Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Peatäide ennetamine ja ravi

esmaspäev, 27. jaanuar 2020
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.

Peatäid on parasiidid, kes elavad inimese peanahal ja toituvad tema verest. Täid on palja silmaga nähtavad, samuti nende munad ehk tingud. Pole õige arvata, et täid tekivad pesemata juuste tõttu mustusest. Nakatumine toimub otsese kontakti teel ja siis, kui laps kasutab nakatunud inimese kammi, mütsi või juuksekummi. Kõige sagedamini esineb peatäisid lasteaia- ja algkasside lastel, eriti tüdrukutel, kes sageli jutustavad või mängivad peadpidi koos ning laenavad üksteisele oma juukseehteid või kammi.

Tunnused
Esimene täide tunnus on, et laps hakkab pead sügama. Eriti sageli kratsipb laps juustepiiri ja kõrvatagust. Täiskasvanud emane täi on hele, peaaegu läbipaistev 3-4 mm suurune putukas. Täisid võib näha, kui kammida tiheda kammiga lapse juukseid valge paberi kohal. Veel kergem on avastada tingusid - need on juuksekarve küljes kinni olevad heledad munad, kõige rohkem leiab neid kõrvade ja kukla tagant.

Katkikratsitud nahale sattuvad täide sülg ja väljaheited suurendavad nahaärritust veel ning peanahal võib tekkida mädane nahapõletik. Täid võivad põhjustada ka lümfisõlmede suurenemist lapse kaelal ja kõrvade taga.

Mida teha
Kui avastate lapse  täid või tingud, küsige apteegist spetsiaalne täidevastane šampoon või lahus. Sellega peavad täiravi läbi tegema kõik pereliikmed. Pärast ravimi mahaloputamist kammige lapse juuksed kindlasti läbi tiheda kammiga, nii eemaldate surnud täid ja munad. Peske läbi kõigi pereliikmete mütsid, sallid, kraega riided ja voodipesu (vähemalt 60 kraadi juures) ning puhastage harjad-kammid. Juuksekummid on soovitatav minema visata. Teavitage täidest kindlasti lasteaeda või kooli, muidu ei saa parasiidile pirii pannaega vältida taasnakkumist.

Samuti on müügile jõudnud tõhus spetsiaalne Visiomed täikamm. See on välja töötatud spetsiaalselt inimestel esinevate täide jm parasiitide hõlpsaks ja tulemuslikuks hävitamiseks kahjustamata juukseid ja peanahka. Kammimise käigus jäävad tingud valtsterasest piide taha ja eemaldatakse juustest koos täidega. Kuna täikammiga töötlemisel ei kasutata keemilisi toimeaineid, võib protseduuri teha nii tihti kui vajalik. Täikamm on saadaval ka MinuLaps e-poes: pood.minulaps.ee/et/a/taikamm

Ennetamine
Ärge saatke last lasteaeda või kooli enne, kui tal on pea puhas. Õpetage lapsele, et võõrast kammi ei tohi kasutada ega oma sõbrale laenata. Teise mütsi-salli ei tasu endale pähe-kaenla panna, samuti ei tohi tüdrukud sõbrannaga juuksekumme vahetada.

Loe lisa raamatust: "Lapse tervise ABC"




 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Piip ja Tuut Kontserdil Piip ja Tuut Mängumajas, 11. aprillil
aprill
"Piip ja Tuut Kontserdil" on Piip ja Tuut esimene lavastus, mis on valminud aastate jooksul publiku ees ja publikuga koos improviseerides. Paljud on seda etendust näinud ja paljud mitte, kuid iga kord on see etendus justkui uus, sest vaatajad on uued ja ilm teine kui viimane kord. Seepärast tullakse seda etendust ikka ja jälle uuesti vaatama, sest hea on naerda teiste üle ja tervislik enda üle.
Efektiivsed kevadised vitamiinid lastele?
Viimasel ajal on levima hakanud uus trend, kus lapsed toovad kooli kaasa vees lahustamiseks mõeldud kihisevaid vitamiinitablette. Vette vitamiinid aga reeglina ei jõua, sest otse suhu panduna tekitavad need keelel hoopis mõnusama  tunde. Sellest viimasest faktist tulenevalt tarvitatakse neid nagu komme, tabletikarbil olev info soovitusliku päevase koguse kohta ei huvita eriti kedagi.
Kuidas aidata lapsi, kes testivad piire
Iga normaalne laps testib piire. See on tema töö. Kõige levinum põhjus piire testida on see, et nad tahavad aru saada, kus need täpselt asuvad.
Turvaline autosõit koos lastega
Aktiivsel lapsel on väga raske pikka aega vaikselt turvatoolis püsida, aga seda on vaja teha. Kui sõidate sageli autoga, on teil suurepärane võimalus õpetada oma lastele kannatlikkust ja harjutada nendega asjakohaseid tegevusi. Te peate lihtsalt välja nuputama, mis see tegevus olla võiks ja siis selle ellu viima.
Aitame osta minibussi Laste Hooldekande asutusele Lootus
1993. aastal avati Ida-Virumaal Sillamäe linnas Lastekodu (praeguse nimega Laste Hooldekande asutus Lootus) 30 lapsele.Täna elavad lastekodus 29 last vanuses 1 kuu kuni 18 aastat. Osa lastel on mõlemad vanemad on surnud. Põhikoosseisu moodustavad lapsed, kelle vanematelt on vanemlikud õigused ära võetud ning kes ei tegele laste kasvatamise ja hooldamisega. Igapäevaste tegevuste jaoks vajavad nad aga hädasti minibussi.