Kuhu minna?

Talsipühad ja talvised svjatkad Eesti Vabaõhumuuseumis, 7. jaanuaril

kolmapäev, 4. jaanuar 2017
Teist aastat saab Eesti Vabaõhumuuseumis lisaks eesti jõuludele pidada setu talsipühi ja vene jõule. 

Enamus slaavlasi ja õigeusklikud setud tähistavad jõule ka vana kalendri järgi ehk 6. ja 7. jaanuaril. Kogu talviste pühade periood – svjatkad kestab aga kuni 19. jaanuarini ehk ristimise päevani. Sel ajavahemikul ei tehta tööd vaid rõõmustatakse Kristuse sündimise üle ja käiakse ka naabritele kristoslaavitamise näol tähtsat sündmust kuulutamas. Teist aastat saab ka Eesti Vabaõhumuuseumis lisaks eesti jõuludele pidada setu talsipühi ja vene jõule. 

Setu talus ja peipsivene majas saab maitsta pühaderoogasid, mängida jõulumänge ja jõudu katsuda, tulevikku ennustada ning ilusa ilma korral õues suusatada ja kelgutada. Tantsude ja lauludega tutvustavad oma pööripäevakombestikku Eestis elavate erinevate rahvuste esindajad. 

Tegevused setu talu laudas:
  • Kell 12.00 algavad setu laulumängud Ülle Paltseri juhtimisel.
  • Kell 13.45. Kristoslaavitajad valmistuvad majast majja käima. Setu talu taredes ja peipsivene majas võetakse Kristoslaavitajaid vastu ja jagatakse neile ande.
  • Kell 14.00-16.00 marid, ersad, mokšad ja venelased tutvustavad oma pööripäeva kombestikku laulude ja tantsudega.
Laupäeval on lisaks peaväravale avatud ka muuseumi tagumine värav (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas). Kesklinnast toob kohale buss nr 21 (peatus Õismäe raba), tagasi linna viib buss nr 41.

Vaata lähemalt: evm.ee/est/sundmused/uritused.e/talsipuhad-ja-talvised-svjatkad/880

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mõnusalt maitsev sushi tort
Sushi tort on uudsem ja teistsugune sushi variant, mis pakub silmailu ning annab pisut efektsema tulemuse, kuid maitseb siiski nagu sushi.
Tartu Loodusmuuseumi perepäev - Loomad talvel 7. jaanuaril
jaanuar
Uurida ja määrata saab loomade tegevusjälgi, proovida oma käega loomade jäljetrüki tegemist, osaleda põnevas otsimismängus ning tutvuda lemmikloomadega elavnurgas. 
Teadusteater Teletornis: Hullumeelse professori labor 22. jaanuaril
jaanuar
Teadusetendused Teletornis on suunatud kooliealistele lastele ning need näitavad efektsete katsetega, kui lahe on teadus ning et selle teaduse tegemiseks ei pea olema teadlane või professor.
Milline koht on parim perega suusapuhkusele minnes?
Kui täiskasvanud suusatajad valivad suusasihtkohta eelkõige nõlvade järgi, siis lastega suusatama sõites osutuvad määravaks hoopis mugavused. Go Travel on sel teemal kokku pannud väga asjalikud soovitused.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.