Kuhu minna?
Sinine Lõvi ja kelgukoerad Maarjamäe lossis 22.01
jaanuar
Laupäeval, 22. jaanuaril kell 12 on Sinisele Lõvile külla oodatud kelgukoerad ja veospordiga tegelev Richard Põldmaa, kes räägib lähemalt koera elust pikka ja põnevat jooksmist sisaldaval spordialal.

Muuseumid üle Eesti, kus on huvitav käia koos lastega

neljapäev, 17. juuli 2014
Üle Eesti on palju huvitavaid muuseume, kus koos perega mõnusalt aega veeta.

Miia-Milla-Manda - L. Koidula 21C, Tallinn, http://linnamuuseum.ee/miiamilla/kontakt/
Iga päev toimub muuseumis vahvaid tegemisi – töötubasid, meisterdamisi ja mänge. Arvestame sealjuures külastajate arvu ja vanusega. Meie väikesesse tähetorni saab ronida T – R kell 14.30. Seal saab pilvepatjade peal istudes kuulata lugusid mõnest vahvast lasteraamatust või teha tutvust tähistaevaga.

Eesti Lastekirjanduse Keskus - Pikk 73, Tallinn, www.elk.ee
Eesti Lastekirjanduse Keskus asub imeilusas majas Tallinna vanalinnas Pikal tänaval ja on koduks lasteraamatutele. Meil on raamatukogu, eesti lastekirjanduse ajalugu tutvustav varakamber, illustratsioonigaleriid, saalid esinemisteks ning muinasjutupööning tegelusteks.

Lastemuuseum - Kotzebue 16, Tallinn, www.linnamuuseum.ee
Muuseumi kahel korrusel võib näha mänguasju, mille vanus ulatub keskajast tänapäevani. Vanimateks eksponaatideks on väike nahkpall 15. saj. ja moenukk 18. saj. I poolest. Ekspositsioon tutvustab laste mängumaailma läbi aegade: välja on pandud nukud ja nukumööbel, autod, rongid, laevad, mänguloomad, lauamängud, lasteraamatud, postkaardid jm.

Iloni Imedemaa - Kooli 5, Haapsalu, www.ilon.ee
Suvel on avatud Imedemaa õu Mattiase maja ja Käsitöökuuriga, kus palju põnevat meisterdada saab. Õues saab end proovile panna täpsusviskamises, karkudega käimises, kala püüdmises, näitekunstis ja liivakastimängudes.

Talvehooajal on avatud kolmekorruseline maja, kus on galerii, kino- ja näitustesaal, Iloni köök ning mängutuba, kus toimuvad meisterdamised ja teemapäevad. Vaadata võib Karlssoni tuba, leida kõikjalt raamatutest tuttavaid tegelasi ning lihtsalt tunda end õdusalt ja veeta päev perega. Eraldi programmid toimuvad kooligruppidele.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum - Müürivahe 12, Tallinn, http://tmm.ee/
Muuseumil on muusika- ja teatriosakond, muusika- ja teatrialane raamatukogu, noodikogu, kunstikogu ja fototeek ning filiaal- eesti lavastaja ja näitleja Andres Särevi (1902-1970) nimeline Särevi Teatrituba. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi visiitkaardiks on ajalooliste muusikainstrumentide püsiekspositsioon. Muuseum korraldab näitusi, loenguid, konverentse, kontserte, temaatilisi õhtuid jms.

NUKU muuseum - Lai 1/Nunne 8, Tallinn, http://www.nuku.ee/muuseum/
NUKU muuseum on põnevate tehniliste lahendustega interaktiivne muuseum kogu perele. NUKU muuseum tutvustab läbi nuku, sõna ja pildi külastajale nii Eesti kui maailma nukuteatrikunsti ajalugu. Muuseumis on kasutusel multitouch süsteemil põhinevad infoekraanid ning QR-koodiga piletid, mis identifitseerivad ja suunavad külastajaid vastavalt sihtrühmale ja neljale erinevale keelevalikule.

Eesti Nukukunsti Maja - Vene 12/1b Katariina käik, Tallinn, http://www.estoniadolls.com/
Üks Nukukunsti Maja eesmärke on Eestis nukukunsti populaarsust tõsta. Eesti Nukukunsti Majas tegutseb muuseum, seal korraldatakse näitusi ja meistriklasse.

Tartu Mänguasjamuuseum - Lutsu 8, Tartu, http://www.mm.ee/mm_est.html
Püsiekspositsioonis on väljas mänguasjad, millega lapsed on siinmail läbi aegade mänginud, lisaks eksponeeritakse kunstnikunukke, maailma rahvaste suveniirnukke ja soome-ugri traditsioonilisi mänguasju. Avatud on mängu- ja meisterdamistuba ning tegelusvõimalusi pakuvad ka ekspositsiooniruumid. Muuseumis korraldatakse vahetatavaid näitusi ja lasteüritusi.

