Mida teha kodus?
Kõige tuntumad õuemängud lastele
Päevad on järjest pikemad ja ilmad soojemad. Lapsed kibelevad üha enam õue, kuid vahest saavad mänguideed otsa. Selleks, et hoog ei raugeks, jagame üle 20 erineva õemängu võimalust.
Pühapäevane magustoit - vegan kirju koera kook
Kui aeg-ajalt endale magusat lubada, siis võiks seda teha kerge südamega ning seejuures nautida igat ampsu! Kirju koer on paljude laste lemmik ning sobib seetõttu ideaalselt nädalavahetuse maiusroaks.
Toorjuustu täidisega kreekerid
Üks väga lihtne, kodune ning mõnusalt maitsev magustoit sobib maiustamiseks igal ajal.
Maiusta koos lapsega - suviselt jahutav jäätisedessert
Vaarika ja kookose semifreddo - suurepärane suvine jäätisedessert, mida saab koos lapsega lihtsalt valmistada.
Maasika-rafaello kohupiimatort
Maasika-rafaello kohupiimatort valmib lihtsalt ning kiirelt. Sobib ideaalselt suviseks maiuseks nii nädalavahetuse tähistamiseks kui puhkuse nautimiseks.
Pähklipõhjal kreemjas kohupiimakook
Üks mõnusalt kreemjas ja mitte liiga magus kohupiimakook sobib suurepäraselt saabuvaks emadepäevaks.
Kodune kommivabrik - suussulavad mündimaiustused
Midagi eriliselt maitsvat maiasmokkadele, imemaitsvad kommid "after eight" mündimaiustus. Need on sellised head maiustused, mida nautida ise ja pakkuda ootamatult saabuvatele külalistele. Tuleb vaid varakult valmis teha ja panna külmkappi "hoiule".
Mini piparkoogi-toorjuustukoogid
Pühade lauale sobib magustoiduks ideaalselt mini piparkoogi-toorjuustukoogid. Mõnus, väike ja jõuluhõnguline amps.
Lihtne ja hea piparkoogi taigen
Peatselt saabuvat jõuluaega on mõnus tähistada piparkoogitaigna tegemise ning seejärel maitsvate piparkookide küpsetamisega. Piparkoogitaigen valmib lihtsalt ja kiiresti.
Tervislikud ja maitsvad šokolaadiruudud, mida lapsed armastavad
Lapsed armastavad šokolaadi ning mis saaks olla veelgi parem, kui koos maitsvate šokolaadiruutude valmistamine. 
Šokolaadikook, kuhu peita kõik need suvikõrvitsad
Suvikõrvitsaga šokolaadikooki armastab terve pere. See on ilmselt maailma lihtsaim viis panna lapsed suurtes kogustes köögivilju sööma.
Suvine isetehtud sidrunilimonaad lastele
Üks mõnus suvine jook lastele on isetehtud limonaad. Tervislik, maitsev ja värskendav. Segage koos kokku üks imemaitsev jook.
Supermaitsvad suvised smuutid
Suvi on smuutide aeg, kas pole? Pole midagi mõnusamat, lihtsamat ja tervislikumat, kui haarata kuumal suvepäeval aiast, turult ja külmkapist meelepärast ning nendest üks mõnus kosutav smuuti kokku vuristada. 
Lihtsamad suvejäätised - kuidas teha?
Suviselt kuumad ilmad on saabunud. Lapsed on tavaliselt suured jäätise sõbrad. Kel vähegi soovi, saab ise teha lihtsalt maitsvaid ja tervislikke jäätiseid.
Mandlikorvid rabarberikreemiga
Kui leiad aiast või poeletilt rabarberit, tasub igal juhul proovida neid krõbedaid mandlikorvikesi taevaliku rabarberikreemiga.
Rabarberikrõbedik pähklijahuga
Kevadine roosa ja hapukas rabarber sobib krõbeda ja pähklise krõbediku-kooriku alla kui valatult! Koos vanillikastme, jäätise või vahukoorega tekib tõeline maitsete kooslus.
Proovi supermaitsvat ja ülitervislikku jäätist
Kas tahaksite teha keelt allaviivat jäätist, mis sisaldab tavajäätisele vastupidiselt rikkalikult vitamiine-mineraale, on rasva-, valge suhkru, piima- ja sojavaba, võitleb vabade radikaalide vastu, hoiab veresuhkru tasakaalus ja on ilma ühegi värv- ja lisaaineta? Ja mis veel tähtsam, valmib vaid sekunditega?
Isetehtud kriidid on vahvad
Suviste ilmadega on lastel tore kriitidega asfaldile joonistada. Kriitide valik on poodides lai, kuid veelgi põnevam on teha neid ise.
Magusad laktoosivabad kookosevahvlid maitsevad hästi
Vahvlid on paljude laste lemmikud. Neid on lihtne teha ning mõnusalt käepärane süüa. Kookosevahvlid on hea alternatiiv klassikalisele versioonile, kuid samas olulisemalt tervislikumad. Tulemus vägagi maitsev.
Sidrunimaitseline kohupiima-pühadekook šokolaaditäppidega
Lihavõttepühad on juba saabuval nädalavahetusel ning üks hõrk ja lihtsalt valmiv kohupiimakook sobib eriti hästi pidulauale.

