Kuhu minna?

Tallinna vanalinna kaheksa muuseumi haridusprogramm Koolipäev 'Puust ja punaseks' 7.-17. novembril

esmaspäev, 2. oktoober 2017
Novembris on taas tulemas põnevad koolipäevad Tallinna vanalinna kaheksa muuseumi ja keskuse ühises haridusprogrammis "Puust ja punaseks".  

Õpetajal tuleb koolipäeval osalemiseks valida sobiv kuupäev vastaval nädalal ja üks kahest koolipäeva programmist. Koolipäeva eesmärk on ühe meeleoluka päeva jooksul omandada teadmisi ajaloo, teatri, kunsti, muusika ja inimese tervise vallast või hoopis uurida lähemalt teatrit, loodust, kirjandust ja disaini. 

Neljandale klassile sobivad koolipäevad toimuvad:  7. novembril, 8. novembril ja 10. novembril 2017.

Koolipäev 1 – tunnid toimuvad Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, Eesti Tervishoiumuuseumis, Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumis ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis. 

Koolipäev nr 1 on inspireeritud 4. klassi õppekavas olevast mineviku ja esivanemate teemast. Päeva läbiv ülesanne on leida üheskoos Tallinna vanalinna kuulsa apteekri kaduma läinud tarkusetera. Lapsed kehastuvad vanalinna salaseltsi liikmeteks, kes asuvad üheskoos asitõendeid otsima. Kuna iga meisterdetektiivi peamiseks tööriistaks on tema teravad meeled, siis paneme need proovile Tervishoiumuuseumis. Suurgildi hoones otsime vappe ja vapiloomi nii majast kui ka rahadelt ning teeme salaseltsile oma vapi. Niguliste muuseumis vaatame, mis peitub vanade maalide all. Teatri- ja Muusikamuuseumis otsime asitõendeid erinevatelt muusikariistadelt.

Koolipäev 2 – tunnid toimuvad Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, NUKU muuseumis ja Eesti Meremuuseumi Paksus Margareetas.

Sellel koolipäeval tutvustavad muuseumid laiemalt 4. klassi õppekavas olevat Pinocchio teemat. Lastekirjanduse keskus näitab läbi põnevate tegevuste, kuidas saab puidust paber, paberist raamat ja raamatusse erinevad Pinocchiod, Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis disainivad lapsed Geppetto töökoja jaoks mööblit. NUKU muuseumis mängivad lapsed erinevate nukuliikidega stseene Carlo Collodi kirjandusteosest „Pinocchio“. Meremuuseumi Paksus Margareetas tutvutakse puutööriistadega, uuritakse laevu, mis ehitati samal ajal kui loodi Pinocchio tegelaskuju ja nende ehitamise saladusi: miks on vanadel köitel tõrvalõhn? Mis puust on tehtud haabjas? Millised laevad võiksid seilata tulevikusadamatesse? 

Viiendale klassile suunatud koolipäevad toimuvad 14. novembril, 15. novembril ja 17. novembril 2017.

Koolipäev 1 –  tunnid toimuvad Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Eesti Meremuuseumi Paksus Margareetas ja Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumis.

See koolipäev toob lasteni kõige sisukamad uudised Ajaloomuuseumist, Lastekirjanduse Keskusest, Niguliste Muuseumist ja Meremuuseumist. Ühistööna valmib klassi ajaleht, kuhu koondatakse päeva jooksul saadud teadmised. Mida põnevat kõike ajalehes ei leidu - reklaamid, päevauudised, orienteerumiseks vanalinna kaart, anagrammid, intervjuu Püha Gertrudiga, pildikesi ajaloost ja palju põnevat nuputamist koduteele ning kooligi kaasa. Tule ja ole ajakirjanik, ajaloolane, reklaamiagent, loodusuurija, fotograaf, toimetaja või postiljon.

Koolipäev 2 – tunnid toimuvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, NUKU muuseumis, Eesti Tervishoiumuuseumis ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

See koolipäev viib õpilased seiklema üksikule saarele, kus ellujäämine sõltub neljast põhielemendist. Seiklusmängu käigus tutvuvad lapsed põhielementidega. Tervishoiumuuseumi loodusõpetuse tunnis vaatleme inimese seotust ümbritsevaga läbi vee rolli inimese kehas. Teatri- ja Muusikamuuseumi muusikatunnis uurime kõige vanemaid pille, mis kasutavad heli tekitamiseks õhku (puhkpillid), Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kunstitunnis loome maa peal kõndimiseks imejalanõud, mis peavad vastu nii erinevatele temperatuuridele, suurele veele kui ka kuumusele. NUKU muuseumi kirjanduse ja liikumise tunnis tutvume põhielementide loomislugudega ja proovime kõike „omal nahal“ järele.

Hind: 15 eurot / õpilane

Kestus: kell 9.30-14.50

Lisainfo:  muuseumipedagoog Anu Kohal (Eesti Ajaloomuuseum)

e-post: anu.kohal@ajaloomuuseum.ee;  tel: 6968 634

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Vanillised maapähklivõi küpsised
Mõnusalt tummise ja rikkaliku maitsega maapähklivõi küpsised sobivad imeliselt nädalavahetuse tähistamiseks.
Avokaadodessert Brasiilia moodi
Avokaadost ja jäätisest saab kokku segades imelise koosluse. Vähe komponente, lihtne teha ja lõpptulemus viib lausa "keele alla".
Lihtne õuna-sidruni kohupiimakook pohladega
Üks eriliselt lihtne ja maitsev õunakook sobib ideaalselt päikeselisse sügispäeva.
9 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Laps peab teadma, kuidas turvaliselt internetis aega veeta ning selleks vajab ta vanemate tuge. Jagame mõningaid soovitusi, mida lapsevanem võiks sel teemal teada.
Pirnikook mandlite ja šokolaadiga
Pirnihooaeg on saabunud ning neist saab valmistada imelisi magustoite. Mahlane ja maitsev pirnikook mandlite ja šokolaadiga sobib hästi sügise alguse tähistamiseks.