Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Miks on rafineeritud toiduained ohtlikud?

teisipäev, 14. oktoober 2014
Rafineeritud toiduained on kahjulikud. Seda lauset on ilmselt kõik kuulnud, kuid mida see ikka tegelikult tähendab ja millist mõju avaldab meie tervisele?

Rafineerimine on kõige lihtsamalt lahti seletatuna puhastamine või siis filtreerimine. Ehk toorainest eemaldatakse kõik lisaained, mis võiksid põhikomponendi kasutegurit nõrgestada. Näiteks nafta on ju iseenesest põlev ka otse maa seest võetuna, aga paraku on seal ka rida muid aineid, mis seda põlemist vähendavad ja sellist kütust kasutades oleks mootor üsna pea ummistatud. Sama kehtib ka gaasi ja paljude muude loodusvarade kohta. Seega rafineerimine on iseenesest väga hea tegevus, mis puudutab kõike seda, mis ei ole söödav.

Aga kuidas on toitainete rafineerimisega? Kõik toitained, mis kasvavad maa seest on värvilised. Kõik teraviljad on mingit värvi, kõik juur- ja puuviljad on mingit värvi, kõik mineraalid on mingit värvi ja isegi suhkur on oma loomulikul kujul mitte valge, vaid pruun. Kuid värvi ei anna üldjuhul mitte selle konkreetse tera, juur- või puuvilja põhikomponent vaid lisaained, mis igas konkreetses viljas on. Miks on see nii? Need lisaained on toitained, milledel on üsna erinev otstarve.

Mingitel juhtudel need lisaained aitavad põhikomponendi seedimisele kaasa, mingitel juhtudel need lisaained ongi see kõige väärtuslikum osa ja põhiaine aitab neid lisaaineid seedida ja mingitel juhtudel aitavad need lisaained neutraliseerida põhiaine mürgisust või liigtarbimisest tingitud kõrvalnähtude tekkimist. Ehk siis kõige lihtsamalt öeldes tähendab värv maa seest kasvanud söögikõlbulikes taimedes ja viljades kasulikke toitaineid, mis ühel või teisel juhul on meie kehale normaalseks toimimiseks hädavajalikud.

Kuid milline näeb välja rafineeritud toitaine – valge, kas pole? See tähendab seda, et sellest toidupoolisest on välja võetud kõik, mis vähegi väärtuslik ja järgi on jäänud põhikomponent, mis oma olemuselt meile täiesti kasutu või isegi ohtlik rafineeritud ehk puhastatud kujul.

Võtame näiteks riisi. Oma naturaalsel kujul on riis pruuni värvi. Pruuni värvi annavad riisile idu ja kliid, mis rafineerimisel eemaldatakse. Järgi jääb vaid riisitera “jahune” osa ehk endosperm. Kogu probleem on selles et kõik see väärtuslik asubki idus ja kliis. Idud sisaldavad olulisi vitamiine, mineraale ja õlisid ja kliid e-vitamiini, fütosteroole ja kiudaineid. Seega valge riis, mis poeletil on vaid tärklis. Tärklis muutub lagunedes meie organismis limaks, mis on paljude tõsiste terviserikete põhjustajaks.

Teine hea näide on suhkur. Ka suhkur on oma naturaalsel kujul rohekas-pruunjas sõltuvalt suhkruroo või suhkrupeedi sordist. See suhkur, mida kaubanduses müüakse on siiski valmistatud suhkruroost ja protsess enam-vähem järgmine: suhkruroost pressitakse välja mahl ja mahlast madalal temperatuuril aurutatakse välja vesi. Saadud siirup kuivatatakse ja lastakse kristalliseerida. Edasi eemaldatakse keemiliselt kõik lisaained, et suhkur saaks niiöelda oma kaubandusliku välimuse. Selle protsessi käigus jäävad järgi vaid süsivesikud, mis rafineeritud kujul on inimese organismile üliohtlikud. Näiteks vähkkasvaja toitub süsivesikutest.

Milles siis probleem?
Probleem ongi selles, et kõik need lisaained, mis rafineerimisel eemaldatakse, on üliolulised meie organismi ainevahetuses. Eemaldades ühe komponendi, ajame sassi kogu terviku. Meie keha on loodud arvesse võttes kogu ökosüsteemi. 

