Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

7 tõhusat looduslikku võimalust halva hingeõhu kaotamiseks

teisipäev, 21. märts 2017
Halb hingeõhk on äärmiselt ebameeldiv! Paljud haaravad niisuguses olukorras nätsu või mündimaitselise dražee järele, kuna see võimaldab vähemalt hetkeks probleemi varjata. Kahjuks ei kaota komm ega näts aga halva hingeõhu põhjust, mis võib olla seotud nii tervisehäirete, toiduvalikute kui halbade harjumustega.

Siin on 7 looduslikku võimalust ravida halba hingeõhku õigete toiduvalikute abil.

1. Joo rohkem vett
Dehüdratsioon on üks halva hingeõhu kõige tavalisematest põhjustest. Vähene joomine põhjustab halbade bakterite pidutsemise suus ja sellest tulenevalt ka ebameeldivat hingeõhku. Tillukesed mikroobid toituvad suhu jäänud toiduosakestest, vabastades halvalõhnalisi jääkprodukte, mis panevad hingeõhu lehkama. Süljel on võimas antibakteriaalne toime – süljes olevad ensüümid võivad rajalt maha võtta nii mõnegi karmi pisiku. Ühtlasi aitavad ensüümid stimuleerida halbu baktereid neutraliseerivate antikehade tootmist. Sülje vähesuses ja suukuivus (kserostoomia) seevastu  ainult halvendavad probleemi.

2. Lisa menüüsse tsinki
Halitoosi ehk halva hingeõhu levinud põhjuseks on tsingi puudus. Tsingil on antimikroobne toime ning see aitab kaasa patogeensete bakterite kahjutuks tegemisele. Kasuta hea imendumisega toidulisandit või söö rohkelt tsinki sisaldavaid toite nagu kõrvitsaseemned, kakao, kaunviljad, mereannid etc. Tsingi puudus on seotud viletsa paranemise, madala immuunsuse ja põletikega. Halitoosi korral on tsingi toidulisandi kasutamine igati õigustatud.

3. Kasuta igapäevaselt ravim- ja maitsetaimi
Kuna halb hingeõhk võib olla seotud ka toksiliste metallide, pärmseene ülekasvu ja teiste toksiinide kuhjumisega organismis, siis on oluline probleemile seepidiselt läheneda. Üks võimalus on juua nõgeseteed, see puhastab verd, toetab seeläbi maksa- ja neerufunktsioone ja stimuleerib lümfisüsteemi – kõik see aitab halitoosi kõrvaldada.

Nõgese kõrval võib kasutada ka lutserni idusid, peterselli, piparmünti, tilli, apteegitilli, salveid, lagritsajuurt, võilille, punast päevakübarat, metsikut jamsi, mürri, sidrunit ja klorellat (ainurakset vetikat, millel on planeedi kõrgeim klorofülli sisaldus).

4. Võta piimhappebaktereid
Halva hingeõhu põhjustajaks on sageli ka vilets soolefloora. Kui seedesüsteem on antibiootikumidest, ainevahetusjääkidest ja viletsatest toiduvalikutest tekkinud patogeensete bakteritüvede poolt üleujutatud, võib probleem kergesti väljenduda ka ebameeldiva suulõhnana.

Kui kannatad aeglase seedimise, kõhukinnisuse, soolehaiguste käes on suur tõenäosus ka halva hingeõhu tekkimiseks. Need konditsioonid tekitavad üleliigseid gaase, millest palju väljub ka suu kaudu. Siinkohal võib aidata piimhappebakterite lisamine menüüsse – teeseene joogi,  kvaliteetse (suhkruta) jogurti, Tiibeti piimaseene keefiri ja hapukapsa söömine. Teelusikatäis orgaanilist õunaäädikat koos klaasitäie veega pisut enne sööki aitab seedimist parandada. Uuringute kohaselt aitab piimhappebakter nimega Lactobacillus salivarius otseselt suusolevate halbade bakteritega võidelda ja vähendada või kaotada lenduvaid väävliühendeid, mis halba hingeõhku tekitavad. Seega, probiootikumide ostmisel pöörake tähelepanu, et antud bakter segus olemas oleks!

5. Kaasa menüüsse rohkem toortoitu
Söö rohkem krõmpsuvaid ja kiudainerikkaid puu- ja juurvilju: porgandeid, sellerit ja õunu, eelistatavalt orgaanilisi. Need aitavad eemaldada kattu, mis võib samuti antud kaebusi põhjustada, lisades samal ajal kehasse immuunsust parandavaid toitaineid. Lisaks aitab toortoit kaasa rohke bakteritsiidse sülje tekkimisele.

6. Kurista kurku soolveega ja tee oilpullingut ehk loksuta suus õli
Soolveega kuristamine aitab eemaldada baktereid kurgust ja igemetelt. Soolvee tegemiseks on soovitatav kasutada Himaalaja soolakristalle. Igahommikuseks 15-20 minutiliseks  õliloksutamise protseduuriks kasuta kindlasti orgaanilist kookosrasva, sel on lisaks antibakteriaalsele mõjule ka seenhaiguste  ja viiruste vastane toime. Ära unusta, et õli EI TOHI mingil tingimusel alla neelata!

7. Kaalu maksadetoksi ja sooltepuhastuse tegemist
Tõeliselt halva hingeõhu korral võib kahtlustada kehas kõrgenenud toksilisuse taset. Võiksid kaaluda käärsoole puhastuskuuri (üks paljudest efektiivsetest võimalustest on ka libejalaka tee) tegemist ja seejärel kindlasti ka maksadetoksi kuuri.

NB! Hoiduge tarvitamast antibakteraalset suuvett, kuna sellega võib kaasneda südameinfarkti kõrgem risk. Uuringutes on selgunud, et antibakteriaalne aine kloorheksidiin tapab halbade bakterite kõrval ka head, mille abil toodetakse veresooni lõõgastavaid ühendeid. Muutunud tasakaal toob immuunsuse madaldumise kõrval kaasa veresoonte jäigastumise ja vererõhu tõusu.

Allikas: Liis Orav, toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, PlanetBio, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Emade Sõsarkonna koolitussari lapsevanematele ´Õppiv lapsevanem - kogen, tean, oskan!´ alates 23.03
aprill
Alates 23.03 toimuvad huvitavad loengud-õpitoad lapsevanematele professionaalse koolitaja eestvedamisel.
Lasteklubi Väike Päike perepäev 08. aprillil
aprill
Lasteklubi Väike Päike ootab 08. aprillil beebiootel emmesid ja väikelastega peresid tasuta perepäevale. 
Eesti Vabaõhumuuseumi üritus ´Nukumaja - iga lapse unistus´ 26. märtsil
märts
Nukumaja päeval kõneleb Viljar Vissel nukumajadest ning nende valmistamisest.
Sotsiaalmeedias levivad ohtlikud mängud – mida lapsevanem saab teha?
Viimastel nädalatel on politsei saanud infot, et Eestisse on jõudnud sotsiaalmeedias lapsi enda vigastamisele ja enesetapule õhutavad mängud. Näiteks on mängu „Jookse või sure” sisuks joosta võimalikult lähedalt liikuva sõiduki eest üle tee. Sel teemal on avaldatud tarkvanem.ee lehel väga asjalik kirjutis.
Kurk kui tõhus näohooldusvahend
Kurk on väärtuslik köögivili, kuna tema peamine koostisaine on vesi ja seega suudab kurk meie tervise heaks väga palju ära teha.