Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Milleks meile turvatoolide testid ja mida need näitavad?

neljapäev, 18. august 2016
Järjest enam on Eesti ajakirjandus ja erinevad ametid hakanud kirjutama laste turvavarustusest. Samuti on oluliselt tõusnud lapsevanemate teadlikkus turvatestidest ning sellest, millised turvahällid ja -toolid on usaldusväärsed. 

Aga kes neid teste siis läbi viib? 
Üks suuremaid testide tegijaid on Saksamaal asuv ADAC. Tegemist on sõltumatu organisatsiooniga, mis ei kuulu ühelegi turvatoolide tootjale. Tegelikult on ADAC palju laiahaardelisem ja uurib rohkemat. Loodud on see asutus juba 1903 aastal ja nüüdseks on sellel üle 17,4 miljoni liikme. Testide tegemine on üks väike osa kogu organisatsiooni tööst ja mõeldud on need tarbijate informeerimiseks. Turvateste teevad veel Soome Autoliit, Austria ÖAMTC, kuid nemadki tellivad oma testid ADAC laborist. Turvateste teevad veel mitmed USA laborid. Viimasel ajal ongi rohkem uuringuid tehtud USA's, sest seal on laste turvalisus väga kuum teema.

Mille poolest erinevad need sõltumatute laborite testid?
Iga endast lugupidav turvatooli tootja viib läbi teste oma toodete katsetamiseks. EL määrusega on ette nähtud tüüptingimused ja nõuded, kuidas teste teha (millised katsed peavad olema, mis kiirus jne). Erinevalt tootjate testist sooritab ADAC testid suurematel kiirustel kui määrusega ette nähtud. 50km/h asemel on 60km/h, mis tegelikult annab pädevama tulemuse kui madalam kiirus. Enamasti juhtuvad traumadega avariid ikka suurel kiirusel, mitte seisvas autos. Teoorias võib müüa turvavarustust, mis peab vastu linnakiirusel, aga maantee 100 km/h ei pea vastu pidama, kuid sellises olukorras ongi turvatooli vaja. Päris kohutav oleks, kui enamus tootjaid jälgiks ainult seda miinimumnõuet. Õnneks suur osa tootjaid peavad sõltumatute laborite läbiviidud teste tunnustuseks, mitte nuhtluseks. Mida paremad on tulemused, seda paremini saab ju müüa. Sõltumatute laborite testitulemustes näeb sedagi, et alati ei ole parim kallim toode. Vaevalt, et ükski suurfirma paneks ise välja tulemuse, kus tema toode on põrunud. Sõltumatud laborid saavad seda teha ja teevad ka. Neid huvitab tarbijate ohutus, mitte firmade nimed.

See on ka üks peamiseid põhjuseid, miks tasub jälgida erinevaid turvateste ning mitte uskuda pimesi müügimehe juttu. Kui mõni toode on saanud lisaks kõigele ka sõltumatute uurijate tunnustuse, siis ta seda reklaamib. Kui selline tunnustus puudub, siis sellest ei räägita, kuigi testitulemus on olemas.

Miks ikkagi jälgida teste? 
Tavakodanikule annavad sellised testid ja uurimised hea võimaluse võrrelda erinevaid tooteid. Testides saab välja otsida parima hinna ja kvaliteedi suhtega turvatooli. Paljud arvavad, et mida kallim hind ja võimsam nimi seda parem on, aga alati ei pea see paika. Isegi mõõduka või odavama hinnasklassiga toodete hulgas on kvaliteetseid tooteid.

Mida jälgida testides?
Kuna meil on enamasti levinud ADAC testid, siis hetkel ka neist pikemalt. Tulemused antakse: ++ sehr gut – väga hea; + gut – hea: Ο befriedigend – rahuldav; Θ ausreichend – piisav; - mangelhaft – puudulik. Kõige olulisem on turvalisuse tulemus Sicherheit. Kui selle taga on ++ on järelikult tegemist turvalise tootega.