Süües õuna, “teab” meie keha täpselt millised ained sealt tulevad ja kuidas neid aineid sealt kätte saada, ning vastavalt sellele valmistab ette kogu seedetrakti. Süües “poolikut” toitainet tekkib kohe veaseisund, kuna organismil endal puuduvad vajalikud ained selle toitaine seedimiseks, neutraliseerimiseks  ja see omakorda  väljendub pikemas perspektiivis tõsistes terviseriketes.

Miks siis rafineeritakse, kui see hävitab kõik kasuliku?
Põhjuseid on mitmeid ja mõned neist on üsna praktilised majanduslikust seisukohast ja üsna mittepraktilised tarbija seisukohast või siis lausa ohtlikud, kui lõpuni aus olla.

Kui rääkida praktilistest põhjustest, siis olulisem on toote säilimise tagamine ja transpordikulutuste vähendamine. Ehk kui me räägime sellest samast riisist või ka nisust, siis idud sisaldavad ohtralt õlisid, mis soojas temperatuuris kipuvad rääsuma ja võivad kogu saagi ära rikkuda. Ehk teisisõnu tuleks neid hoida teatud temperatuuri juures ja kui arvestada, et kogused, millest me räägime on üüratud, siis võite arvata, et selliste tingimuste tagamine üsna põhjendamatu majanduslikest huvidest lähtuvalt.

Teine huvitav asjaolu on ühiskonnas väljakujunenud eelistuste järgimine. Tuleb välja, et paljudes kultuurides on näiteks pruuni riisi minevikus seostatud vaesusega. Riisi rafineerimine oli üsna kulukas ja rafineerimise käigus saavutatav valge värv seostus kõrgema klassiga. Mitte keegi ei tahtnud pruuni riisi,  sest ainult vaesed sõid seda. Üllatav kas pole, kui me võtame aluseks, et tänapäeval on kõik vastupidi. Pruun riis on mitmeid kordi kallim kui rafineeritud riis.

Tooted rafineeritud toitainetest
Isegi kui me otseselt ei kasuta valget riisi, suhkrut, soola, nisujahu jne on suur tõenäosus, et rafineeritud toitained on osa meie igapäevasest menüüst.  Saiad, pirukad, koogid, küpsised, jäätised, maiustused, poolfabrikaadid, joogid. See on loetelu tooterühmadest, mida inimesed igapäevaselt tarbivad. Ja paraku on kõigis neis kasutusel rafineeritud toitained.

Kuid tervislik on nii kallis!
See on tõsi, et tervislik (naturaalne) toit on kallim võrreldes töödeldud toiduga ja eelnevalt ma juba mainisin, miks see nii on. Paradoksaalne selle juures on samas asjaolu, et toidu töötlemine on samuti ressurssi nõudev tegevus ja teinekord isegi palju rohkem, kui naturaalse toidu puhul, aga ometi on kõik töödeldud palju odavam. 

Kas meie tervis on rohkem väärt, kui uus LCD telekas, uus auto, uus külmkapp, uus iphone või muu vidin?  

Lõpetuseks
Kõik mis meie kehas toimub on otseselt seotud meie toitumisega. Iga asi mille me suhu paneme toob endaga kaasa tagajärjed olgu need siis head või halvad. Mitte üks seadusandlus, riigikogu liige, ametnik ega ka minister ei saa vastutada meie tervisliku heaolu eest. See vastutus lasub ainult meie õlul. Ja kuidagi teistmoodi see ei saakski olla.


Loe lisa: www.hingepeegel.ee/toitumine/miks-rafineeritud-toiduained-ohtlikud




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Turvahälli õige kasutamine väljaspool autot
On loomulik, et autosõidu ajal on beebil turvahälli rihmad kinni. Kui laps jääb autosõidu ajal turvahällis magama, toovad vanemad lapse koos turvahälliga tuppa ja jätavad enamasti sinna rahulikult edasi magama. Turvahällis pikalt viibimine on teatavasti beebi seljale ja kaelale kahjulik, kuid veelgi halvem on võtta turvarihmad uneajaks lahti.
20 erinevat võimalust tajuda maailma läbi laste silmade
Lapsevanemaks olemisega kaasneb sageli palju stressi, väsimust ja pingeid. Ja seetõttu võib juhtuda, et aeg-ajalt unustatakse kogu rõõm ja tänutunne oma kallite väikeste sõprade vastu. Rasketel hetkedel tasub hoopis peatuda ja vaadata maailma läbi oma lapse silmade ja tajuda tema tundeid.
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine.