Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Karastusjoogid ja selle mõju tervisele

teisipäev, 18. juuli 2017
Kas olete mõelnud, milline on laialt reklaamitavate „karastusjookide“ Coca-Cola, Pepsi, RC Cola, aga ka suhkrust tulvil Fanta, Sprite-i, 7Up-i  ja paljude teiste limonaadide mõju meie kehale? Tundub, et karastava efekti varjus meelitatakse inimesi (ja eelkõige nõrgema immuunsüsteemiga lapsi)  nautima hoopis ülekaalu, südamehaigusi, osteoporoosi ja vähki.

Alljärgnevalt on välja toodud mõned seosed, mis jookide sisuga tutvudes tekivad:
  • Astma, allergia - kihisevates jookides leidub naatrium bensoaati (sodium bensoate, E211), mida kasutatakse toitudes mikrobioloogilise kontrolli eesmärgil säilitusainena. Naatriumil põhinevad  säilitusained lisavad organismi soola ja vähendavad  keha kaaliumi taset. Allergianähud võivad muu hulgas väljenduda nõgestõve (urtikaaria), astma ja ekseemina. Kui jookidesse on lisatud askorbiinhapet (C-vitamiini, E 300), viib see naatrium bensoaadiga reageerides benseeni tekkimiseni. Benseen on aine, mis on liigitatud vähkitekitavate ainete ehk kantserogeenide hulka.
  • Neeruprobleemid - koolajoogid sisaldavad suurt kogust fosforit, mis on seotud neeruprobleemide ja teiste renaalsete kõrvalekallete tekkimisega. Ühtlasi tõstavad kofeiini sisaldavad joogid veresuhkrut  läbi neerupealsete stimuleerimise, põhjustades sagedasel tarbimisel adrenaalset kurnatust ning sellega kaasnevat kroonilist väsimust.
  • Vähk - pruunides koolajookides kasutatakse värvainet, mis sisaldab kaht kantserogeenset keemilist ühendit, mis põhjustavad kopsuvähi, maksavähi, kilpnäärmevähi ja leukeemia teket.
  • Suhkru üledoos - 20 minutit peale suhkruse  joogi joomist sööstab veresuhkru näitaja lakke, tuues kaasa insuliinipurske. Maks reageerib sellele, muutes suhkru rasvaks. 40 minutit peale joogi tarbimist on kofeiini imendumine lõppenud. Pupillid laienevad, vererõhk tõuseb. Vastusena sellele vabastab maks vereringesse rohkem suhkrut. Adenosiini retseptorid ajus blokeeritakse, takistades une tekkimist. 45 minutit hiljem tõuseb kehas dopamiini tootmine, mis stimuleerib aju naudingukeskust. Muide, füüsilises plaanis toimib siin sama mehhanism, mis heroiini manustamise puhul.
  • Ülekaalulisus - seos karastusjookide tarbimise  ja kehakaalu tõusu vahel on väga tugev – teadlased on välja arvestanud, et iga lisanduva joogiga tõuseb rasvumise risk 1,6 kordselt. 70% südame-veresoonkonnahaigustest on seotud ülekaaluga. 42% rinna- ja käärsoolevähist diagnoositakse ülekaalulistel inimestel. 30% sapipõie operatsioonidest tehakse ülekaalulistele patsientidele.  Sünteetiliste magusainetega joogid põhjustavad rasvumist isegi sagedamini kui suhkruga joogid, kuna  tekitavad suuremat isu ja küllastamatuse tunnet.
  • Ajukeemia tasakaalutus - sünteetiliste magusainetega maitsestatud joogid mõjuvad ohtlikult neuronitele, erutades neid liigselt ja põhjustades signaalide liigkiire vahetamise. Magustajana kasutuselolev aspartaam  võib põhjustada tujukõikumisi, ärevust ja ärritusnähte, isutust ja unepuudust. Aspartaam võib põhjustada aju frontaalsagara põletikku, silma- ja DNA kahjustusi.
  • Hambakahjustused - karastusjookides olevad suhkrud ja happed lahustavad hambaemaili. Kui hamba lagunemine jõuab hambanärvi,- juure ja hamba alumise piirkonnani ning seda õigel ajal ei ravita, võib tekkida ohtlik põletik.
  • Südamehaigused - enamus karastusjooke sisaldavad kõrge fruktoosisisaldusega  maisisiirupit (tuntud ka glükoosi-fruktoosisiirupi või isoglükoosi nime all). Tegu on magustajaga, mis on hiljuti sattunud märkimisväärse tähelepanu alla, kuna seda seostatakse kõrgenenud riskiga haigestuda mittealkohoolsesse rasvmaksa ja metaboolsesse sündroomi – tõvesse, mis on seotud suurema ohuga haigestuda südamehaigustesse ja diabeeti.
  • Reproduktiivsed probleemid - karastusjookide purkide sisekiht sisaldab ohtlikku kemikaali nimetusega bisfenool A (BPA). See on kemikaal, mis mimikeerib kehas naissuguhormooni östrogeeni, tekitades häireid hormonaalsüsteemis ( nt. varasemat puberteeti ja suguorganite kõrvalekaldeid)  ning viljakusprobleeme. Bisfenool A-d leidub jookide tarbeks mõeldud alumiiniumpurkides, konservides, veepudelites  ja muudes plastikpakendites.
  • Osteoporoos - karastusjoogid sisaldavad fosforhapet ja  fosfaatiderikast menüüd seostatakse luude poorseks muutumise ja suurenenud osteoporoosi riskiga. Kui fosfor uriiniga kehast väljutatakse, võtab see endaga kaasa ka kaltsiumi, jättes luud ja kogu keha ilma sellest vajalikust aluselisest mineraalist. 80% osteoporoosi all kannatajatest on naised, 20% mehed.
  • Suurenenud diabeedi risk - inimestel, kes joovad rohkem karastusjooke, on 80% suurem tõenäosus haigestuda II tüübi diabeeti.
Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas kasutada õigesti helkurit?
Pimedad sügisõhtud on juba saabunud ning seetõttu on oluline meelde tuletada, kuidas helkurit õigesti kasutada.
Kodune kurguravim
Kui soovid hästi valmistuda sügis-talviseks viiruste hooajaks, tasub hakkama panna üks korralik isetehtud kurguravim. Selle tegemine ei ole keeruline, kuid võtab mõnevõrra aega.
Mida teha, kui lapsed omavahel kaklevad?
Kui peres on rohkem kui üks laps, siis on sinna sisse "kodeeritud" ka õdede-vendade vahelised konfliktid. Konfliktide kõige tulemuslikumaks lahendamiseks saab häid mõtteid rahvusvaheliselt tuntud raamatust "Õed ja vennad rahuajal". 
Kui laps ei püsi paigal raamatu lugemise ajal
Lapsele lugemine on väga tähtis. See arendab lapse kõnet, sõnavara ja kirjaoskust. Mida aga teha, kui sina oled lugemiseks valmis ja kõik teie ümber on vaikne, kuid väikelaps jookseb ringi nagu Superhiir multifilmist?
Aili Alber blogi - rinnapiimaasendaja
Aili on noor ema, kes peab blogi oma elust, perest ja beebi Oliverist. Sel suvel kolis nende pere Tallinnast Elvasse ning jätkavad oma toimetusi kaugel linnakärast.