Teatri Kodu - Lutsu 2, Tartu, www.teatrikodu.ee
Teatri Kodus saab pere ja sõpradega vaadata etendusi, teha ise teatrit, mängida ja meisterdada ning avastada ja uurida teatrimaailma põnevaid nurgataguseid. Teatrimaja teisel korrusel asub lastestuudio, kuhu oodatakse eri vanuses laste gruppe osalema teatriteemalistes programmides. Kaunilt võlvitud keldriruumidest leiavad külastajad teatrinukkude muuseumi ning hämarast keldrisopist arheoloogilistel väljakaevamistel avastatud keskaegse elamu.

Paberimuuseum - Kastani 38, Tartu, www.paberimuuseum.ee
Paberimuuseumi eripära väljendub eelkõige selles, et suure osa muuseumi eksponaatidest loob muuseumi külastaja ise, osaledes seeläbi nii muuseumi igapäevases töös kui arendustegevuses. Nii väljendavad eksponaadid aktiivse loomeprotsessi tulemust ja üks osa  muuseumi (aja)loost luuakse “siin ja praegu” loomingulise tegevusena – muuseumi külastaja osaleb justkui ajaloolises eksperimendis, luues nii isiklikku loomingulist kui muuseumi loomis- ja ajalugu. 

KUMU Kunstimuuseum - Weizenbergi 34 / Valge 1, Tallinn, www.kumu.ee
On võimalik tellida mitmeid erinevaid ja põnevaid ekskursioone; lasteaedadele ja koolidele pakume muuseumiõppe raames toimuvaid haridusprogramme. Välja on töötatud ka aastaringselt või hooajaliselt toimuvaid pakette. Kõik suured ja väikesed saavad korraldada eesti kunsti kodus ka oma sünnipäevapeo!

Regulaarselt viiakse läbi kunstistuudioid lastele alates teisest eluaastast ning palju erinevaid kunstikursusi täiskasvanutele.

Kadrioru Kunstimuuseum - Weizenbergi 37, Tallinn, http://www.kadriorumuuseum.ee/et/
Kadrioru kunstimuuseum pakub mitmekülgset kunsti- ja muuseumikogemust igas vanuses külastajatele. Temaatiliste ekskursioonide ja programmide seast leiab sobiva nii üksikkülastaja kui sõpruskond. Väikesed kunstihuvilised saavad pidada ajaloolises lossihoones oma sünnipäeva, täiskasvanutele pakume eksklusiivseid külastuspakette tähtpäevade meeleolukaks tähistamiseks. Ateljeetunnid ja temaatilised eriprogrammid võimaldavad teha põnevaid kunstiavastusi ja ise kunsti luua.

Tartu Ülikooli Kunstimuusum - Ülikooli 18, Tartu, http://www.kunstimuuseum.ut.ee/
Pakume koolidele võimalust tellida muuseumis antiigiteemaline aktiivset tegevust täis päev. Antiigipäeval saavad erinevad klassid osaleda töötubades, kus maalitakse vaase või meisterdatakse gemme, kuulata ekskursioone kreeka kultuurist ja eluolust, kirjutada vahatahvlitele, proovida selga kreeka rõivaid ning askeldada veel teiste huvitavate tegevuste kalla. Programm töötatakse välja vastavalt kooli soovile ja õpilaste hulgale. Samuti toimub muuseumis töötubasid ning võimalik on ka tähistada laste sünnipäevasid.

Eesti Spordimuuseum - Rüütli 15, Tartu, http://www.spordimuuseum.ee/est
Eesti Spordimuuseum on spordi, spordikultuuri ja spordiajaloo keskmuuseum Eestis. Muuseumi tegevuse eesmärgiks on Eesti maa ja rahva ajalooga seotud kehakultuuri- ja spordialaste materjalide kogumine, säilitamine, uurimine, vahendamine ning eksponeerimine hariduslikel, teaduslikel ja meelelahutuslikel eesmärkidel.

Eesti Tervishoiumuuseum - Lai 30, Tallinn, http://www.tervishoiumuuseum.ee/et/
Avameelselt sinu kehast – Eesti Tervishoiu Muuseumi uus püsiekspositsioon paikneb Tallinna vanalinnas kahes keskaegses hoones, mis on läbinud põhjaliku uuenduskuuri. Vanad hooned loovad ainulaadse atmosfääri ja külastuskeskkonna, mis sobib suurepäraselt raamima II korrusel avatud tänapäevast anatoomiateemalist püsinäitust „Avameelselt sinu kehast”.

