Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Seljaga sõidusuunas turvavarustus ja selle kaldenurk

kolmapäev, 2. märts 2016
Seljaga sõidusuunas turvavarustuse (turvahäll ja -tool) paigaldamisel autosse on oluline tähelepanu pöörata õigele kaldenurgale.

Seljaga sõidusuunas turvavarustuse alla kuuluvad turvahällid ja turvatoolid. Optimaalne kaldenurk jääb 45-30 kraadise nurga alla, sõltuvalt lapse vanusest. 

Turvahällid
Mõeldud alates sünnist kuni lapse 13kg või kuni 15 elukuuni (sõltuvalt turvavarustusest). Kuna turvahäll on mõeldud vastsündinule, siis selle kaldenurk on eriti oluline, et vältida beebi pea vajumist rinnale, mille tagajärel surutakse kokku hingamisteed ja beebi ei saa piisavalt hapniku. Teadusuuringutes on kirjeldatud isegi beebide lämbumist turvahällis.

Milline siis see kaldenurk olema peab? Vastsündinule on kõige optimaalsem 45 kraadine kaldenurk. Suurem kui 45 kraadine kaldenurk on juba turvarisk, sest avarii korral võib turvahäll liiga taha kalduda ja lapse pea ja kael saaksid vigastada. Õige kaldenurgaga on välistatud beebi pea rinnale vajumine. Kuidas see siis saavutada? Mõnel üksikul turvahällil on peal vastav juhis, mis näitab kuna turvahäll on õige kaldenurgaga. Kaldenurka tuleb jälgida ka turvahällidel, mida kasutatakse koos alusega.

Mõnel üksikul alusel (nt Graco) on olemas kaldenurga muutmise võimalus. Väga sageli juhtub, et ostetakse turvahäll koos alusega, aga ei proovita seda eelnevalt autosse ja siis koos beebiga kasutades avastatakse, et lapsel pea rinnal ja beebil ebamugav. See ka üks võimalikest põhjustest, miks beebi autosõitu ei naudi, vaid nutab. Kindlasti tuleb enne turvahälli ostu seda autosse proovida ja koos alusega kasutades tuleb sama teha. Siin on veel juhiseks nn fiting listid ehk sobivuse nimekirjad, mis on tootja poolt väljastatud ja kinnitavad, et antud turvahäll ja alus sobivad kindlasse autosse. Üks suuremaid turvahälli kaldenurga mõjutajaid ongi auto iste ise. Need erinevad margiti ja mudeliti. Seega enne ostu veenduge, et turvahäll ja turvahälli alus ikka sobivad teie autosse.

Turvatoolid
Mõeldud alates sünnis või siis alates 9kg kehamassiga lapsele (istuv laps). Kaldenurka võib vähendada vastavalt sellele, kuidas laps areneb. Kui laps suudab juba pead hoida, siis võib kaldenurka vähendada, kui laps hakkab iseseisvalt istuma, siis võib ka kaldenurka vähendada. Väiksemaks, kui 30 kraadi, ei tohi kaldenurka sättida, sest avarii korral on turvatool liiga püsti ja võib mõjuvate jõudude tõttu vastu auto seljatuge lennata. Enne turvatooli ostu tuleks seda autosse proovida, sest siingi mõjutab auto iste oluliselt kaldenurka. Abiks on samuti nn sobivuse nimekirjad, mis on tootja poolt väljastatud. 

Peamine ja olulisim ongi enne turvavarustuse ostmist seda oma autosse proovida ja võimalusel ka last sinna sisse. Turvavööga kinnitataval turvahällil/turvatoolil on suurem kaldenurga sättimise võimalus, samas on sellised turvatoolid/hällid keerulisema kinnitusega kui isofix kinnitus. Võib ka uurida, kas turvavarustuse tootja pakub juurde abivahendeid kaldenurga sättimiseks.

Kui lapsel vajub pea turvatoolis või turvahällis rinnale, siis on turvavarustus vale kaldenurgaga ja vajaks kontrollimist ning sättimist.

Allikas: turvatool.blogspot.com.eepood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Siidised võtmetupsud-mõnus näputöö kõigile
Kui võtmeid on palju ning need kipuvad üksteisega vahetusse minema, on hea idee meisterdada siidised võtmetupsud.  Siidised võtmetupsud sobivad rippuma niihästi magamis-, laste- kui ka vannituppa ja aitavad orienteeruda võtmemeres.
Lihtsad nipid beebiga lendamiseks
Lennureis beebiga võib esmapilgul tunduda keerulise ülesandena. Sujuvaks lennureisiks tasub olla ettevalmistatud ning teadlik erinevatest võimalustest.
Kaltsiumilisandid võivad tervisele kasu asemel pigem kahju teha
Toidulisandite maailm on äärmiselt põnev ja mitmekesine ning on üksjagu lisandeid, mille tarbimine meile pea alati kasuks tuleb. Samas ei maksa ära unustada, et ka toidulisandite tööstus on siiski vaid tööstus, mis on ennekõike huvitatud võimalikult suurtest kasuminumbritest ja võimalikult väikestest tootmiskuludest. Nii saabki võimalikuks tõsiasi, et mitte kõik toidulisandid ei ole tervislikud ja kehale hästi vastuvõetavad.
GOSPA lapseootel emmele
aprill
GOSPA on paljude perede lemmik puhkusekoht Eestis ning seejuures on mõeldud ka lapseootel emmedele. Erilise ootuse perioodi veelgi suuremaks nautimiseks on GOSPA kokku pannud lõõgastava paketi lapseootel emmele.
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.