Fantaasiarikkad jutukaardid

reede, 24. oktoober 2014
Tahaks jutustada lapsele õhtujuttu, aga pea on tühi ja ükski jutt ei tule meelde. Selleks, et veidike oma kujutlusvõimet tagasi kutsuda, saate meisterdada omale vahvad jutukaardid, mis näevad välja ainulaadsed ja iga lugu, mis sünnib on kordumatu, stimuleerides mõtteid ja tundeid, mis võivadki jääda vaid sinu ja lapse salalugudeks.

Lugude rääkimine on hea võimalus loovaid oskusi harjutada – seda sõprade ja pere ringis või hoopis suuremas grupis.

Vaja läheb
  • Paber
  • Liim
  • Käärid
  • Pliiatsid
  • (fotod, pildid ajalehest, vanadest kalendritest vms)

Kuidas teha?

Vaatame kolme erinevat varianti:
1. Enda joonistatud jutukaardid. Lõika u 6 cm läbimõõduga ruudu kujulised tugevamast paberst kaardid ja joonista iga lehe peale ise või koos lapsega pilt. Pilt võiks olla võimalikult lihtne. Nt päike, puu, meri, täht, kass, koer, rebane, karu,lammas, hobune, vihmapiisk, teerada, kirik, laev, loss, onn, jõulukuusk, öö, lõke, leib, õun, kuningas jne.

       

Kui tundub, et tahaks lihtsamalt läbi saada, siis on väga hea Koolibri väljaanne “Lasteaia ladumisaabitsa tähed ja pildid”. Autorid Lilian Livi, Milvi Roosileht, Pilvi Kula.



Lapse enda joonistatud kaardid, annavad hea ülevaate, millised on lapse mõtted. Sellised kaardid võiks jääda lapsele oma lugude jutustamiseks.

2. Otsi kokku pildid, mis on välja lõigatud vanadest ajalehtedest, ajakirjadest, kalendritest, fotodelt. Seejärel kleebi need tugevamast paberist või papist välja lõigatud alusele.

   

3. Kolmas variant on kõige lihtsam ja laseb aja puudusel meisterdamise seekord hoopis vahele jätta. Otsi kokku vanad fotod ja jaga need teemade kaupa. Nt perefotod – hea võimalus rääkida lapsele oma lapsepõlvest, vanematest, vanavanematest ja nende lugudest. Hilisemad pildid, mida laps mäletab, võiks olla lapsele rääkimiseks. Reisifotod/reisipildid ajakirjadest – sellest võiks saada unistamise lugu, kuhu minna, mida vaadata ja näha, mida huvitavat teha. Looduspildid – rääkida lugusid loodusest meie ümber.

   

Kuidas mäng käib?

