Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Inhalaatori vajalikkus, valimine ja kasutamine

kolmapäev, 25. oktoober 2017
Väikelapsed on tihti haiged ning inhalaator on ülemiste hingamisteede haiguste korral suur abimees. Avaldame siinkohal asjakohase artikli, mis on kokku pandud koostöös lastearst Reet Raukasega.
 
  • Mis on inhalaatori põhimõte? Kuidas inhalaatorist tekkiv aur mõjub hingamisteedele?
Inhalaatoris muudetakse veeauru või ravimi osakesed väikeseks, et nad jõuaks sügavale hingamisteedesse. Kui kasutada inhalaatorit viirushaiguse korral, aitab aur põletikulist sekreeti vedeldada, et seda oleks kergem välja köhida. Sageli muutuvad köhimise käigus hingamisteed kuivaks ning ärritusköha süveneb. Inhalaatoriga hingamisteedesse viidav niiskus aitab ka seesugust ärritusköha vähendada ja turset hingamisteedes alandada.
  • Kas inhalaator leevendab köha või ravib seda?
Suurem osa köhasid, mille puhul inhalaatoreid kasutatakse, on viiruslikku päritolu ega vaja spetsiifilist ravi. Ilma ravimiteta inhalatsioon pigem leevendab olukorda kui ravib. See parandab haige enesetunnet ning võib ka takistada haiguse süvenemist. Näiteks kinnise nohu puhul on tagajärjeks pahatihti kõrva- või põskkoopapõletik, mida võib ära hoida inhalaatori kasutamisega. Samuti võib inhalaator teha elu kergemaks kütteperioodil, kui toas on õhk väga kuiv.
  • Kas inhalaatorit oleks soovitatav kasutada larüngiidi korral?
Larüngiit on äge viirushaigus, mis algab ägeda tursega hingamisteede ülemises osas ehk kõris. Jaheda auru jõudmine kõrri vähendab turset ja õhk hakkab läbi käima ning olukord leevendub. Viirus aga ei lahku sellega organismist ja laps vajab lõplikuks paranemiseks aega.
  • Milliste haiguste korral peaks kasutama inhalaatorit?
Inhalaator kergendab kõikide köhahaiguste korral olukorda. Samuti leevendab nohu. Kui nina on kinni, siis hakkab inimene hingama läbi suu, mis muudab ka kurgu kuivaks. Inhalaatori abil muutub tatt vedelaks ja aitab sellel välja tulla. See omakorda aitab haigusest kiiremini vabaneda.
  • Kas efektiivsusel on vahe – vannitoas sooja auruga aurutamine või inhalaatori külm aur?
Vahe on eelkõige mugavuses. Väikese vannitoa puhul on asi lihtne – saab panna kuuma vee kraanist või dušist jooksma ning lapse sinna kõrvale mängima. Sellisel juhul on toime väga tõhus. Suure vannitoa puhul on aga see keerulisem – aur ei jõua lapseni. Levinud on ka poti kohal kuuma veega auru tegemine. Kui aga tegu on väikese lapsega, kes palju rabeleb, siis on selle meetodi korral põletuse risk üsna suur.  Kui kodus on aurusaun, siis ka seda saab edukalt kasutada köha-nohu leevendamiseks. Inhalaatori kasutamine on mugavam ka sel juhul, kui on soov mitu korda päevas auru teha.
  • Mida peaks inhalaatori valikul eelkõige silmas pidama?
Tuleb esmaselt selgeks teha see, milleks inhalaatorit kasutada tahetakse. Kas kasutatakse ainult enda peres või on kasutatav suurema rahvahulga poolt. Sellisel juhul peaks jälgima kasutusjuhendit – kui lihtne on inhalaatorit puhastada. Kui on peres väike laps, siis tuleks jälgida kas inhalaatoriga on kaasas väiksema lapse mask. Otse suhu jooksva auruga inhalaatoreid väikelastel ei saa kasutada – vajalik on kindlasti mask. Kas on vajadus kasutada inhalaatoris ka ravimeid või soovitakse kasutada lihtsalt kuiva köha-nohu leevendamiseks. Kõikides inhalaatorites ei ole vastavat kohta ning ei saa kasutada ravimeid. Teatud ravimeid ei saa kõikides inhalaatorites kasutada.
  • Inhalaatori kasutamine lapse magamise ajal?
Mõni laps kardab meeletult tugevat müra tekitavat inhalaatorit – laps võib hakata rabelema, ära jooksma ning see muudab raviprotseduuri väga keeruliseks. Kui laps karjub inhaleerimise ajal, siis on see iseenesest auru hingamisteedesse jõudmise kohaselt väga hea – tõmbab auru sügavale hingamisteedesse ja köhib röga paremini välja. Kuid kõvasti nutmisel ei pruugi ravimid jõuda hingamisteedesse. Kõige parem on ravida rahulikku last. 

