Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Mida peaks teadma batuudil hüppamisest?

kolmapäev, 11. mai 2016
Batuudid on laste seas populaarsed. Neid müüakse palju ning neist räägitakse veelgi rohkem. Batuudil hüppamine on tervisele kasulik, kui teha seda õigesti ja järgitakse peamiseid ohutusnõudeid.

Batuudil hüppamine meeldib paljudele lastele ning selle käigus on võimalik treenida oma keha mitmekülgselt.

Batuudil hüppamise kasulikkus
 • Tõhus treening - uurimused on näidanud, et 10 minutit batuudil hüppamist võrdub 30 min pikkuse jooksuga. NASA info kohaselt on hüppamine 68% tõhusam kui jooksmine.
 • Tugevdab südame- ja vereringesüsteemi - kuna batuudil hüppamine on aeroobne trenn, stabiliseerib see vererõhku.
 • Intervalltreening - kuna batuudil hüppamine võimaldab teha trenni erinevas ja vahelduvas tempos, saad sellega suurendada trenniaega.
 • Madala koormusega (low impact) treening - batuudil hüppamine on madala koormusega treening. Kvaliteetne batuut pehmendab kuni 80% löögijõust võrreldes hüppamisega maa peal.
 • Tugevdab luustikku - sage batuudil hüppamine tugevdab luude mineraalset koostist ja aitab üles ehitada tugevat luu- ja lihaskonna süsteemi.
 • Puhastav - batuudil hüppamine stimuleerib lümfiringe aktiivsust, aidates kehal seeläbi vabaneda mürkidest, bakteritest ja viirustest.
 • Vaimne tervis - füüsiline aktiivsus teeb õnnelikumaks, rahulolevamaks ja enesekindlamaks. Batuudil üles-alla hüppamine on juba iseenesest lõbus tegevus.
 • Laste jaoks trenn ja lõbu üheskoos - batuut on hea võimalus lastel teha trenni nii, et nad seda ise ei teadvusta. Üldiselt ei ole vaja lapsi meelitada batuudile hüppama ning seetõttu on see ülimalt lihtne ja mugav treeningvahend.
On üldteada fakt, et igal aastal juhtub lastega batuutide peal palju õnnetusi ja traumasid. Seda võivad kinnitada ilmselt kõik traumatoloogid. Selleks, et batuudil hüppamine oleks tõesti tervislik, tuleb pöörata ohutusele suurt tähelepanu.

Ohutu batuudil hüppamise reeglid
 • Enne batuudi ülespanekut loe tähelepanelikult batuudi ja turvavõrgu kokkupanemise juhendit;
 • Kasuta alati turvavõrku;
 • Batuudil hüppab üks inimene korraga;
 • Alla 6-aastased lapsed peaksid hüppama eraldi laste batuudil;
 • Lapsi peaks hüppamise ajal alati jälgima;
 • Kaelavigastuste vältimiseks ei tohiks batuudil teha saltosid ja pöördhüppeid;
 • Jälgi, et batuudi kinnituskohad oleksid korralikult polsterdatud. Seetõttu on oluline osta kvaliteetne batuut;
 • Jälgi, et hüppamise ajal oleks turvavõrgu lukk korralikult suletud.
 • Ära kasuta treppi, kui sul on väiksemad lapsed, kes ei tohiks batuudil hüpata.
Väga mitmekülgne ja huvitav lugemine batuutide turvalisusest ning erinevate tootjate testide kohta on lehel: www.trampolinesafety.com/trampoline-ratings

Allikas: www.trampolinesafety.com

Nalja ka: http://www.youtube.com/watch?v=gSjHCbS_u0Y&list=RDgSjHCbS_u0Ypood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mida teha koos lastega köögis?
On palju lihtsaid ja lastele sobilikke tegevusi köögis, mis ühtlasi õpetavad neile söögitegemise põhitõdesid ja erinevate toidu koostisosade käsitlemist ning ettevalmistamist. Ja samas pakuvad lastele rõõmu, lusti ja põnevust.
Contra turvaluule: turvalisus internetis
Contra on kirjutanud luuletuse laste turvalisusest internetis. Selles on kõik oluline öeldud.
Rabarberis peitub tervis
Rabarberi hooaeg on täies hoos. Rabarber on tõeline hitt kevadiste kookide sees ning tegelikkuses on tema kasutusvõimalused väga laialdased. Rabarber on äärmiselt väärtuslik selle poolest, et sisaldab rohkesti kergesti omastatavat kaaliumi, mis aitab säilitada normaalset südametööd ja vererõhku ning seetõttu ära hoida südameatakki, ajurabandust ja ohtlikku südamearütmiat. 
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas aidata lapsel üle saada jonnihoost?
Lastel on sageli jonnihood, kui nad on tulvil emotsioone ja ei suuda väljendada oma frustratsiooni, viha ning pettumust. Selleks, et aidata oma last tema emotsioonide kõrghetkel, tasub selleks võtta aega. Kui soovid, et laps õpiks tulevikus eneseregulatsiooni oskusi (läbi jonnihoo), tasub silmas pidada lihtsaid märksõnu.