Esileht

Miks on oluline veredoonorlus?

laupäev, 14. juuni 2014
Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Eestis on veel laialt levinud arvamus, et verepuudus ei ole minu isiklik mure. Samuti on vereloovutamise protseduuriga endiselt seotud palju müüte ja hirme.

Ei tasu unustada, et abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu. Euroopa riikide statistika järgi vajab vereülekannet oma elu jooksul iga neljas inimene. Loovutades verd saame olla kindlad, et verevarud Eestis on piisavad, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetuste ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kaitstud.

Doonori eesmärk on aidata teisi teades, et vajadusel tulevad teised appi ka temale. Esmatähtis on, et Sinu poolt loovutatav veri oleks ohutu. Verd kantakse patsiendile üle selleks, et päästa tema elu. Samas võib tulemus olla vastupidine, kui ülekantav veri sisaldab haigustekitajaid.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus peab väga oluliseks, et inimene, kes kahtleb oma vere ohutuses ei tuleks verd loovutama, sest see seab ohtu vereülekannet vajavate patsientide tervise. Kui doonoril on siiras soov aidata abivajajat, siis valetades või informatsiooni varjates on efekt vastupidine.

Olulisel kohal on doonorivere ohutuse tagamisel fakt, et vereloovutus Eestis on tasustamata ja vabatahtlik. Riikides, kus doonorlus on tasuline, leitakse doonoriverest kuni kaheksa korda rohkem vere kaudu levivaid haigusi kui tasustamata doonorluse puhul.

Kus loovutada?

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus
Ädala 2, TALLINN
E, R kell 8.00 - 16.00
T-N kell 11.00 - 19.00
Registratuur: 617 3001
verekeskus@regionaalhaigla.ee

NB! Ädala tn 2 parklas on parkimiskella alusel parkimine 2 h tasuta.
Ädala tn 2 doonorite tsoonis verevõtu- ja selle kõrvalruumis on tasuta WiFi leviala.

DoonoriFoorum
Narva mnt 5, Foorumi keskuse 4. korrusel, TALLINN
E-N kell 11-19
R kell 9-14
Registratuur: 664 0470

NB! DoonoriFoorumi ülesleidmiseks sisene Foorumi keskuse peauksest ning suundu mööda kaubatänavat infolaua kõrval asuvate liftide juurde, et sõita 4. korrusele.

NB! Verd loovutanud doonorid saavad Viru Keskuse parkimismajas 2 tundi tasuta parkida. Lisainfot saab DoonoriFoorumi registraatorilt, kes annab parkimiskviitungile vastava templi tasuta parkimiseks. 

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskus
L.Puusepa 1A, TARTU
Registratuuri telefon: 7319 362
Vastuvõtuajad ja lisainfo:
http://www.kliinikum.ee/verekeskus/

SA Pärnu Haigla veretalitus
Metsa 1, PÄRNU
Kontakttelefon: 4473 263
Vastuvõtuajad ja lisainfo:
http://www.ph.ee/kliinikud_teenistused/diagnostikateenistus/veretalitus

SA Ida-Viru Keskhaigla vereteenistus
Ravi 10D, KOHTLA-JÄRVE
Infotelefon: 339 5117
Vastuvõtuajad ja lisainfo:
http://www.ivkh.ee/et/doonorile

Terve suve jooksul on võimalik verd anda ka üle Eesti ringiliikuvates doonoritelkides ja kogumiskohtades. Vaata täpsemat ringiliikumise kalendrit http://www.verekeskus.ee/?op=body&id=106


Allikas: www.verekeskus.ee

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Parim riiete plekieemaldusvahend - äädikas
Mida kõike on võimalik äädikaga peale hakata ja seda mitte köögis süüa tehes. Äädikat saab kasutada koduses majapidamises pea kõikjal, sh riietelt plekkide eemaldamisel.
Nõmme emade ja laste varjupaik vajab tavalisi koduseid majapidamistarbeid
Kuna elu varjupaigas toimib nagu tavalises, kuid lihtsalt mõnevõrra suuremas peres, siis oleks varjupaigale abiks kõik seesama, mida läheb tavalises kodus vaja.
Absoluutne laste lemmik - koorene mandlipiim maasikatega
Vahutav mandlipiim maasikatega on nii suurte kui väikeste lemmik. 
Sokiussid - palju nalja lastele
Sombuste ilmadega on mõnus kodus meisterdada. Eriti hea, kui saab selleks kasutada koduseid vahendeid nagu näiteks kappi seisma jäänud põlvikud.
Laste ja väikelaste esmaabi koolitus 15.06
juuni
Sinul, Su abikaasal ja hakkajatel lastel on võimalus omandada oskused või uuendada ja värskendada oma vanasid teadmisi ja esmaabitunnistust 15. juunil kl 10-16 koos väikese einepausiga.