Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Õdede-vendade suhted treenivad sotsiaalseid oskusi

esmaspäev, 1. august 2016
Õdede-vendade suhetesse kuuluvad armastus ja tülid. Meie, täiskasvanud, püüame sageli lämmatada õdede-vendadevahelisi negatiivseid tundeväljendusi, kuid keelud ei kaota tundeid. Vanematele peitub siin väljakutse õpetada lapsi tegelema ka kadeduse ja armukadedusega.

Õed ja vennad on peaaegu eranditult üksteisele kadedad - mõni rohkem, teine vähem. Vanemad saavad olulisel määral mõjutada, kas ühe pere lapsed muutuvad omavahel lähedasteks ja hakkavad üksteist toetama või jäävad kaugeteks, peaaegu vaenlasteks.

Õdedele-vendadele tuleb kinnitada usku, et nad suudavad ise omavahelised tülid lahendada. Innusta neid koos mõtlema, kuidas nad võiksid erimeelsusi lahata nõnda, et mõlemad on rahul. Anna neile selgusele jõudmiseks aega. Kui lapsed on patiseisus, tee ettepanekuid, millest nad saavad ise valida sobiva väljapääsu.

Tülid õpetavad lapsi arutama, erimeelsusi lahendama, asju huumoriga võtma, kompromisse tegema ja oma seisukohti kaitsma. Teisalt on õde-venda ka osavad üksteist kiusama. Nad tunnevad üksteist nii hästi, et teavad, mis teist kõige enam ärritab ja solvab. Kui laps on vihane või pahas tujus, on õde või vend parim, kelle peal end välja elada.

Pidevat kiusamist tuleks võtta tõsiselt, sest see võib tekitada lapsele eluaegseid arme nagu koolikiusaminegi. 

Vanema soovitused on lapsele suurimaks innustajaks ja motiveerijaks. Me kõik ju teame, kui hea tunne see on, kui keegi ütleb, mis just minus on hea ja tore. Tunnustamisega võib suurendada ka tähelepanelikkust õdede-vendade vahel. Tunnustus ja kiitmine on tõhusamad vahendid kui kommide või mänguasjadega premeerimine. Materiaalsed preemiad ei asenda tunnustust ega tänu.

Kiitmine pole aga alati lihtne. Tunnustamine peaks olema ehtne ja proportsioonides. Ülearune kiitmine paneb lapse õlule suure koorma. Lapsed taipavad kergesti, kui kiitus pole siiras. Pidev kiitmine võib samuti ära tüüdata. Mõtle lapse seisukohast: kas see paneb teda uhkusest särama või on see lihtsalt üks tore jutt?

Armukade laps on raske ja nõudlik juhtum - kuid käitumine võib muutuda veelgi hullemaks, kui laps tunneb end pidevate etteheidete tõttu hüljatuna või arvab, et teda koheldakse ebaõiglaselt. Leia armukadeda lapse tugevad küljed ja pane tähele, millal ta hästi käitub, selle asemel, et keskenduda ainult tema halvale käitumisele. Tugevda kiituste ja innustustega neid hetki, kui laps on sõbralik ja õdede-vendadega lahke. Pööra armukadedale lapsele palju tähelepanu ja tunnusta teda, sest mida keerulisem on laps, seda enam vajab ta julgustamist ja heakskiitu.

Õdede-vendade suhe on üks elu olulisemaid, raskemaid ja pikaaegsemaid suhteid. Õed-vennad on kõikidest tülidest hoolimata oluline lohutuse ja läheduse allikas. Laste temperamendi erinevuste tõttu on mõned õe-venna suhted algusest peale keerukamad kui teised. Vanemad võivad lohutada end sellega, et need muutuvad vanusega. Mõte, et õed-vennad peaksid üksteisega alati käituma kiiduväärselt ja kenasti, on ebarealistlik.

