Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Mürgistuse sümptomid lapsel

kolmapäev, 24. mai 2017
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.

Lapsed ei tule tavaliselt koheselt peale mürgi neelamist täiskasvanu juurde ega teata sellest. Mürgistusjuhtumist saab aru lapse tugevasti muutunud käitumisest. Vahel ka põrandal/kapil/laual vedelevast tühjast ravimitopsist, kemikaalipudelist, suust tulevast kemikaali lõhnast.

Kui aine on happeline ja söövitav, siis vallandub nutt kiiresti ning järsku, aluselise söövituse korral ka hiljem. Mõnikord on laps peale mürgi neelamist muutunud uniseks, on sootuks teadvusta või tekivad krambid ning tugev oksendamine. Sellisel juhul tuleb kiiresti helistada telefonil 112.

Ent õnneks on siiski enamik laste mürgistustest suhteliselt süütud ning tihti ei pea tegema midagi. Muudel juhtudel piisab kodustest esmaabivõtetest nagu näiteks suu loputamisest, vähehaaval vee joomisest või aktiivsöest, kuid mõnikord vajab laps haiglaravi.

Kui ainult kahtlustad mürgistust, jää eelkõige rahulikuks. Nahale sattunud mürgi puhul eemalda kiiresti saastunud riided ja pese piirkond veega puhtaks. Silma sattunud kemikaal loputa kehasooja veega silmast vähemalt 15 minuti jooksul, söövitava aine puhul 30 min jooksul. Kui laps on midagi alla neelanud, vaata suhu, eemalda suus oleva aine jäägid, loputa suu. ÄRA AJA OKSENDAMA!

Seejärel helista mürgistusinfoliinile 16662. Välismaalt helistamiseks vali (+372 ) 626 93 90.
Mürgistusinfoliin 16662 saab hinnata mürgistusohtu ja anda tegevusjuhiseid. Ära jää ootama sümptomite/kaebuste tekkimist.

Suhtlemine mürgistusinfoliiniga
Mürgistusinfoliinil töötavad kogenud erakorralise meditsiini õed ja arstid, kes on saanud eriväljaõppe toksikoloogia valdkonnas.

Ole valmis vastama järgnevatele küsimustele:
  • Kannatanu vanus ja kehakaal?
  • Mürgi nimi või kirjeldus?
  • Millal ja kuidas mürgistus juhtus ning millises koguses mürgiga?
  • Millised on tekkinud tervisekaebused?
  • Kas kannatanu oksendab?
  • Millist esmaabi on antud?
Järgi mürgistusinfoliinilt saadud tegevusjuhiseid. Õnneks on paljud mürgistused edukalt kodus ravitavad ning abi saab telefoni teel nõustamisest.

Ettenägelikes kodudes on olemas piisaval hulgal aktiivsütt, mida tuleb mõnede mürgistuste korral võimalikult kiiresti manustada. ALATI annab selleks juhised mürgistusinfoliini spetsialist. Aktiivsütt ei tohi manustada igaks juhuks, iseseisvalt ning mürgistuste korral, mille puhul aktiivsüsi ei aita või on sootuks vastunäidustatud.

Kui on nõustamisvajadus (ka pelgalt kahtlustatava mürgistuse korral), ei tasu peljata helistada. Infoliini 16662 õed, arstid vastavad hea meelega ka kõnedele, isegi kus selgub, et mure põhjuseks on mõni mürgitu aine. Mürgistusinfoliini töö eesmärk on aidata lahendada võimalikke mürgistusjuhtumeid.

Muuda ennetus eesmärgiks
Väikelaste õnnetused juhtuvad tavaliselt ajal, mil lapsevanema/hooldaja tähelepanu on korraks häiritud (nt keset vannitoa puhastamist heliseb telefon, ravimi andmise ajal keeb pliidil toit üle) ja lapse tähelepanu köitnud ohtliku aine pakend liigub kiiresti lapse kätte ning kohe ka suu juurde.