Kui veeauru manustamine ei õnnestu lapse ärkveloleku ajal, võiks seda teha uneajal. Sellisel juhul tuleks laps keerata külili asendisse ja panna aur jooksma lapse suu-nina ette, nii jõuabki aur hingamisteedesse. Ravimite manustamine magavale lapsele ei ole alati efektiivne. Magamise ajal hingab laps küll pindmiselt, mistõttu korraga ei jõua nii palju auru sama kiirelt hingamisteedesse kui lapse ärkveloleku aegse hingamise ajal. Samas saab sellevõrra pikemalt aurutada ning lapse uni on rahulikum, mis on ka haigusest paranemiseks väga vajalik.
  • Kas õhuniisutit võiks kasutada ka inhalaatori asemel haiguste leevendamisel?
Õhuniisuti jääb inhalaatoriga võrreldes vähe efektiivseks, kuna ruum on suur ja paiskab niisked osakesed õhku laiali, kuid need ei jõua lapseni piisavas koguses.
  • Millist vett peaks kasutama inhalaatoris - kas kraanivett, läbi keedetud vett või füsioloogilist lahust?
Kindlasti tuleks läbi lugeda inhalaatori kasutusjuhend ja lähtuda sellest mida tootja lubab/soovitab. Osades saab kasutada ravimeid vastavas anumas, osades mitte. Samuti tuleks uurida ravimi lahuste kasutamise võimaluse kohta – näiteks köhateede kasutamine inhalaatoris vee asemel. 

Kui kodus on väga lubjarikas vesi, siis tuleks kindlasti vesi läbi keeta, et see ei rikuks inhalaatorit või kasutada füsioloogilist lahust. Füsioloogiline lahus on kõige puhtam ning sisaldab teatud määral ka soola, kuid soola sisaldus on niivõrd väikeses kontsentratsioonis, et ei tööta röga lahtistina.
  • Kas ravimtee segamine inhalaatori vee sisse on kasulik?
Teatud ravimtaimed omavad röga lahtistavat toimet. Kui aparaadi puhul on lubatud kasutada vee asemel ka teed, siis võib neid kasutada vedeliku asemel. Paiselehe, raudrohu, pärnaõie, nõmm-liivatee, nurmenuku ja männiokkatee on röga lahtistava toimega. Neid võib kasutada igas vanuses lapse inhalatsiooni puhul. Samuti võiks teha eelpool nimetatuist teed joomiseks (vähemalt 1 aastastele lastele).
  • Mis on ultraheliinhalaatori ja kompressoriga inhalaatorite vahe?
Kompressoriga inhalaatoris juhitakse rõhu all õhu juga läbi vedela ravimi ning seeläbi muutuvad ravimiosad aerosooliks, mis kantakse haige hingamisteedesse. Ultraheliinhalaatoris kasutatakse aerosooli tekitamiseks kõrgsageduslikke laineid. Erinevus seisneb vee osakeste suuruses, mida inhalaator paiskab auruga välja. Ultraheli inhalaatori puhul on reeglina välja paiskuvad veeosakesed väiksemad ja nende liikumiskiirus hingamisteedes aeglasem, kompressoriga inhalaatoritel puhul suuremad, mis võib muuta ravimite manustamise efektiivsemaks. Mida suuremad on auruosakesed, seda parem. Seda tasub uurida toote spetsifikatsioonist. Samuti ei saa kõikides UH-inhalaatorites kasutada kõiki hingamisteede haiguste ravimisel kasutatavaid ravimeid. See tuleb enne inhalaatori ostu selgeks teha. Ultraheli inhalaator on tunduvalt vaiksem, kompressoriga inhalaator mürarikkam. See võib pelgliku lapse ära hirmutada. Müratase on toodud ära tootekirjelduses.
  • Kuidas tuleb peale kasutamist inhalaatorit puhastada?
Juhtmed ning otsikud tuleb pesta ära seebi ja veega – sellest täiesti piisab. Oluline on ka korralik kuivatamine. 
Kui ühes perekonnas on mitu inimest korraga haiged, siis tõenäoliselt on tegemist ühe viirushaiguse põdemisega ning inhalaatori torusid ei pea pidevalt puhastama. Küll vajab aga puhastamist mask. Kui inhalaatorit tuttavatele laenatakse, tuleks õpetada, kuidas inhalaatorit puhastada –korralikult seebi ja veega või kui on kasutusjuhendis kirjas, siis desinfitseeriva vahendiga.
  • Mitu korda päevas ja kui pikalt korraga aurutada tuleks?
Aurutamise ühe korra pikkus sõltub sellest, kui vana on laps ja kuidas laps sellesse suhtub. Mõne lapse puhul on 5 minutit suur võit, teine aga saab aru, et tal läheb sellest kergemaks ning hingab hea meelega inhalaatori auru pikemalt. Ajapiirangut otseselt ei ole, kui just tegemist ei ole ravimi manustamisega, kus on määratud kindel doseering.
  • Kas lapsele tohib teha auru, kui tal on palavik?
Kui kehatemperatuur on veidi üle 37 ja lapse enesetunne on hea, siis ei ole takistust ei kuuma ega külma auru suhtes. Kui aga on lapsel kõrge palavik, siis võib kuum aur palavikku tõsta. Jaheda auruga inhalaatori puhul ei ole ka 39 kraadise palaviku korral selle kasutamine keelatud. Tuleb lähtuda lapse enesetundest.

