähene kehaline aktiivsus ja higistamine, aeglustunud ainevahetus ja erituselundite ülekoormus, mis väljenduvad ekseemi, psoriaasi ja erinevate allergiatega – kõik saavad kasemahlast leevendust. Kasemahl aitab ka liigesevalude, neerukivide, seedimis- ja vererõhuprobleemide puhul. 
  • Kasemahl kubiseb vitamiinidest ja mineraalidest. Kasemahl sisaldab C-vitamiini, antioksüdante, flavonoide nagu kvertsetiin, mis vähendab põletikku ja toetab hormoon insuliini toimet. Kvertsetiini kasutatakse sageli allergiate korral, see tugevdab südame veresooni, alandab kõrget vererõhku ja aitab veepeetust vähendada. Kasemahlas leidub kaltsiumi, magneesiumi, räni, naatriumi ja kaaliumi ning tänapäeva toidus harva esinevaid mikroelemente nagu vask, raud, mangaan ja tsink.
  • Kasemahla armastatakse nii meil kui mujal. Lõunanaabrid oskavad kasemahla meist ehk pareminigi hinnata – Lätis peetakse seda jooki lausa rahvuslikuks aardeks. Prantsusmaal on kasemahla joomise traditsioon kloostrites säilinud tänapäevani. Hiljutine uuring Venemaal näitas üllatavat mõju patsientide maksafunktsiooni toetamisel kroonilise C- hepatiidi korral, 12 nädalaga vähenes viiruse aktiivsus 43%. Lisaks näitas uurimus, et selles leiduv klorogeenhape on paljukiidetud kaalulangetamisfaktor, mis aeglustab glükoosi vabanemist organismis. Kui glükoosisisaldus veres langeb, hakkab organism tootma energiat maksas ladestunud rasvu lõhustades. Koos isu vähenemisega ja energia suurenemisega hakkab kehakaal tasapisi langema.
  • Kasemahl on nooruse eliksiir. Riia Ülikoolis läbiviidud uuringus selgus, et kasemahl on tugev antioksüdant ja aeglustab vananemise mõju. See stimuleerib nii rakkude kasvu kui kaitseb naharakke oksüdatiivse stressi, sh ultraviolettkiirguse, saaste ja põletiku eest.
  • Vanasti nimetati kaske tarkuse puuks. Sellele võiks tänapäevase seletuse leida kasemahlas sisalduv glutamiinhape, mis on vajalik närvisüsteemi tööks ja oluline suhkrute ja rasvade metabolismis. Glutamiinhappe sool – glutamaat on väga oluline neurotransmitter, olles tähtis õppimise juures ja mälestuste loomisel. Mõttetegevust soodustava kuuri tegemiseks soovitatakse  juua kasemahla 21 päeva jooksul, igal hommikul klaasike tühja kõhuga.

Mida võiks teada kasemahla kogumisest?
  • Millal on õige aeg puumahla koguda?
Kasemahla tasub koguma hakata siis, kui ööpäeva keskmine temperatuur on +4 kuni +6 kraadi.
  • Kuidas olla kindel, et on mahlajooksu aeg?
Märk kase mahlajooksu algusest on see, kui kaseoksa murdekohale ilmub läbipaistev puumahla tilgake. Kui kased on hiirekõrvus, siis algab ka mahlajooks.
  • Kaua mahlajooksu aeg kestab?
Kase mahlajooks kestab 3-4 nädalat. Enne kinnijäämist muutub mahl sogaseks, seda kuskil aprillikuuks.
  • Palju mahla saab?
Üks korralik kask võib kevade jooksul anda vähemalt 150, kuid ka isegi kuni 250 liitrit mahla. 
  • Milline puu valida?
Kõige parem mahlapuu kasvab kodulähedases oma või hea tuttava metsatukas, linnast ja suurteedest kaugemal. 
  • Kuidas mahla koguda?
Väiksema koguse kasemahla saamiseks pole mõistlik mahla koguda tüvesse auku puurides, vaid oksast: lõigake ära mõni sõrmejämedune kaseoks võra päikesepoolsel küljel ning kinnitage nööriga selle otsa plast- või klaaspudel.

Kasemahla kogumine
  • Puuri puutüvesse oherdiga 2–3 cm läbimõõduga ning sõltuvalt puu vanusest 3–7 cm sügavune auk. 
  • Puurauk tee puu lõunapoolsele küljele, 0,5–1,0 meetri kõrgusele maapinnast. 
  • Vooli 30–40 cm pikkune lepa- või kasepuust tila. 
  • Tila ülaosasse lõika ühe sentimeetrise läbimõõduga soon, mida mööda hakkab mahl hiljem anumasse voolama. 
  • Löö tila tihedalt otsapidi puuritud auku. 
  • Tila alla aseta kogumisnõu. 
  • Kui puult enam mahla ei võeta, tuleb puuritud ava tingimata sulgeda puidust punniga, et seeneeosed ja muud haigusetekitajad puusse ei pääseks. 
Puud mahlavõtuks puurima asudes ei tasuks aga unustada, et kase puurimine mahlajooksu ajal mõjutab puu edasist elukäiku. Puurimisjäljed jäävad puutüvesse ka siis, kui puurimisauk pärast mahlavõttu korralikult punniga sulgeda. Kui pärast mahlajooksu lõppu unustatakse puurauk puupunniga sulgeda või kui auk on liiga sügavale puuritud, võib see halvemal juhul olla puu kuivamise põhjuseks. 

Allikas: www.otseomadelt.ee; www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas kaitsta end reisil olles kuritegevuse eest?
Reisivad inimesed on kurjategijate lemmiksihtmärk. Nad on sageli hajameelsed ja liiga usaldavad. Kuna kurjategijad tegutsevad nii lennujaamades, hotellides kui kaubanduskeskustes, tasub olla ümbritseva suhtes eriliselt tähelepanelik.
´Aeg maha´ tehnika, nurka panek ja ´paha lapse tool´ - on sellest kasu või kahju?
Aja maha võtmine ehk lapse mingisse kindlasse kohta üksi rahunema saatmine on samuti karistamine. Laps võib tajuda üksijätmist hülgamisena. Erinevalt vanema ootusest, et „toolil“ olles oma pahategude üle järele mõeldakse, ei ole laps selleks suuteline. 
Kaasakiskuv noorteooper ´Prints ja Kerjus´ Estonia laval
aprill
Estonia teatris etenduv "Prints ja Kerjus" on seikluslik ja kaasahaarav ooper kooliealistele lastele. Tuntud raamatu ainetel lavastatud laste- ja noorteooper pakub palju põnevust.
MTÜ Do Good otsib abivajavatele lastele riideid ning jalanõusid
MTÜ Do Good soovib seekord aidata perekonda Tartus, kus vajatakse lasteriideid ja -jalanõusid.
Matcha kookose latte
Matcha on väga tervislik ning seda tasub proovida. See matcha kookose latte vallutab südameid:)