Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Hädaolukorrad, mille puhul on vaja kindlasti pöörduda arsti juurde

neljapäev, 29. detsember 2016
Enamik lapsepõlves põetavaid haigusi ei ole rasked ning neid võib julgelt kodus ravida. Mõnikord aga esineb olukordi, kus laps vajab kiiresti arstiabi.

Otsi otsekohe abi, kui
 1. Laps on lämbumas, saanud põletushaavu, teda on nõelatud, hammustatud või on juhtunud muu õnnetus, mille puhul on vaja kiiresti oskuslikku esmaabi anda.
 2. Lapsel on palavikukrambid, eriti kui seda pole varem juhtunud. 
 3. Lapsel avalduvad meningiidi süptomid nagu palavik, sagedane oksendamine, kõrge või oigav nutt, ärrituvus, ereda valguse kartus, uimasus, kummis lõge, laiguline või kahvatu nahk, lõtv keha või lillakas lööve, mis ei kao, kui sellele klaas peale vajutada.
 4. Oksendab pidevalt ja keeldub söömast ja joomast.
 5. Lapsel on vedelikupuudus - sümptomid on muuhulgas loidus, aukus silmad ja kuivad mähkmed ja/või puuduvad väljaheited 12 tunni jooksul või kauem.
 6. Laps hingab väga kiiresti või tal on hingamisraskused ja/või sinised huuled.
 7. Laps kaotab teadvuse või teda on raske äratada - ta ei reageeri, kui sa ta sülle võtad või temaga räägid.
 8. Laps muutub väga kahvatuks või sinakaks või sa märkad tema suu või keele ümber sinakat tooni.
 9. Laps muutub eraharilikult vaikseks ja loiuks või lõdvaks ja kuumaks.
 10. Lapsel on palavik üle 39 kraadi ning paratsetamool ei mõju.
 11. Lapsel on raske hingata või ta hingab ebaloomulikult valjusti.
 12. Lapsel on tugevad valud ning neid ei saa leevendada.
 13. Laps oksendab kõik joodud vedelikud kohe välja.
 14. Laps oksendab ja kõht on tursunud.
 15. Väljaheites või okses on verd.
 16. Laps oksendab pidevalt kauem kui tund.
Arsti poole võid pöörduda ka siis, kui muretsed lapse pärast, isegi kui sa ei oska täpselt seletada, miks. Sina tunned oma last kõige paremini. Kui su sisetunne ütleb, et midagi on väga valesti ning liiga hilja on perearsti juurde minna, vii laps julgelt lähimasse kiirabiosakonda.

Loe lähemalt raamatust: "Laste tervis võhikutele" (Katy Holland, Dr Sarah Jarvis)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, Familon, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Joha, Keen, Laica, Lego, Lotte, Makayla Design, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Weleda jt

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tai grillkana ehk kai yang
Suvised grilliõhtud on mõnusad. Vahelduseks tavapärasele šašlõkile, grillribile või grillvorstile, proovi hoopis isetehtud mahlaseid kanatiibasid.
Teraviljad – kas kasulikud või ohtlikud?
Nähtavasti oleme kõik kuulnud, et valges jahus puuduvad elementaarsed toitained, mida keha vajab ning halvemal juhul võib töödeldud jahu ka haiguste tekkimist soodustada. Täisteratooteid seevastu esitletakse kui tervisetoitu, kuigi ka nende tarvitamisel tuleks teatud aspektidest teadlik olla.
Hellita juukseid koduste maskidega
Koduseid juuksemaske on lihtne teha, need on puhtast toorainest ning oluliselt soodsamad kui poes müüdavad maskid.
Vanilline sefiirisegadik maasikatega
Üks imelihtne ja eriliselt maitsev suvine magustoit sefiiri, kohupiima ja marjadega.
Mõtteid maisist, GMO-st ja kõikide kinoelamuste lahutamatust kaaslasest, soodsast megakombost
Kas olete kunagi mõelnud, mida sisaldab meile kinodes mõnusa filmikõrvasena pakutav popcorn? See, et seal kohutavalt palju soola on, ei ole vist kellelegi märkamatuks jäänud…  Aga veel?