Õdede-vendade suhete hoidmine
  1. Lepi lastega kokku selged reeglid: teise asju ei tohi puutuda ilma tema loata ning teiste mänge ei tohi segada.
  2. Suuna empaatiat, küsi: "Kuidas sulle endale tunduks, kui..."
  3. Mõnikord pead lihtsalt leppima, et lapsed ei saa just selles vanuses üksteisega läbi. Sellest hoolimata võib nendelt nõuda hea käitumise reeglitest kinnipidamist ja teise tunnete austamist.
  4. Ära luba ahistada ja vägivallatseda. Mõista hukka tegu, mitte last. Lapski võib olla vihane, kuid viha väljendamiseks tuleks seada piirid.
  5. Lepi möllamise ja madistamisega. Tee aga vahet, kas tegu on heatahtliku tembutamise, vastiku haigettegemise, sõbraliku kiusu või vihase alandamisega. Õdede-vendadega mängides ja hullates laps õpib, kui kaugele võib mängudes minna.
  6. Tutvuda lapsele win-win-strateegiat. Kui lapsed tülitsevad, õpeta neid ise riidu lahendama. Sekku siiski enne, kui nende tunded üle keema hakkavad.
  7. Väldi seda, et võrdled lapsi omavahel ja sildistad neid. Nii teed väga suuri üldistusi laste omaduste, võimete ja rollide kohta.
  8. Kui õel või vennal on sõber külas ja ta tahab olla temaga kahekesi, siis leppige kokku ajas, mil õde või vend tohib koos nendega olla ja millal ta peaks sõbrad omaette jätma.
  9. Märka toredaid hetki! Pideva riidlemise keskel on ka helgeid momente, mida tasub kindlustada. Jaga täpselt sõnastatud kiitust, ütle konkreetselt, mis sind lapse käitumises rõõmustas.
  10. Kaebamine on vastik. Laps peaks õppima, et täiskasvanule tuleb ära rääkida õiged asjad. Teisalt on pidev keelepeks halb komme. Kui lapsed üksteise peale muudkui kaevavad, selgitage, millest on vaja rääkida ja millest mitte.
  11. Kehtestage peres reeglid, milline käitumine õdede-vendade vahel on ootuspärane. Reeglid peavad olema lihtsad ja selged ning neid ei tohi olla liiga palju.
  12. Kui tahad riidlevate laste peale karjuta, siis sosista. See üllatab neid.
Loe lisa raamatust: "Tugevaks armastatud lapsed" (Mervi Juusola)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Haba, Herlitz, Huggies, Iittala, Jack Wolfskin, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lasteetendus-kontsert MIKI MEREHÄDAS Al Bastione suveaias 7. ja 21. august
august
Kontsert "Miki merehädas" on mõeldud lastele, kes ka vihmase ilmaga limpsivad uhke näoga jäätist ning unistavad jalutuskäigust vikerkaarel.
Kuidas kaitsta last mobiiltelefoni kahjuliku kiirguse eest?
Mobiiltelefoni kahjulikust mõjust lapse tervisele on leidnud meedias palju kajastamist. Mobiiltelefoni kiirgus on lapse tervisele tõeliselt kahjulik ning on oluline vältida seda nii palju kui võimalik.
Haapsalus elav 5 poisiga üksikema soovib lastele jalgrattaid
MTÜ Do Good soovib aidata Haapsalus elavat 5 poisiga üksikema, kelle lastele oleks vaja jalgrattaid.
Rannarahva festival Viimsis 30.-31. juulil
juuli
30.—31. juulil toimub Viimsis taas Rannarahva festival. Seekord aga tavapärasest erilisemalt – festival laieneb üle kogu Viimsi poolsaare. 
Selitatud või aitab langetada kaalu ja puhastada keha
Ghee on iidne tervisetoit, mis on mitmete tähtsate vitamiinide allikas. Gheed kasutatakse lokaalselt nii põletuste, nahaärrituste kui -kahjustuste korral, samuti nahakuivuse ja peanaha probleemide leevendamiseks. Ghee multifunktsionaalsust võib paljuski võrrelda ka kookosrasvaga.