Kaarti tõlgendades ei pea olema täpne. See, mida pildil näeme, võib olla sümboolse või metafoorse tähendusega.
Luba oma kujutlusel vabadust voolata ja liikuda piiramatult läbi aja ja ruumi, konteksti ja tähendust. Väldi keerukaid konstruktsioone. Lihtsad lood on lõbusamad ja kergemad jälgida. Räägi lugu aktiivses pinges hoides sündmused käimas.

Inspiratsiooniks viita vanale maagiale lapsepõlvest: nõia võlukepid ja võlujoogid, võlusõnad, muundumised ja sekkumised teistest ilmadest aitamaks lugu avada. Jutukaartidega mängimine ei ole nutikuse ega fantaasia võistlus. Lase koosmängimisel olla protsessi esiplaanil. Eriti grupis mängides võib tekkida soov kokkuleppida teatud tingimused nagu näiteks kellegi kaarti ei tõlgendata ümber ja üksteisele ei segata vahele. Mängijal on õigus jätta käik tegemata või jääda vahele ilma selgitusi andmata.

Alusta oma lugu sõnadega ”Oli kord…” ja proovi välja mõelda jutt, mis ühendaks omavahel kõiki valitud pilte. Alusta esimese pildiga, mis su tähelepanu köidab. Mängus pole valesid vastuseid, eesmärk on lasta piltidel kujutlusvõime tööle panna. Mõtted tekivad ajus piltidena ning ajau leiab võimaluse piltide omavahel seostamiseks. Mida rohkem sa mängid, seda lihtsamaks muutub pikkade ja seotud lugude väljamõtlemine. Mängida võib kas omaette või või koos sõpradega kordamööda, nii et iga mängija räägib kõigi 5-10 pildi kohta käiva loo.

VÕIB KA NII (paaridele või väikestele gruppidele) Iga mängija tõmbab oma käigukorra ajal kolm suvalist kaarti, uurib neid ja paneb nad ritta, mis ei pea olema tõmbamise järjekord. Mängija arendab kaartidele põhinevalt jutu: algus vastavalt esimesele kaardile, loo ülesehitus teise kohaselt ning lõpp kolmanda järgi. Kui lugu on lõppenud võivad teised mängijad küsida küsimusi, et saada selgust oma mõistmisele.

See on põnev! Lastele meeldib lugusid kuulata veel ja veel!


Allikas: www.vippa.ee/jutukaardid/#!prettyPhoto




pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Perepäev Tallina Linnamuuseumis - Muuseum ärkab ellu, 25. oktoober
oktoober
Tallinna Linnamuuseum ärkab üheks päevaks ellu! Keskaegses kaupmehemajas saab koos kaupmeheemandaga süüa valmistada ja vürtse nuusutada. 
Krõbedad ja tervislikud sibularõngad õhtusele snäkilauale
Kui ka Sina leiad, et lisaideed, mida pakkuda nädalavahetuse snäkilaual, kui kallid sõbrad külla tulevad, on alati teretulnud, siis leiad sellest postitusest endale ühe idee – panko riivsaiaga krõbedad sibularõngad. 
Eesti Lastekirjanduse Keskuse perehommik, 25. oktoober
oktoober
Eesti Lastekirjanduse Keskus ootab lapsi koos vanematega igal laupäeval kell 12-14 perehommikule.
Teletorni Muinasjutuhommik - Tipi ja Täpi telemäng, 26. oktoober
oktoober
Väikesed, aga väga suure kommiisuga telenukud Tipp ja Täpp on laste ees tagasi. Seekord mängivad nukulapsed televisiooni. Kui vanasti olid televiisorid nagu kastid, mille seest sai ainult must-valgeid pilte vaadata, siis mängus tehakse pappkastist endale värvitelekas ja ise poetakse sinna sisse. 
Mustkunst lastele Piip ja Tuut Mängumajas, 25.-26. oktoober
oktoober
Pärast aastast vaheaega astuvad taas Piip ja Tuut Teatri- ja Mängumaja laval vaatajate ette kaks eri põlvkonna tunnustatud illusionisti legendaarses etenduses MUSTKUNST LASTELE.