Eesti Loodusmuuseum - Lai 29A, Tallinn, http://www.loodusmuuseum.ee/avaleht/
Esimesel korrusel asuvad näitusesaalid, kus saab tutvuda ajutiste väljapanekutega. 
Teisel korrusel saab kohtuda meie kodumere – Läänemere – asukatega, uudistada eritüübilisi randu, jõgesid ja soid koos nende mitmekesise elustikuga. Tõtt saab vaadata hiiglasliku sägaga ja kontrollida kopra hammaste värvi. 
Kolmandal korrusel näeb Eesti metsade ja niitude elurikkust. Siin jutustavad metsade valitsejad – puud – oma kasvamise lugu. Rikkalikud imetajate, lindude ja  putukate väljapanekud võimaldavad huvilistel juurelda erinevate elusolendite hingeelu üle. 

Viimsi Vabaõhumuuseum - Nurme tee 3, Viimsi, http://www.rannarahvamuuseum.ee/
Muuseumi rannalt avaneb hinnatud kilukarbivaade Tallinna vanalinnale, mererand ja ajalooline miljöö pakuvad hunnituid vaateid ja meeldivaid puhkehetki. Põhiosa vabaõhumuuseumist moodustab ajalooline Kingu rannatalu, kus kaluritalud koos võrguvabede, kalasuitsutuskasti ja sadamaalaga jutustavad külastajatele haarava loo 19.-20. sajandi rannaküla elust. Laupäeviti toimetab muuseumi õuel taluturg, kus müügil vaid eestimaine toidukraam ja värske kala. Vabaõhumuuseumi pääslahoones tegutsev muuseumipood pakub laias valikus mereteemalisi meeneid ja kingitusi.

Eesti Vabaõhumuuseum - Vabaõhumuuseumi tee 12, Tallinn, http://www.evm.ee/est
Muuseumi tosina taluõue tähtsaimad hooned on elamud, kunagised kodud. Enamasti seisab õuel aukohal aastasadu eestlastele peavarju pakkunud ainulaadne rehemaja, kuid näha võib ka kaluri ja sauniku väheldasi hooneid ning 1930. aastate moodsamat talumaja.


Allikas: http://www.teatoimeta.ee/KUHU_MINNA_LASTEGA_272.htm
 

Kommenteeri artiklit

Madli I.
laupäev, 19. juuli 2014 20:33
Veel 2 kohta, mida isiklikust kogemusest soovitaksin ja meie pere lastele (4. ja 6. a) põnevust mitmeks tunniks pakkusid olid Politseimuuseum Rakveres ning muidugi Ahhaa keskus Tartus!
Eili R.
esmaspäev, 27. märts 2017 12:07
Tuletõrjemuuseum ka - väike, aga huvitav. http://www.tuletorjemuuseum.ee/
info
teisipäev, 15. august 2017 19:14
Üks kasulik artikkel, kus on pandud ritta 17 põnevat kohta, kuhu minna lastega Tallinnas:

https://superhoidjad.ee/artiklid/17-ponevat-kohta-kuhu-minna-lastega-Tallinnas

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Toidukunst koos väikelastega
Võta koos lapsega aeg maha ja meisterdage lõbusaid loomi ja kujundeid toidust.
Jänku-Jussi tasuta värvimislehed suvistel teemadel
Jänku-Jussil on mitmeid erinevaid värvimislehti tasuta väljaprintimiseks.
Kuidas erinevas vanuses lastega arutleda meelemürkide kasutamise teemadel?
Ennetus ei ole ühekordne vestlus lapsega. Siin on mõned mõtted, kuidas võiks erinevas vanuses lastega arutleda meelemürkide tarbimisest.
Koomiksilaadsed lood koolilastele - turvalisus internetis
Järjest enam räägitakse sellest, kuidas tagada koolilaste turvalisus interneti keskkonnas. Üks hea võimalus tutvustada lapsele seda temaatikat on vaadata koomiksilaadseid lugusid.
Lillevee tervendavad omadused
Lillevesi ehk hüdrosool on aromaatne vesi, mis jääb järgi pärast eeterliku õli ekstraheerimist vesi või auru destillatsiooni läbi. Lillevesi on veeslahustuv, palju õrnem kui eeterlik õli ning seda võib kanda otse nahale. Lillevesi on põletikuvastane, ei sisalda mingeid ärritavaid aineid, sobib hästi nahahoolduseks nii lastele kui ka täiskasvanutele.