Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Lapse sügavamate vajaduste rahuldamine teeb lapse päriselt õnnelikuks

esmaspäev, 4. juuli 2016
Vahel vallanduvad lapse tugevad tunded seetõttu, et tal on mingid rahuldamata jäänud vajadused, mida ta ei suuda sõnadesse panna. Enamik vanemaid keskendub sellistele füüsilistele vajadustele nagu uni, toit ja puhtus. Kuid me kipume ära unustama laste sügavamad vajadused...

Lapse sügavamad vajadused:
  1. Teadmine, et vanemad armastavad neid ning hoolitsevad rõõmuga nende ja nende õnne eest (vajadus tunda end väärikana, turvaliselt, austusväärselt).
  2. Tunne, et neid tõepoolest nähakse, teatakse, aktsepteeritakse ja hinnatakse - isegi koos selliste "häbiväärsete" osadega nagu viha, kadedus, väiklus ja ahnus (tingimusteta armastuse vajadus).
  3. Olla heas kontaktis mõlema vanemaga, veetes mõnusalt mängides koos aega (läheduse, kuulumise vajadus).
  4. Töötada läbi igapäevased keerulised emotsioonod (emotsionaalse terviklikkuse, enda aktsepteerimise vajadus).
  5. Omandada uusi oskusi (vajadus midagi osata, olla iseseisev ja enesekindel).
  6. Tegutseda enda motivatsiooni ajel, et maailmas midagi muuta (enesemääratlemise, mõjujõu vajadus).
  7. Anda omapoolne panus (väärtuse, tähenduslikkuse vajadus).
Lapsed ei oska neid vajadusi sõnadesse panna, aga kui neid ei rahuldata, ei saa nad areneda. Nad tunduvad õnnetud, ei taha sõna kuulata, ei tunne rahulolu. Millestki poleks neile justkui küllalt. Ja seega nõuavad nad üha rohkem ja rohkem. Rohkem aega enne magamaminekut. Rohkem erilisi kogemusi kui õed-vennad. Rohkem materiaalseid asju.

Kuid rohkemal määral midagi, mida me ei ole õigupoolest algusest peale vajanud, ei saagi rahuldada meie ihasid.

Õnneks annavad lapsed teada, kui nende vajadusi pole rahuldatud. Nende "halb" käitumine on SOS-signaaliks, et tegu on rahuldamata vajaduste või sassis tunnetega. Kui te kuulate last ja annate talle teada, et suhtute tema vajadustesse tõsiselt, vabaneb ta pingest ning tal pole enam tarvis oma vajaduste pärast teiega võidelda. Ta tunneb end nii nagu me kõik, kui meie vajadused on rahuldatud: hästi, õnnelikuna, avatuna, tänulikuna. Sellises seisus lapsed on valmis teiega igati koostööd tegema.

Kui lapsed tunnevad, et nad ei suuda meid veenda oma vajaduste täitmise tarviduses, hakkavad nad vinguma, võtavad kõike võimuvõitlusena ja muutuvad apaatseks või trotslikuks. Tavaliselt nimetame seda "halvaks" käitumiseks, kuid tegelikult on see lapselik düsfunktsionaalne strateegia, et saavutada oma vajaduste õigustatud rahuldamine.

Kas see tähendab, et te ei tohiks pahaseks saada? Ilmselt ei õnnestu teil seda vältida. Kuid selle pahameele ümberkujundamine aitab teil ka lapse käitumist efektiivsemalt muuta. Ärge unustage: laps tahab lihtsalt, et tema inimlik vajadus täidetakse ja parima viisi leidmiseks selle jaoks on tal vaja teie abi.

Loomulikult pole kõik tahtmised vajadused. Aga kui me rahuldame lapse sügavamad vajadused olla märgatud, hinnatud ja kontaktis, on ta rõõmsam ja tuleb palju paremini asjadega kaasa. Nii saab ta ka paremini hakkama pettumusega, kui me keelame talle seniseid mööduvaid tahtmisi, mis tema arvates talle rõõmu pakuvad. Sellised tahtmised pole tegelikult vajadused - need on strateegilised võtted vajaduste rahuldamiseks. Teie tähelpanu võib rahuldada tema vajaduse näiteks magusa järele palju paremini kui komm.

Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" (Laura Markham)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tapioki kreem vaarikate ja pistaatsiatega
Vaarikate aeg on saabunud ning saabuvaks nädalavahetuseks sobib hästi üks imemaitsev tapioki kreem vaarikate ja pistaatsiatega.
Lapse- ja noorukieas on alkoholi tarbimine sama ohtlik kui raseduse ajal
Kas noorele kodus alkoholi lubades hoiame ta eemal joomapidudest? Alkoholikogus, mis lapse aju ei kahjusta, on paraku uskumatult väike.
Kaks Raplamaa peret vajavad abi
MTÜ Do Good soovib aidata kahte peret Raplamaalt, kus ühes kasvatab ema üksi kahte last ning teises vanaema oma lapselast. 
Vutimunad teevad lapsed targaks
Ilusa kirju koorega väikesed vutimunad väärivad rohkem tähelepanu ja tarbimist, kuna tegemist on väga tervisliku vitamiinipommiga. 
Ole toeks lapse enesehinnangu kujundamisel
Juba kolme-nelja-aastasel lapsel on esialgne minapilt välja kujunenud. See koosneb nii teadmistest iseenda kohta kui ka suhtumisest iseendasse ehk enesehinnangust. Peale varast lapseiga satub laps mitmekesisemasse sotsiaalsesse keskkonda, kus teda hakkavad mõjutama nii mängukaaslased kui ka täiskasvanud.