MinuLaps e-poes on müügil kvaliteetsed Itaalia tootja Laica inhalaatorid: pood.minulaps.ee/et/a/laica-kolbnebulisaator-ne2010w ja pood.minulaps.ee/et/a/laica-ultraheli-nebulisaator-ne1005e

Allikas: www.juunior.ee


pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Inetu pardipoja kujundamine lapses
Lemmikute kujunemist kohtab igas peres ja paratamatult on sellest möödapääsemiseks vähe võimalusi. 2/3 lapsi väidab, et nende vanemad ilmutavad ühes või teises vormis vanemlikku eelistust ning kui lapsed on väiksed, ei möödu ühtki jõuluõhtut ilma vimmaka jälgimiseta, kellele saavad osaks kõige ägedamad kingitused. See on normaalne, kuid mõnes peres peab mõni laps elama teadmisega, et tegelikult ei ole ta soovitud.
Kas kosmeetikas ja kodukemikaalides kasutatav triklosaan on ohutu?
Triklosaan on ühend, mille kohta tänapäeval jagatakse väga vastandlikku infot. Hambaarstid kiidavad ühendit tema halba hingeõhku parandavate omaduste pärast ja keskkonnakaitsjad ning loomuliku eluviisi pooldajad näevad triklosaanis ohtu inimeste tervisele ja keskkonnale. Mida kujutab endast kiidetud ja laidetud triklosaan?
Mida jälgida turvatooli ostmisel?
Turvatooli valimine ja ostmine on teema, millesse tasub põhjalikult süveneda. Selleks, et teha parim valik, tasub silmas pidada mõningaid märksõnu.
Aktiivse kuulamise komistuskohad
Iga värskelt omandatud oskus vajab palju harjutamist, enne kui see muutub nii loomulikuks, et inimene seda tehes enam ei märkagi, et ta seda teeb. Olgu siin näiteks kasvõi autojuhtimine: kogenud juht lihtsalt sõidab, tehes seda sujuvalt, ennast ja teisi liiklejaid ohustamata.  Hea suhtlejagi liikleb erinevates suhtlemisolukordades sarnasel moel, valides kohase käitumisviisi vastavalt olukorrale, hoides iseennast ja oma suhteid.
Isetehtud külmarohi Citrosept
Talvise perioodiga käib paratamatult kaasas palju viirushaigusi. Seetõttu leiab koduapteegis kindlasti koha isetehtud tervislik külmarohi. Vähe koostisaineid, lihtne teha ja soodne.