Teiseks vaadatakse Bedienung/Ergonomie ehk kasutamislihtsust/ergonoomilisust. Siin jällegi see plusside/nullide/miinuste süsteem. Mida lihtsam on turvatooli paigaldada, seda väiksem on tõenäosus, et see valesti paigaldatakse ja seda väiksem on võimalus, et laps saab avariis viga (isegi kõige parem turvatool ei suuda last avariis kaitsta, kui on valesti paigaldatud). Ergonoomilisus näitab, kui mugav on turvatool lapsele. Kas lapse jalad väsivad selles, kas turvatool toetab piisavalt jne. Edasi tuleb Schadstoffe ehk mürgised ühendid tootes. Keegi meist ei taha panna oma last turvatooli, mis kubised ühenditest, mis võivad näiteks allergiat või halvemal juhul vähki põhjustada.

Viimasena vaadatakse Verarbeitung/Reinigung töötlemine/puhastus. Siia kuulub turvatooli kattematerjalide jne kasutusmugavus. Kõige lõpuks arvutatakse saadud tulemused kokku ja antakse üldtulemus. Üldtulemuse juures kasutatakse sama märgisüsteemi, mis erinevates testigruppides. Lisaks on veel võetud kasutusele värvisüsteem, et oleks tabelis parem ülevaade: tumeroheline on väga hea tulemus, roheline on hea tulemus, hele oranž on rahuldav, tume oranž on piisav ja punane on puudulik. Koondtabeli lugemine on tegelikult väga lihtne ja annab hea ülevaate. Eraldi saab veel vaadata iga testitud turvatooli põhjalikumaid kirjeldusi, kus on loetud detailsemalt toote plussid ja miinused.

Pole vaja karta, et tegemist on tootjate lobitööga ja tarbijale üritatakse pähe määrida kalli raha eest rämpsu. Need testid annavad meile võimaluse orienteeruda müüdavas kaubas ja teha parim ost. 

Allikas: turvatool.blogspot.com


pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Haba, Herlitz, Huggies, Iittala, Jack Wolfskin, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Makayla Design, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kumb on tervisele kasulikum, kas koorevõi või margariin?
Nii või kui margariini ümber on aastaid olnud palju infomüra ja nii ei tea paljud veel tänagi, mida nad siis täpsemalt eelistama peaksid. Hirm küllastunud rasvade ja nendest tingitud südamehaiguste ees tõi veel hiljutigi kaasa soovitused tarbida taimseid rasvu, mis väidetavalt veresooned puhtana hoiavad ja ohtlikult kõrge kolesteroolitaseme eemale tõrjuvad. Nii võibki poeriiulitelt leida kümneid ja kümneid erinevad margariine ja taimeõlisid, igaüks neist suus sulavaks, kergelt määritavaks ja tervislikuks kuulutatud.
Mida küsida oma arstilt, kui ta tahab antibiootikume välja kirjutada?
Antibiootikumide liigtarvitamine on viimastel aegadel üks enim arutatud rahvatervise küsimusi. Enamus lapsi on täisealiseks saades võtnud elu jooksul 10-20 kuuri antibiootikume. Antibiootikumidele resistentsete bakterite levik on tõusuteel. Ravimresistentsete bakterite ohu vastu saab meist igaüks teha oma osa, küsides arstilt mõned lihtsad küsimused enne, kui ta retsepti välja kirjutab.
10 lapse kasvatamisega seonduvat müüti
Laste kasvatamisega seonduvaid müüte on palju. Tutvustame 10 kõige enam levinumat müüti ning teemadena tulevad vaatluse alla näiteks jonn, manipuleerimine, varastamine, alkoholitarbimine ja veel mitmed teised. Müüte selgitavad Perekeskuse Sina ja Mina e-nõustajad. 
Difrax uuenduslikud lastetarvikud
Difrax’i eesmärk on toota uuenduslikke ja moodsaid lastetarvikuid, mis muudaksid nii lapse kui lapsevanema elu võimalikult mugavaks ja meeldivaks.
Osale heategevuslikul fotokonkursil Lapse Rõõm ja võida atraktiivseid auhindu
MTÜ Naerata Ometi kuulutas välja fotokonkursi "Lapse Rõõm", pilte saab esitada 10.-30. november. Heategevuslikul fotokonkursil osalemine on lihtne. Pildista lapsi olukordades, mis neile rõõmu teevad ja esita enda töö fotokonkursile! Saadud raha läheb puuduses elavate perede ja laste toetuseks.