Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal

neljapäev, 27. september 2018
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.

Vähemtähtis pole seegi, et paratsetamoolil põhinevate palavikujookidega võrreldes ei ole sel kodusel segul ühtegi  kahjulikku kõrvaltoimet. Nii pole põhjust ka hiljem kahetseda, et haigusest paranemiseks on vaja kehal end kaks korda tervendada – esmalt ravimi kõrvaltoimest ja seejärel haigusest endast.

Kodune terav tervisejook koosneb „pühast kolmainsusest“ – ingverist, sidrunist ja cayenne’i piprast. Teadmiseks veel, et maitsva joogi tarbimine pole sugugi limiteeritud vaid sügis-talvise rõskuse perioodiga, kosutav efekt on tagatud igal ajal, mil vaim ja keha vaid sooja käepigistust vajavad.

Retsept: lõika tükkideks umbes 2 cm pikkune ingverijupp, lisa noaotsatäis (või rohkem) cayenne’i pipart ning kuum vesi.  Lase pisut jahtuda ning nõrista tee sisse poole sidruni mahl. Magusalembesed võivad sidruniga koos lisada joogile ka veidi  mett.

Ingver
Ingver on looduslik valuvaigisti, mis leevendab gripiga kaasnevaid lihas- ja luuvalusid, vähendab piinavat kurguärritust ja toimib limavedeldavalt. Lisaks tugevalt soojendavale efektile omab ingver veel ka seedimist soodustavat toimet, mõjudes leevendavalt nii kõhuhädade, refluksi, gaaside kui puhituste korral. Ingver aitab tõhusalt nõrkusega kaasneva peapöörituse ja uimasuse puhul ning on heaks abiliseks merehaigetele ning autosõitu mittekannatavatele lastele.

Cayenne'i pipar
Cayenne’i pipar kuumutab keha seestpoolt ning toimib põletavalt patogeenidele. Oma soojendava toimega varjutab cayenne’i aktiivaine kapsaitsiin tõhusalt ka kehas tekkivad valuaistingud. Samuti on Cayenne'i pipar seedimist soodustava ja toksiinide väljutamist kergendava toimega, mõjub põletikku vähendavalt ja rasvapõletust kiirendavalt. Südame-veresoonkonna haiguste põdejatel tasuks teada, et cayenne vähendab kolesterooli ja triglütseriidide tootmist maksas, on efektiivne verevedeldaja ning seda kasutatakse edukalt ka tromboosi ravimisel.

Sidrun
C-vitamiinist punnis sidrun on suurepärane kodune tervistaja. See aitab kaasa pisut närtsinud immuunsüsteemi turgutamisele, kiirendab keha puhastumist ning tekkinud lima vedeldamist-väljutamist. Oma leeliselise iseloomuga vähendab ta kudedesse kogunenud happelisust ja toetab neerude tööd.

Sidrun on kingituseks ka kõikidele südamehaigetele, kuna sisaldab isegi rohkem kaaliumit kui õunad ja viinamarjad ning toimib tõhusalt kõrge vererõhu ja viletsate kolesteroolinäitajate korral.

Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
BabyBjörn, Carriwell, Concord, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Troll, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas kasutada lapsega suhtlemisel mina-sõnumit?
Mina-keeles rääkimine on üks oluline suhtlemisoskus ja selle olulisust on kogenud paljud. See on selge eneseväljendusviis, millega saab anda partnerile teada, kuidas minu jaoks asjad on, mida ma arvan ja oluliseks pean, mida tunnen ja vajan. Kuidas saakski ilma iseennast avamata loota teise poolt mõistmist? Kuid kuidas see mina-keele kasutamine igapäevases elus välja näeb?
 
Lastedisko Let's Play perekeskuses, 22. jaanuar
jaanuar
Let's Play perekeskus kutsub kõiki lapsi DISKOPEOLE ja VALGUSSHOW-le! 22.01.2014 algusega kell 18.00 ja 19.30. Lapsi ootab haarav programm.
Lihtne nipp keerdu läinud turvarihmade tagasi pööramiseks
Kui turvahälli või -tooli rihm kipub sageli keerdu minema, tasub proovida üht lihtsat nippi.
Laste harrastused ei ole kohustuslikud
Laste harrastused on mõnedes peredes muutunud lausa kinnisideeks. Laps on vaevalt jalad alla võtnud, kui juba hakatakse mõtlema, mis alaga ta peaks hakkama tegelema. Kui peres on mitu last, siis võib kogu ühine vaba aeg kuluda laste harrastustele.
Katkised hinged - toetame asenduskodude lapsi
Projekti eesmärk on toetada asenduskodudes kasvavate vanemliku hoolitsuseta laste täiendava terapeutilise toe saamist erialaspetsialistidelt (terapeutidelt, eripedagoogidelt).