Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Agaavisiirup kui suhkru tervislik alternatiiv

pühapäev, 6. aprill 2014
Agaavisiirup on magustaja, mida toodetakse Mehhikos kindlatest agaavikaktuse liikidest, millest tuntuim on sinine agaav (agave tequiliana). Asteegid kasutasid agaavinektarit nii magustamiseks kui raviotstarbel – vanasti peeti agaavisiirupit lausa jumalate kingituseks.

Tänapäeval valmistatakse agaavisiirupit nii Mehhikos kui Lõuna-Aafrikas. Agaavitaimed kasvavad peamiseks Lõuna-Mehhikos vulkaanilisel pinnasel. Need on lihavate suurte lehtedega turdtaimed, mis sarnanevad mõningate kaktuseliikide ja aloe veraga. Looduses eksisteerib üle 100 erineva agaaviliigi, ent siirupi valmistamiseks sobivaid liike on hulka vähem. Enamasti kasutatakse just sinist agaavi, kuna selle süsivesikute sisaldus on suurem, kui teistel agaaviliikidel. Süsivesikutest tähtsaim on inuliin, mis lagundades annab looduslikult ühe magusaima suhkru – fruktoosi. Agaavisiirupi koostises ongi suhkrutest konkurentsitult esikohal fruktoos. Lisaks suhkrutele sisaldab agaavisiirup ka kaaliumi- ja magneesiumiühendeid ning mõningaid mikroelemente.

Tervise seisukohalt on agaavisiirupi eeliseks teiste suhkrute ees asjaolu, et ta on suhteliselt madala glükeemilise koormusega magustaja. See tähendab, et sisaldades peamiselt fruktoosi kompleksset vormi inuliini, mis imendub organismi aeglaselt, ei avalda agaavisiipupi tarvitamine veresuhkrule kuigi kiiret mõju. Ka on agaavisiirup madala kalorsusega, sobides hästi kasutamiseks dieedi ajal. Eriti populaarne on agaavisiirup aga veganite hulgas, kuna erinevalt meest, mis samuti hea, kasulik ja mikroobidevastaselt toimiv, on see ju taimset päritolu.

Toiduvalmistamises saab agaavisiirupiga edukalt asendada nii suhkrut kui mett. Oma kontsistentsilt sarnanebki ta vedela meega. Nimetatud eripära võimaldab seda siirupit kasutada ka kihistatud jookide loomiseks kokteildes. Veega seguneb agaavisiirup samuti hõlpsalt, eriti ilmekalt avaldub see just jahedate jookide maitsestamisel. Siirupit võib tarvitada kokteilides, jääteedes, puuviljasalatites, samuti pannkookide, vahvlite ja jäätise lisandina ning mitmetes retseptides. Suhkru asendamisel agaavisiirupiga peaks arvestama sedagi, et tänu fruktoosi magususele saab seda retseptides mõnevõrra väiksemas hulgas pruukida (1 spl siirupiga võib asendada lausa 100 g suhkrut). Samuti saab siirupi kasutamisel kokku hoida retseptides mainitud vee arvelt, sest siirup ise sisaldab ju vett.

Isetehtud energiakommid
  • 2,4 dl sulatatud kakaovõid või 2,4 dl külmpress kookosõli
  • 4 spl toorkakaod
  • 5-6 spl luukumipulbrit või jaanikauna pulbrit
  • 3/4 tl maca pulbrit
  • 3/4 tl vaniljesuhkrut
  • Näpuotsaga meresoola
  • 1,5 tl agaavisiirupit
Sulata rasvaine veevannis, lisa ülejäänud komponendid. Kuumuta pidevalt segades kuni 45 kraadini (näpuga katsudes tundub kuum). Anna kommidele soovitud kuju. Kaunistuseks võid peale panna röstitud kookose, mandli või magusa aprikoosiseemne puru. Hoia 2-3 tundi külmkapis.


Allikas: www.looduspere.ee

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kogupere suvelavastus DARA-BARA Teletorni õues 09.07-08.08
juuli
Fantaasiaküllane kogupere suvelavastus vaid kümnel korral Tallinna Teletorni õuel!
Esimest korda astub näitlejana teatrilaval üles laulja Elina Born! Originaalmuusika autor on Stig Rästa!
 
Miks kasutada kandelina?
Kindlasti on paljud lapsevanemad enne lapse sündi valiku ees, kas otsustada lapsevankri, kandelina või hoopis mõlema kasuks. Lapsevanker kui selline on tegelikult üsna “uudne” leiutis. Palju kauem on inimkond kandnud oma lapsi kandelinaga seljas, kõhul ja puusal. 
Loodusraviga õietolmuallergia vastu
Allergia ja selle tekitatud tüsistustest on saanud üks tõsisemaid 21. sajandi haigusi. Allergikute arv aina kasvab. Allergia ehk ülitundlikkuse sümptomite tekkimise põhjuseks on asjaolu, et immuunsüsteem – organismi viiruste ja bakterite vastane kaitsemehhanism – reageerib ebakohaselt ainetele, mis on tegelikult inimorganismile kahjutud. 
Valides lapsele söögitooli
Söögitoolide valik on poodides väga lai. Igal firmal on mitu erinevat mudelit, värvi, mõõte ja materjalide valikut. Et orienteeruda natuke paremini söögitoolide maailmas, oleme kirja pannud mõned olulised märksõnad. 
Soovitusi õige lastejalatsi ostmiseks
Lastejalanõude kvaliteet on lapse tervise seisukohalt väga oluline. Mittevastavad jalanõud võivad deformeerida jalavarvaste luid ja arendada välja lampjalgsuse. Jalanõude valikust sõltub õige rüht ja ilus kõnnak tulevikus.