Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Koolilapse turvalisus

neljapäev, 6. november 2014
Suuremate koolilaste puhul on turvalisusel mõnevõrra teine tähendus kui väikelapsel. Rõhuasetus liigub pigem selles suunas, et laps ei satuks halba seltskonda, alkoholi või narkootikumide lähedusse. Siit mõned mõtted, mis teemadel tasub koolilastega rääkida.

Julgusta last eelistama sõpradega suhtlemist üksi jalutamisele või mängimisele
  • Õpeta teda ära tundma ohtlikke kohti – nt tühjad majad ja tänavad, lagunenud mänguväljakud ning räämas pargid.
  • Selgita, kuidas pilkamine, õrritamine ja vaidlemine sõprusele kahju teevad ning kuidas lahendada tülisid sõnade, mitte rusikatega.
  • Jaluta koos lapsega kooli, poodi ja sõprade juurde – nii saab kontrollida valitud marsruudi ohutust ja näidata lapsele seda, kust hädaolukorras abi saada.
  • Õpeta lapsi ja noorukeid ära tundma kuritegelikku või kahtlustäratavat käitumist teie lähikonnas ning teavitama täiskasvanuid vastavatest tähelepanekutest.
  • Veendu, et kooli sisekord näeb ette vanematele helistamist lapse koolist puudumise korral.
  • Kui kasutad päevakodude või huvialaringide teenuseid, kontrolli hoolikalt nende usaldusväärsust, sh tegevuslubasid, personali kvalifikatsiooni, ekskursioonide ja vanemate külaskäikude osas kehtivaid reegleid ning mainet.

Aita vältida meelmürke
  • On üsna tõenäoline, et su murdeeas laps tunneb inimesi, kes narkootikume või alkoholi kuritarvitavad, ehkki ta ei pruugi seda oma silmaga näinud olla. Räägi talle sellest, mis võib tema sõprade või tuttavate juures viidata narkootikumide kasutamisele:
    • rääkimine narkootikumidest ja narkokultuurist
    • narkootikumidega seonduvate asjade omamine (piibud, süstlad ja hülsipaber)
    • palju sularaha või pidev rahapuudus
    • äkiline kaalutõus või –kaotus
    • takerduv või seosetu jutt
    • teiste inimeste seltskonnast eemaldumine, samuti valetamine, depressioon ja paranoia
    • koolielust kõrvalejäämine

Väldi laste sattumist narkootikumide küüsi, õpetades neid käituma arukate noorte täiskasvanutena ning:
  • hoidma eemale pidudest, kus võidakse pakkuda alkoholi või narkootikume
  • suhtlema sõpradega, kes ei vaja lõbusaks ajaveetmiseks narkootikume või alkoholi
  • tegelema narkovabade huvialadega, kaasates oma sõpru
  • pidama meeles, et karistused narkootikumide omamise eest võivad olla karmid – vanglakaristuseni välja
  • narkootikumide süstimisega kaasneb suur AIDSi nakatumise oht

Jalgsi kooli
  • Jaluta koos oma lapsega ning jälgi, kuidas ta liiklusega toime tuleb.
  • Vali lapse jaoks ohutuim koolitee või bussipeatus. Käi iga päev sama teed mööda ja vältige „otseteid“.
  • Tuleta meelde, et laps käituks korraliku jalakäijana. Ülimalt oluline on vaadata enne teeleastumist vasakule, paremale ja uuesti vasakule ning liikuda vasakpoolsel teepeenral juhul, kui puudub kõnnitee.
  • Vali välja koht, kust laps tänavat ületama hakkab. Ära kunagi astu tänavale pargitud autode vahelt või põõsastest/võsast. Ületa tänavaid ristmikel. Võimalusel kasuta alati foore ja ülekäiguradu.
  • Riieta oma laps heledatesse riietesse, et autojuhid neid hõlpsasti märkaksid.

Bussiga kooli
  • Õpeta last hoiduma tänavale astumisest ja jooksumängudest bussi ootamise ajal.
  • Räägi talle, et pidama tuleb jääda piirete taha ja oodata bussi täielikku peatumist enne sellele lähenemist.
  • Bussist väljumise järel peab suunduma kõige otsemat teed pidi kõnniteele ja liiklusvoolust eemale.
  • Tänavat ei tohi kunagi ületada bussi eest ega vahetult bussi tagant.

Jalgrattaga kooli
  • Reegel nr 1: rattakiiver pähe! Jalgrattaõnnetuste korral on peatrauma levinuimaks surmapõhjuseks. Rattakiiver võib vähendada peatrauma saamise ohtu koguni 85%.
  • Sõitku koos liiklusvooluga.
  • Kandku eredaid riideid või helkuritega turvavesti.

Sõiduautoga kooli
  • Kinnita oma laps korralikult tagaistmele paigutatud ja lapse kaalule vastavalt valitud turvatooli.
  • Lisaks peaksid kõik kuni 12-aastased kaassõitjad turvaekspertide sõnul istuma tagaistmel ja 20-40 kilogrammi kaaluvad lapsed (tavaliselt 4-8 aasta vanused) spetsiaalsel istumisalusel.

Allikas: www.g4s.ee/turva-abc/koolilapse-turva-abc





pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mardilaat Saku Suurhallis, 6.-9. november
november
Tänasest kuni pühapäevani toimub Saku Suurhallis Mardilaat ehk Eesti käsitöö laulupidu. Mardilaadal esitletakse ja müüakse Eesti parimat käsitööd, toimuvad oma ala asjatundjate poolt läbi viidud meistrikojad käsitöö gurmaanidele ja harrastajatele ning õpitoad lastele.
Lühike nukuetendus lastele Viimsi Raamatukogus, 12. novembril
november
Viimsi Raamatukogus toimub 12. novembril kl 11.30 tasuta nukuetendus "Jäljed lumel".
Kui väikelaps lööb oma vanemat
Osad väikelapsed löövad, kui ei saa oma tahtmist. Löömine kaasneb lapse arenguga ning sellel on sageli mitmeid põhjuseid. Oluline on teadvustada, et lapsed kasutavad käsi oma väljendamiseks ka siis, kui nende kõne ei ole veel piisavalt arenenud. Siit mõned mõtted, mida proovida, kui laps lööb.
Teekotid, mis on tervisele kahjulikud
Praegusel pimedal hooajal on kasulik juua keha soojendavaid jooke (tee, kohvi, kakao jne). Tee on kindlasti üks populaarsemaid. Ja kõige kiirem viis tee valmistamiseks on loomulikult teekottide kasutamine. Paraku on uuringud leidnud, et teatud tüüpi teekotid võivad olla tervisele kahjulikud, sisaldades keha jaoks mürgiseid aineid.
Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim
Kuna viiruste hooaeg on täies hoos, siis on just paras aeg jagada iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!