Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Uppumine - kuidas anda õiget esmaabi?

kolmapäev, 1. juuni 2016
Uppumisohtu võivad sattuda nii täiskasvanud mererannas, lapsed järves-jões kui väikelapsed koduõue basseinis. Väikelapsed võivad ka 10 cm sügavuses vees uppuda, kuna ehmatusest vee alla vajudes või kukkudes, tekib sissehingamisliigutus ja vesi tõmmatakse kitsastesse hingamisteedesse. 

Kopsudesse sattunud vesi võib põhjustada hapnikupuudusest tingitud teadvusekaotuse, võib tekkida kõrikramp ning need võivad viia uppumissurma tekkeni. Kui kopsud täituvad veega on kopsukudede tavaline liikumine takistatud ja hapniku ringlemine väheneb. See muudab vere happelisemaks, tagajärjeks on aju- ja südamekahjustus.

Esmaabi
  • Hädaabi numbril 112 tuleb kutsuda kiirabi juba siis, kui uppunut alles püütakse veest välja tuua või plaanitakse appi minna.
  • NB! Kui ei ole oskusi veest väljatoomiseks, siis ära tee seda. Kui ei oska ujuda, siis uppujat päästma ei lähe!
  • Võimalusel kasuta veest välja tõmbamiseks ulatades käe, oksa, köie vms.
  • Kannatanu veest ohutusse kohta välja toomisel hoia tema pead ülejäänud kehast allpool, et vähendada vee sissehingamise riski.
  • Tee kindlaks, kuidas uppumine juhtus (ujudes, hüpates), jäta meelde uppumise koht.
  • Kui otsustad päästa, siis lähene uppujale selja tagant, tema käte ja haardeulatusest väljaspool; võta uppunul kaenla alt, juustest ja pead veest väljas hoides too kaldale; aseta kannatanu kõvale pinnasele külili (et väljuks suus ja ninaõõnes olev vesi).
  • Uppuja päästmisel võib suust välja purskuda vesi            
    • vesi tuleb maost ning millel tuleb lasta ise välja voolata. 
    • ära püüa maost vett välja suruda, sest kannatanu võib siis oksendada ja seejärel maosisu sisse hingata.​
  • Kontrolli teadvust, hingamist, pulssi ja vajadusel taasta rahuldav hingamine            
    • Aseta kannatanu matile või mantlile selili lamama.
    • Ava hingamisteed ja kontrolli hingamist, eemalda võõrkehad suust. 
    • Proovi äratada kõnetamise, raputamisega. Kui teadvus ei taastu, kuid pulss ning hingamine on olemas, siis taga pidev jälgimine, stabiilne küliliasend.
    • Vajadusel ole valmis alustama kunstlikku hingamist ja südamemassaaži.
  • Kui pulss kaelal puudub, siis alusta südamemassaažiga (elustamisega).
  • Juhul, kui kannatanu peaks oksendama, siis keera ta külili, tagades kaela ja selgroo kaitse.
  • Vette hüpanud uppunul kahtlusta selgroo-/kaela traumat.              
    • Tema liigutamisel, ka veest välja toomisel taga võimaluse piirides lülisamba ja pea liikumatus. 
    • Hingamisteede avamisel tõstetakse sellisel juhul lõug ilma pead kaelast painutamata.
  • Uppumisest päästetu vajab alati meditsiinilist abi             
    • Isegi juhul, kui ta tundub olevat kiiresti toibunud.
    • Igasugune vee tungimine kopsu ärritab kopsukudet ja hingamisteedes võib tekkida turse mitu tundi                      hiljem – seisund, mida nimetatakse teiseseks uppumiseks.
  • Kannatanu võib vajada abi ka alajahtumise tõttu.            
    • Kui on võimalik, siis eemalda tema märjad riided ja kata ta kuivade tekkidega. 
    • Kui kannatanu tuleb teadvusele, anna talle sooja jooki.
  • Kui kannatanu asetatakse lamama ja jäädakse kiirabi ootama:          
    • Tuleb ta viia päikese eest varjulisse kohta.
    • Kuni kiirabi saabumiseni peab kindlasti keegi viibima abistatava juures. 
Uppumine on välditav, kui tunda oma võimeid ujumisel, hinnata õigesti õhu- ja veetemperatuuri või paadisõitudel kasutada nõuetekohaseid päästeveste. 

Allikas: tthkkesmaabi.weebly.com/uppumine



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Maailma parim astelpaju juustukook
Suvise nädalavahetuse teeb veelgi mõnusamaks super maitsev astelpaju juustukook. Astelpaju on teada-tuntud kui kodumaine supertoit ning nendes pisikestes oranžides marjades on seitse korda rohkem C-vitamiini kui sidrunis. Lisaks magusale maitseelamusele, saab sellest juustukoogist ka küllaldaselt vitamiine.
Lasteala Hirvepargis Tallinna Vanalinna Päevade ajal 02.-05. juunil
juuni
Tallinna vanalinna päevade lasteprogramm pakub põnevust ja avastamisrõõmu kõigile lastele ja lapsemeelsetele.
Väike Taibu loovkaardid arendavad koolieelikutes mitmeid erinevaid oskusi
Lastele on välja mõeldud palju erinevaid loogika- ja mõtlemismänge ning "Väike Taibu" loovkaardid kuuluvad kindlasti paljude laste lemmikmängude hulka. See on ühtviisi lõbus, hästi läbi mõeldud ning arendab lapses mitmeid erinevaid oskusi. Meie peres on see mäng iganädalaselt laua peal.
Rabarberikrõbedik pähklijahuga
Kevadine roosa ja hapukas rabarber sobib krõbeda ja pähklise krõbediku-kooriku alla kui valatult! Koos vanillikastme, jäätise või vahukoorega tekib tõeline maitsete kooslus.
Fashionkids poest leiad lapsele alati stiilsed ja kvaliteetsed riided
On selge, et järjest enam pakutakse lisaks täiskasvanute rõivastele ka erinevaid lastele mõeldud tooteid, kuid millised on need poed, mida me eelistame? Millised on teie ootused või mida te kõige rohkem otsite? Iga lapsevanema soovid on erinevad ja lastele riideid valides lähtutakse kindlasti kvaliteedist ja pigem sellest, et rõivad oleksid vastupidavad ja ilusad, aga mis on põhiline – suurt rolli mängib rõivaeseme hind ning samuti eks me salamisi sooviksime, et just Minu lapse rõivad on unikaalsed.