Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Vali lapsele ohutuim koolitee

kolmapäev, 6. august 2014
Kuigi hetkel on Eestis suur suvi, siis september ja kooliaeg hakkab lähenema. Õige aeg on lapsega arutada liiklusohutuse teemadel ning välja valida ohutuim koolitee.

Lapse kooliminek on iseseisva liiklemise algusaeg. Kui esimestel nädalatel-kuudel saadetakse lapsi kooli ja tuuakse ka koju, siis ühel hetkel tuleb neil seda ikkagi iseseisvalt teha.

Vanematel tuleb koos lapsega mõelda ja leida kõige ohutum koolitee, olgugi et teekond seetõttu pikeneda võib. Lapse koolijõudmiseks vajalikku aega tuleb osata õigesti hinnata, et laps ei peaks hilinemise hirmus kiirustama hakkama ega liiklust unustades end ohtu seadma.

Kuigi paljud lapsed viiakse hommikul kooli autoga, liiguvad nad päevasel ajal koolist koju, trenni või mujale enamasti iseseisvalt. Seetõttu ei tohi lapse iseseisva liiklemise õpetamisse suhtuda pealiskaudselt.

Algklassiõpilasega tuleb koolitee koos läbi käia, soovitatavalt iga õppeaasta eel ning suuna­vate küsimuste abil lasta lapsel endal rääkida, mida ta liikluses märkab, milliseid ohte ta näeb ning kuidas ta liikluses käitub. Sõidutee tuleb ületada nii ühes kui ka teises suunas ning lapse jaoks keerukamad ülekäigukohad isegi mitu korda, sest liiklussituatsioon on pidevalt muu­tuv. Selgitusi jagades ja last sõidutee ületuskoha juures õpetades on täiskasvanul soovitatav kummarduda või kükitada, nii et ta näeks liiklust lapse silmade kõrguselt. Lapsel võib lühikese kasvu tõttu palju olulist märkamata jääda, mis täiskasvanule, kes ulatub liiklust jälgima üle sõiduauto katuse, enesestmõistetavana tundub.

Sõidutee ületamine on kõige ohtlikum!
Lapsele on liikluses kõige ohtlikum sõidutee ületamine. Sõidutee ületamiseks leidke võimaluse korral ohutud ületuskohad, näiteks need, mis on varustatud fooriga või kus sõidusuundade vahel paikneb ohutussaar. Hea oleks, kui ühes sõidusuunas ei oleks rohkem kui üks sõidurada ja teeületuskoht oleks sõidukijuhtidele mõlemas suunas hästi nähtav. Asudes sõiduteed üle­tama, peab laps veenduma, et läheneva sõiduki juht on teda märganud ja peatub. Kindlasti tuleb lapsele meelde tuletada, et sõiduteed ei tohi ületada kiirustades või joostes.

Sõiduteed ei tohi mingil juhul ületada parkiva auto või peatuses seisva ühissõiduki varjust, kuna laps ei näe möödasõitvaid autosid ning autojuhid ei märka takistuse varjust sõiduteele astuvat last. Nähtavust piiravaid takistusi võib olla teisigi, näiteks sõidutee ääres kasvav puu, kõrge plankaed, tänavavalgustuspost, madalal kõrgusel asetsev liiklusmärk, tänava või sisse­sõidutee nurgal olev hoone või talvel tee ääres olevad kõrged lumevallid. Kõiki neid „kaitsvaid“ varjumisvõimalusi kasutavad lapsed teed ületades enda julgestamiseks.

Kui laps kasutab kooli minekuks ühissõidukit või koolibussi, õpetage teda ootama, kuni buss on peatusest ära sõitnud. Alles siis peaks ta hakkama sõiduteed ületama. Arvestada tuleb, et tavaliselt usaldavad lapsed liialt täiskasvanuid ja liikudes koos suurema grupiga, võib lapsel tekkida ettekujutus, et teised hoolitsevad tema turvalisuse eest, ning tema enda tähelepanu hajub. Selgitage lapsele, et kooliümbruses, kus on enam liiklusmüra, tuleb olla eriti tähele­panelik ja valvas. 


Allikas: http://www.politsei.ee/dotAsset/288515.pdf



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Jaani Seegi muuseum kutsub 30. augustil perepäevale - Leiust looks
august
Laupäeval, 30. augustil on Jaani Seegi muuseum sel hooajal viimast päeva avatud. Sel puhul kutsume külla kõiki arheoloogiahuvilisi. Muuseumi uudistamise kõrval saab sel päeval osa võtta mitmetest tegevustest, proovida kätt arheoloogina ning saada teada, kuidas saab potikillust tekst ajalooõpikus ehk kuidas sünnib leiust lugu.
Kirbuturud augustis - valmistu sügiseks ja varu vajalikud asjad soodsalt
august
Augustis toimub mitmeid kirbuturge üle Eesti. Hea võimalus enne sügist täiendada soodsalt oma pere riiete ja jalanõude varusid.
Millal on õige aeg vahetada turvatool turvaistme vastu?
Lapsed kasvavad kiiresti ja seetõttu tasub mõelda, millal on õige vahetada auto turvatool turvaistme vastu.
​Vali beebile tervislik jätkupiimasegu
Teatavasti on rinnapiim beebide jaoks parim võimalik toit, kuid teatud juhtudel võib olla vajalik anda jätkupiimasegu. Valik on poodides lai ning kõige puhtama segu valikul tasub hoolikalt lugeda koostisaineid.
Sünteetilised toiduvärvid on laste tervisele kahjulikud
Toiduvärve kasutatakse eriti ohtrasti kondiitritoodete ja karastusjookide tootmisel, samuti lisandina jogurtitele, jäätistele, margariinidele, puu- ja juurviljakonservidele jne. Kui mõni toode on väga erksavärviline, siis on seda tõenäoliselt värvitud asovärviga. Asovärvid on laste tervisele kahjulikud, kuna võivad põhjustada lastele allergilisi reaktsioone.