Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Kuidas kelgumäel terveks jääda?

neljapäev, 5. jaanuar 2017
Mõnus lumine talv koos jõulupuhkusega on saabunud. See on ideaalne võimalus võtta lapsed ja minna kelgumäele lõbutsema. Kelgutamist võib samas pidada ka ettearvamatuks harrastuseks, sest igaüks toimib seal iseenda äranägemise järgi. Lihtsaid reegleid järgides on võimalik vigastusi ja traumapunkti vältida.

"Kelgutamine on võrreldes teiste mäespordialadega ekstreemsport," väidab Eesti Suusaliidu lumealaua ala juhataja Karel Kangro.

Seda väidet kinnitab vaatepilt ühelt populaarselt Tartu mäenõlvalt. Lumerohkel nädalavahetusel valitseb siin paras segasummasuvila - igast ilmakaarest tuhiseb alla nii lapsi kui täiskasvanuid - üksinda, mitmekesi, kelgurongides ning lumelaudadel. Mäele toppama jäänud pisikesele kelgutajale libiseb otsa esimesi lumelauakatsetusi tegev lumelaudur. Õnneks ei saa seekord keegi tõsiselt viga.

Kangro sõnul on kelgutamise korral kõige tõsisemateks vigastusteks seljavigastused, sest konarlikul laskumisel võib just selg kannatada saada. Või sõidab keegi selja tagant ootamatult sisse ning ka sel juhul võivad tagajärjed kurvad olla.

Talverõõmud turvaliseks
Kangro sõnul tulevad lapsevanemad suurtele kelgumägedele väga väikeste lastega. Paraku puudub sellises kohas igasugune reeglistik ning mäest lastakse alla kaootiliselt. "Näiteks kui lased oma paariaastasel poole mäe pealt alla kelgutada, et hoog väiksem oleks, võib keegi ülevalt talle ikka otsa põrutada, sest kelku on võimatu juhtida. Väike laps ei oska aga ülevalt tulevale ohule reageerida ning kärmelt eest ära liikuda," kirjeldab ta olukorda.

Tee koostööd
Juhul kui minnakse suuremale mäele, tuleb vaadata, kuidas käituvad teised kelgutajad. "Mäeliiklus peaks olema lapsevanemate poolt kontrollitud," õpetab Kangro.  Treenerit teeb murelikuks, et sageli ei vaevu vanemad eriti kontrollima, millisele mäele last kelgutama viia.

Väga ohtlik on mudilast alla lükata kõrgemast nõlvast, kus parajasti trikitavad ka lumelaudurid. Selles ei saa kunagi kindel olla, et kelk ei kaldu planeeritvast trajektoorist eemale terava puuteraviku otsa. Seetõttu tuleks mäe all olev kriitilise pilguga üle vaadata ning sõit ise läbi proovida, nii saab teada, kui kaugele kelk liigub.

Kelkudest sobib hästi selline, mis on piisavalt lai ja madal. Ka nn istimikulauaga meeldib lastele sõita. Pea kõikidel lumistel nõlvadel on talveperioodil näha ukerdamas ka algajaid lumelaudureid. Kui kelgutamise puhul peab lootma eelkõige kelgule ja õnnele, siis lumelaud allub oskajale kordades paremini.

Ent paraku kohtab nõlvadel üsna palju neid lumelaudureid, kes lumelauaga sõitmist õppinud ei ole. Kangro on täheldanud fenomeni, et seal, kus kui mõni algaja lumelaudur uut sõiduriista katsetab on varsti ka kelgutajad kelgul püsti. "Eks me kõik oleme trikke teinud," muigab ta, kuid väikeste laste puhul soovitab siiski kelgutamist hoolega planeerida ning katsetamisest hoiduda.

Turvalise kelgutamise ABC
  • Allalaskmiseks tuleks valida võimalikult sile nõlv, kus on vähe konarusi ja nn hüpekaid.
  • Kelk võiks olla madal ja lai. Sobivad ka istmikualused.
  • Suuremal ja rahvarohkemal mäel võiks laps kelgutamisel kanda kaitsekiivrit.
  • Väikeste lastega tuleks vältida rahvarohkeid ning järske nõlvasid, pisikesele lapsele piisab ka madalamast mäest, näiteks kolme-nelja meetri kõrgusest künkast.
  • Mäest alla jõudes tuleb lapsel õpetada rada võimalikult ruttu vabastama, et teistele kelgutajatele ette ei jääks. Kõige sagedasemad õnnetused on just teistele otsasõidud.
  • Laps peaks mäest üles minema vaid nõlva ühest servast
  • Kelgutajatel tasub omavahel mäenõlval suhelda ning luua nö oma reeglistik.
Lõbusaid ning turvalisi hetki kelgumäel:)

Allikas: www.arst.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Breden, Carriwell, Cybex, Ecosh, Familon, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Joha, Keen, Laica, Lego, Lotte, Makayla Design, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Suurepärane plekieemaldi ehk kodune Vanish
Kui jõulupeost jäi mõnele lemmikriidele inetu plekk, tasub proovida isetehtud tõhusat plekieemaldusvahendit. Proovi seekord jätta kõrvale teada-tuntud Vanish ning tee ise palju loodussõbralikum ja säästlikum versioon. 
Nõmme laste päevakeskus otsib vabatahtlikke, kes aitaks riskigrupi noortel sisustada vaba aega
Nõmme laste päevakeskus otsib oma meeskonda vabatahtlikke, kes aitaks läbi viia riskigrupi noortele igapäevaseid käelisi, sportlikke ja mängulisi tegevusi.
Gordon Ramsay soovitab: kahest koostisosast koosnev ülilihtne brokoli supersupp
Ei mingit peenutsevat valget veini, mahebroileri puljongit ega 25 ülikallist ja tundmatut koostisosa. Lihtsalt brokoli ja vesi, vesi ja brokoli ja valmibki supp, mis võib vabalt keele alla viia. Tervislik supp sobib suurepäraselt peale uhkeid pidusööke.
Parim puuvili kõhuprobleemide leevendamiseks ja luude tugevdamiseks
Kas arvad ikka veel, et kuivatatud mustad ploomid sobivad vaid kisselli sisse? Kui jah, siis oleks viimane aeg nende hõrkude viljadega lähemalt tutvuda. Mustad ploomid lausa pakatavad tervisest.
Rakett pole mänguasi ja laps pole kosmonaut - kasuta ilutulestikku ohutult!
Aastavahetus on kohe käes ning sellega kaasnev särav ilutulestik pakub palju silmailu. Selleks, et uus aasta algaks rõõmsalt, tervelt ja turvaliselt, jagab Päästeamet mõningaid soovitusi, millest peaks juhinduma ilutulestikku korraldades.