Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Allaneelatud patarei võib ohustada väikelapse elu

kolmapäev, 5. oktoober 2016
Meie ümber on aja möödudes tekkinud aina enam patareidel ja akudel töötavaid õnnitluskaarte, kelli, kalkulaatoreid, jne. Patareid/akud paiknevad samas keskkonnas, kus toimetavad väikesed lapsed. Tulenevalt lapse arengustaadiumist pakub senikogematu huvi ning väikelastel liigub kõik uus esimese asjana suhu. Patarei suhu sattumine võib aga olla lapsele eluohtlik!

Patareid on oma suuruselt erinevad. Need võivad olla väikesed nööp-patareid, aga ka suuremad pulkpatareid. Neid kõiki on lapsed ka alla neelanud. Peale selle, et erinevad patareid on oma mõõdult erinevad, on samuti erinev nende sisu. Happelised kuiva elemendiga patareid sisaldavad ammooniumkloriidi ja mangaandioksiidi, aluselise  kuiva elemendiga patareid erinevaid hüdroksiide, liitiumpatareid mangaandioksiidi.

Ennekõike on ohustatud alla 4-aastased lapsed, samuti juhud, mil on neelatud 20 mm ületava diameetriga liitium tablett- või nööp-patareisid. Mõningatel rasketel juhtudel ilmnesid  põletused juba 2-2,5 tunni möödudes. Uued ravijuhised soovitavad kiiresti eemaldada patareid söögitorust ning teostada tihedamini röntgen-ülesvõtteid patareide lokalisatsiooni identifitseerimiseks, kuna lisaks söögitorule võib patarei liikumine peetuda mao-ja kaksteistsõrmiksoole vahelisel kitsusel. Kui patarei allaneelanud lapsel on õnne, siis väljub kuni 20 mm-se läbimõõduga  patarei vanemal kui 1-aastasel lapsel seedetraktist koos väljaheitega. Alla 1-aastasele lapsele on ohtlik juba 15,6-16 mm läbimõõduga patareid. Diameetriga alla 15 mm patareid ei ole pea kunagi söögitorusse kinni jäänud ning on väljunud loomulikku teed pidi komplikatsioonideta.

Kui vanemad, hooldajad pole märganud lapse poolt patarei allaneelamist, on edasised tervisekaebused mittespetsiifilised (palavik, köha, valu rinnaku taga) ning õige diagnoosi püstitamine võib viibida. Seda enam tuleks tähelepanu juhtida taoliste õnnetuste ennetamisele ning lapsevanemad peaksid eemaldama laste käe- ning silmade ulatusest mitte ainult patareid vaid ka kõik patareisid sisaldavad mänguasjad, kuna ühe uuringu andmetel said 62% patareidest tingitud laste mürgistusjuhtumitest kannatanud need kätte kodus olevatest patareitoitel mehhanismidest.

Iga üle 15 mm läbimõõduga patarei allaneelanud inimese puhul tuleks:
  • helistada viivitamatult mürgistusinfoliinile 16662 või minna lähimasse erakorralise meditsiini osakonda;
  • püüda kindlaks teha allaneelatud patarei tüüp;
  • mitte püüda kannatanul esile kutsuda oksendamist ega anda süüa-juua enne kui röntgen-uuring on näidanud, et patarei on liikunud läbi söögitoru;
  • enamus juhtudel saab röntgen-uuringuga teha kindlaks patarei asukoha seedetraktis. Söögitorus peetumise korral on võimalik patareid endoskoopiliselt eemaldada;
  • kui mingil põhjusel ei pöörduta haiglasse, siis tuleb kindlasti jälgida kannatanut. Kehatemperatuuri tõusu, rindkere-ja kõhuvalu, oksendamise ning veriroe tekkimise korral võta kiiresti ühendust arstiga, või helista 16662.
Kui patarei on sattunud hingamisteedesse helista koheselt numbrile 112!

Patareid võivad põhjustada jäävaid kahjustusi ka kõrva või ninna sattudes. Eriti ohustatud on väikelapsed ja eakad inimesed. Kaebused, mida tuleb sellistel juhtudel eriti jälgida oleksid: kõrva- ja ninaärritus ning -valu. Võimaliku patarei sattumisel kõrva või ninna ei tohi mingil juhul kasutada selle eemaldamisel kõrva- või ninatilku! Need vedelikud võivad tekitada täiendavaid vigastusi.

Patarei põlemisel, plahvatamisel tekkiva gaasi, suitsu sissehinganu tuleb toimetada värske õhu kätte.
Kui patareis olev vedelik satub silma või nahale, loputa kahjustatud piirkonda vähemalt 15 minutit voolava veega.

Mürgistusinfoliin 16662 on helistajale eritasuta anonüümne telefoniliin nõustamiseks ägeda mürgistuse korral või mürgistuse ennetamiseks.

NB! 20 mm liitium-patareid, millega juhtub enam õnnetusi, kannavad kodeeringuid: CR2032, CR2025, CR2016.

Allikas: www.16662.eepood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, Familon, GloMinerals, Haba, Herlitz, Huggies, Iittala, Joha, KEEN, Laica, Lego, Lotte, Makayla Design, Maxi-Cosi, MOLO, Munchkin, Muumi, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tallinna Linnamuuseumi muuseumiring Maailmaavastajad alustab septembris taas uut hooaega!
september
Saame igal kuul kokku Tallinna Linnamuuseumis, kus meisterdame ning kogume teadmisi ajaloost ja tänapäevast. Samuti käime mööda Tallinna muuseume ja külastame lõbusaid ning harivaid muuseumitunde! 
NUKU piletikampaania 4.-12. september, piletid soodsamad kuni -40%
september
Kampaania kehtib kõigile septembri, oktoobri ja novembri piletitele. Korraga kehtib piletitele vaid üks soodustus.
Laste traumaennetusele keskendunud lasteetendus - AGA MINA?
Laste traumaennetuse temaatika leiab etenduses käsitlemist väga põneval ning lastele lihtsasti mõistetavas keeles – läbi hoogsa tegevuse ja mängimise. Ei mingit ülemäärast manitsemist ega ohtudele näpuga näitamist. Mänguhoos võib juhtuda nii mõndagi.
Riiete ja vaipade keemiline puhastus võib avaldada tervisele halba mõju
Keemiline puhastus tundub olevat mugav viis riiete ja vaipade kiireks puhastamiseks. Sagedasti keemilises puhastuses kasutatav perkloroetüleen on aga inimese tervisele ohtlik. 
Paratsetamool ei ole lapse tervisele kasulik
Praegusel viiruste tippajal kihavad (tele)reklaamid soovitustest haarata esimese köhatuse või halva enesetunde märkide juures “turvaliste“ gripiteede ja valuvaigistite järele. Ka beebidele ja väikelastele on välja töötatud oma nunnud, lastesõbralikes pakendites doosid. Ja murelikul emal polegi muud probleemi, kui mõelda välja võimalikult leebe viis lapsele rohu manustamiseks.