Mõned soovitused mürgistuste ennetamiseks:
  • Väikesi lapsi ei saa jätta omapäi, ka mitte minutiks.
  • Kui koristad kasutades puhastusvahendit hetkel, mil pead vastama telefonile teises ruumis, avama ust vms, siis võta puhastusvahend endaga kaasa. Kemikaali ei või jätta lapsele leidmise ulatusse.
  • Vabane tühjadest kemikaali pakenditest. Lapsed armastavad mängida tühjade kemikaalipudelitega veesõda, ka satub sel moel kemikaaliga saastunud vesi suhu. See on ohtlik ka lemmikloomadele.
  • Arsti poolt väljakirjutatud ravimit ei või anda teisele inimesele kasutamiseks.
  • Kui annad/võtad ravimit, pane ravimipudel/pakend koheselt ära.
  • Põrandale kukkunud ravim korista koheselt.
  • Ravimite hoiukoht on suletud kapis mitte laual, kapil või mujal lapsele kättesaadavas kohas.
  • Vedelal kujul ravimeid ei tohi valada lapse suhu otse pudelist.
  • Veendu enne ravimi andmist 3 korda ravimi õiges nimes: enne ravimi kapist võtmist, pakendi avamisel ja enne ravimi manustamist. Nii väldid vale ravimi või sootuks kemikaali manustamist ravimi asemel.
  • Öko- ja loodustoode pole ohutu ja võib valel manustamisel põhjustada mürgistust. Samuti toimivad erinevad vitamiinid ja toidulisandid.
  • Ise ravimit võttes, ära tee seda lapse nähes. Samuti ära ava turvapakendeid lapse juuresolekul, sest siis ei pruugi olla lapsekindlad korgid lapsele keerulised avada. Õpitakse jäljendades!
  • Kemikaale ei tohi valada originaalpakenditest toidutaarasse.
  • Vaata koos lapsega Jussikese mürgistusennetuse multikat, lehelt www.lastekas.ee/index.php?go=esmaabi
Allikas: www.16662.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lastega reisile
Et lastega lendamine oleks võimalikult sujuv ja rahulik, tasub aegsasti läbi mõelda kogu logistika. Mida väiksem laps, seda rohkem on vaja planeerida ning olla teadlik asjadest, mis muudavad lennureisi lihtsamaks. Tallinna Lennujaam on avaldanud sel teemal hea infomaterjali.
Tallinna Linnamuuseumi perepäev ´Mis on laekas peidus?´ 14. veebruaril
veebruar
Tallinna Linnamuuseumis on 14. veebruaril taas tulemas tore perepäev!
Punapeet kui ravimköögivili
Peet on ehtne ravimköögivili, mille puudumine toidulaual jätab organismi mõnestki heast ilma.
Lapsekandmise ja lapsega suhtlemise õpituba ehk jätkukursus ´Rõõmus meel kasvuteel´, 19. veebruaril
veebruar
​Kui laps jaksab juba ise pead hoida, tekib suurem huvi ja võime rohkem näha ja kuulda ka selja taha. Laps võib sellest märku anda ”silda” visates või muul moel, seega tekib emal-isal vajadus uute lapsekandmis-võimaluste kohta. Endiselt  on oluline säilitada silmside ema-isaga. Millised on sel juhul võimalused lapse kandmiseks, eelkõige kandelinaga?
Üks Lõuna-Eesti pere vajab lastele inhalaatorit ning teine pere lastemadratsit
MTÜ Sõpruspere soovib aidata Võrumaal elavat 4-lapselist pere, kelle väikelapsed on sageli haiged (ülemiste hingamisteede haigused) ning perearsti sõnul on inhalaator nende jaoks hädavajalik. Paraku puuduvad neil võimalused selle ostmiseks. Samuti vajab abi teine pere, kus üksikema otsib oma lapse voodile madratsit.