Kuhu minna?

Mida saab täiskasvanu teha lapse vaimse tervise heaks? Arvamusfestivali arutelu 11. augustil

neljapäev, 3. august 2017
11. augustil kell 14.00 saab Arvamusfestivali Tervise alal kaasa rääkida laste vaimse tervise teemal. Valdkonna eksperdid käsitlevad laste vaimset tervist kui tervikut ning jagavad soovitusi, kuidas täiskasvanud lapse vaimset arengut toetada saavad.

Ühe arutelus osaleja, kliinilise psühholoogi Ailen Suurtee esmane nõuanne on, et täiskasvanu peaks rohkem uskuma, kui laps talle midagi kurdab või räägib: „Täiskasvanu ülesanne on luua usalduslik ruum, kus laps saab end julgelt väljendada, kui ta midagi väljendada tahab.“ Suurtee arvab, et vanemlik haridus on kõige alus, et lapsevanemana teha lapse vaimset tervist toetades parimaid valikuid. „Täiskasvanu ülesanne on ennast harida, lugeda ja teistega rääkida, et aru saada, milliseid erinevaid muresid ühel väikesel inimesel olla saab,“ lisab ta.

Irja Ivarinen, Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku arst, soovitab samuti lapsi rohkem kuulata ja mõista. „Kui laps kogeb, et teda mõistetakse ja väärtustatakse talle tähtsate inimeste poolt, on sellel tervendav mõju läbi kogu elu,“ jagab Ivarinen Ameerika psühhiaatri Daniel Sterni mõtet, mis võtab tema arvates kokku kõik väga olulise lapse jaoks.

Arutelul vastavad eksperdid veel küsimusele, miks ei räägita tänaseni laste vaimsest tervisest terviklikult? Kuidas kaotada ühiskondlik stigma laste vaimse tervise teemades ja normaliseerida neist kõnelemist?

Osalevad Grete Arro (Tallinna Ülikooli lastepsühholoogia teadur); Irja Ivarinen (Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku arst); Ailen Suurtee (Peaasi.ee kliiniline psühholoog); Karmen Maikalu (Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juhatuse liige ja koolipsühholoog); Nelli Jung (Vaikuseminutite algatuse eestvedaja) ja Rael-Saskia Salakka (Lahendus.net tegevjuht) ning vestlust juhib Jannus Jaska (Vaikuseminutid).

Arutelu „Laste vaimsest tervisest terviklikult – on see võimalik?“ toimub Paide Arvamusfestivali Tervise alal reedel, 11. augustil kell 14.00-15.30. Korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus.

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

GOSPA Beebiklubi 13.-15. september
september
GOSPA Beebiklubi üritused on populaarsed.  Juba 13.-15.09 on emad ja beebid oodatud nautima minipuhkust GOSPAs, kus saab kuulata koos beebiga huvitavaid loenguid, nautida basseinis olemist ja rahulikku koosolemist.
Maasikatega küpsiserull
Küpsisetort on üks klassikalisemaid laste sünnipäeva maiustusi. Selleks on mitmeid erinevaid retsepte ja siinkohal pakume välja ühe lihtsa ja mõnusa küpsisetordi variandi.
Sinu lapsed sooviksid kodus korvpalli mängida? See on lihtsamast lihtsam! Paigalda oma koju isiklik korvpalliväljak.
Korvpall on Eestis alati au sees olnud ning ka lapsed armastavad seda sportmängu väga. Vaadates vanematega televiisorist olulisi korvpallikohtumisi unistavad noored pereliikmed tulevikus kuulsaks ja osavaks korvpallimängijaks saamisest. Lapse unistusi on lihtne reaalsuseks muuta – raja oma koju täiesti isiklik korvpalliväljak, kus laps oma esimesi trikke saaks harjutada. 
Mida teha, kui laps on ülekaaluline?
Ülekaalulisel lapsel on märksa kergem kehakaalu langetada kui ülekaalulisel täiskasvanueas. Kurb on tõsiasi, et üle 60% lastest, kes on ülekaalus enne puberteeti, on tõenäoliselt ülekaalulised ka täiskasvanuna.
Eesti Ajaloomuuseum tähistab taasiseseisvumispäeva koos Laste Vabariigiga, 20. augustil
august
Eesti Ajaloomuuseum koos laste ja noorte kultuuriaastaga kutsuvad peresid 20. augustil Maarjamäe lossiparki (Pirita tee 56, Tallinn), et tähistada Eesti iseseisvuse taastamist meeleoluka perepäevaga.