Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Laste traumaennetusele keskendunud lasteetendus - AGA MINA?

kolmapäev, 3. september 2014
Laste traumaennetuse temaatika leiab etenduses käsitlemist väga põneval ning lastele lihtsasti mõistetavas keeles – läbi hoogsa tegevuse ja mängimise. Ei mingit ülemäärast manitsemist ega ohtudele näpuga näitamist. Mänguhoos võib juhtuda nii mõndagi.

Etenduses räägitakse lahti ohud, mis võivad tekkida:
  • riiulile ja aknalauale turnides;
  • pesuvahendit juues;
  • tundmatuid ravimeid tarvitades;
  • palja käega kuuma teekannu tõstes;
  • mobiiltelefoniga õues rääkides jne.
Etenduse käigus õpivad lapsed koos tegelaskujuga Aga Mina õigeid valikuid tegema, et tekkida võivaid traumasid ennetada. Lapsedki võiksid pärast etenduse vaatamist endalt küsida: “AGA MINA? Kuidas toimiksin mina nendes olukordades nii, et ma terveks jääksin”? Kui nii peaks minema, siis on etendus oma eesmärgi täitnud.

Etenduse lõpus korratakse koos lastega üle kõik saadud teadmised ja lauldakse lõpulaul.


Projektist “AGA MINA?”
Projekti “Aga Mina” eesmärgiks on väikelaste traumade vähendamine suurendades nii laste kui vanemate teadlikkust, juhtides tähelepanu võimalikele ohtudele meie igapäevases elukeskkonnas. Projekti meeskond usub, et mida varem õpivad lapsed neid ümbritsevas elus varitsevaid ohte märkama ja ära tundma, seda harvem vajavad nad oma eluteel arstiabi.

Projekti “Aga Mina” esimese sammuna lavastati 5-10 aastastele lastele 35 minutit kestev traumaennetusalane koolitus/etendus, mille käigus käsitletakse väikelastega toimuvaid õnnetusi – kukkumisi, mürgistusi ja nende ärahoidmise võimalusi.

Kuna tark õpib teiste vigadest, siis on Riveta Klubi koostöös paljude organisatsioonide ja sõpradega loonud tegelaskuju AGA MINA. Teiselt planeedilt tulnud põneva tegelasega juhtub meie planeedil palju kõiksugu viperusi ja tekib palju ohtlikke olukordi, millest ta tänu ehitusmees AGO ja kass MATILDELE ikka ja alati õnnelikult välja tuleb. Lapsed võivad aga pärast iga etendust öelda: „Aga mina lahendaksin selle olukorra nii“.

Etenduse stsenaarium ja sisu on kooskõlastatud erinevate erialaspetsialistidega. Projekti jätkutegevuste üheks peamiseks eesmärgiks on jõuda võimalikult paljude lasteni üle Eesti ja seetõttu tehakse koostööd Sotsiaalministeeriumi, Hasartmängunõukogu ja kohalike omavalitsustega.

Projekti partnerid:
Sotsiaalministeerium, Eesti Tervisedenduse Ühing, Tallinna- ja Harjumaa traumaennetusnõukogud, Mürgistusteabekeskus.

Projekti rahastaja:
Hasartmängunõukogu


Loe lähemalt: http://riveta.ee/agamina/



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad
Biolatte, Cybex, Huggies, Lotte voodi- ja vannitoariided, Neutral, Sonett puhastusvahendid, Yomi toidulisandid, Weleda kosmeetika kogu perele

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

NUKU piletikampaania 4.-12. september, piletid soodsamad kuni -40%
september
Kampaania kehtib kõigile septembri, oktoobri ja novembri piletitele. Korraga kehtib piletitele vaid üks soodustus.
Allaneelatud patarei võib ohustada väikelapse elu
Meie ümber on aja möödudes tekkinud aina enam patareidel ja akudel töötavaid õnnitluskaarte, kelli, kalkulaatoreid, jne. Patareid/akud paiknevad samas keskkonnas, kus toimetavad väikesed lapsed. Tulenevalt lapse arengustaadiumist pakub senikogematu huvi ning väikelastel liigub kõik uus esimese asjana suhu. Patarei suhu sattumine võib aga olla lapsele eluohtlik!
Riiete ja vaipade keemiline puhastus võib avaldada tervisele halba mõju
Keemiline puhastus tundub olevat mugav viis riiete ja vaipade kiireks puhastamiseks. Sagedasti keemilises puhastuses kasutatav perkloroetüleen on aga inimese tervisele ohtlik. 
Paratsetamool ei ole lapse tervisele kasulik
Praegusel viiruste tippajal kihavad (tele)reklaamid soovitustest haarata esimese köhatuse või halva enesetunde märkide juures “turvaliste“ gripiteede ja valuvaigistite järele. Ka beebidele ja väikelastele on välja töötatud oma nunnud, lastesõbralikes pakendites doosid. Ja murelikul emal polegi muud probleemi, kui mõelda välja võimalikult leebe viis lapsele rohu manustamiseks.
Hea lastetuba rajab vundamendi terveks eluks
Laps võib olla ilus ja andekas, kuid ei jäta meeldivat muljet, kui tal puuduvad elementaarsed viisakusoskused. Tähtis on lapse kasvatamist alustada varakult, sest lapsepõlves omandatud käitumine ja kombed muutuvad püsiväärtusteks, mis saadavad inimest kogu elu.