Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kes on peres kõige tähtsam?

kolmapäev, 21. september 2016
See on üks oluline küsimus, mille iga vanem võiks enda jaoks lahti mõtestada. Kuigi kontakt lapsega on oluline, siis vanem peab jaksama seda lapsele pakkuda. Seega olen MINA vanemana olulisim pereliige. Mina vastutan, et oleksin heas vormis, sest ma vastutan ju ka lapse vajaduste eest.

Väga raske on olla lapse jaoks kohal, kui ma olen kõigest tüdinenud või üle ujutatud oma muremõtetest. Ja isegi, kui ma arvan, et ma olen kohal, siis laps saab aru, et ma seda tegelikult ei ole. Lapsele ei saa kohalolekut teeselda ja kõige keerulisem on vist see, et me võime vanemana teada, kui tähtis on lapsele otsa vaadata ja tõesti tema vastu huvi tunda, kuid hetkedel, mil meil on oma "tass tühi", ei märka me seda, et me sageli vaid „mängime“ kohal olemist.

Kuid peale minu enda vajaduste on tähtis ka suhe partneriga. Hea suhe pakub võimalust täita nii enda kui ka oma kaaslase tassi. Võimatu on lapsevanematena tõhusalt toimida, kui paarisuhtes on ülemääraseid pingeid ja läbi rääkimata teemasid, mis jäävad kauemaks ajaks õhku. Näiteks võib siis juhtuda, et vanemad muutuvad teineteise suhtes ülikriitiliseks. Miks tema läheb täna trenni? Millal mina sain kodust välja? Mis mõttes ta viib prügiämbri alles pärast välja, mina pean küll kõike kohe teha suutma?

Isegi siis, kui tegu on üksikvanemaga, ei saa unustada, et lisaks emaks/isaks olemisele ollakse ju ka naine/mees ning vajatakse ka seda tähelepanu. 

Ja alles nüüd on kord lapse käes. Kuid nii on väga loogiline, sest laps on õnnelik siis, kui tema vanemad on õnnelikud. Laps ei ole rõõmus, kui tal on vanem, kes on lapse seadnud kõige olulisemale kohale oma elus ning unustanud iseenda. Laps näeb vanema kurbust ja rahulolematust, mida vanem võib olla isegi ei oska näha ning on siis ka ise kurb või rahulolematu. See aga tähendab, et lapse vajadused jäävad tegelikult rahuldamata.

Kõik see on väga ilus ja kõlab ideaalselt. Kuid katsu sa leida aega enda vajaduste eest hoolitsemiseks, kui sul on kodus üks või mitu väikelast. Või leida võimalust minna koos partneriga korraks ilma lasteta jalutama, kasvõi 10-minutiks. Võib olla raske saavutada sedagi, et su riided poleks päeva lõpuks pudrused, pesumasin ei oleks uppunud mustapesuhunniku alla või köögilaud poleks kaetud mustade nõudega. 

Mida siis teha, et enda tassi täita ja jaksata olla nii hea lapsevanem kui ka partner?
  • Tea, et lapse või laste kõrvalt aega iseenda ja partneri jaoks naljalt niisama ei leia. Seda tuleb planeerida. Kasuta kasvõi kalendrit ja märgi sinna lastevabad hetked. Jaga kalendrit oma partneriga ja planeerige sinna ka ühised hetked sisse. Kõlab tehnilisena, aga kui jääda ootama spontaanseid romantilisi hetki, siis võivad need tulla alles aastate pärast.
  • Mida väiksemad on lapsed, seda olulisem on leida endale inimesed, kes vahel saaksid lapsi hoida. Kui vanemad jäävad oma lastega täiesti üksi ja ilma ühegi välise toetuseta, siis on oht, et pere toimimas hoidev jõud saab otsa. Perevälised aitajad võivad aga tuua väga palju uut särtsu ja jaksu.
  • Kui sul on hetk enda jaoks, siis naudi seda teadlikult. See hetk võib olla ka 15 minuti pikkune ilma lasteta jalutuskäik poodi, kuid kui seda teadvustad ja oskad nautida, siis on see väga väärtuslik aeg ja võib su tassi täita.
  • Mõtle, millised tegevused sulle kunagi meeldisid või mida tahaksid teha praegu, et puhata. Kui mõni neist asjadest on teostatav, siis leia võimalusi seda teha.
  • Unusta ülikorras toad ja tolmurullid. Kodutöödeks on oma aeg, kuid seda ei tohiks võtta enda vajaduste rahuldamise ja ka lastega suhtlemise arvelt. Ükski tolmurull ei ole sellist hinda väärt.
  • Vahel tuleb ka lastele öelda „Ma olen väsinud. Ma tahan korraks pikali visata ja mitte midagi rääkida“. Beebi vaevalt veel sinu soovist aru saab, kuid väikelapsele võiks proovida juba ka sellist sõnumit öelda. Kui sul on tõsi taga, siis võib ta sind üllatada ja su soovi hetkeks arvesse võtta. Igal juhul saad sa lapsele nii õpetada, et ka sinul on vajadused ja sa ei saa ega peagi kõik hetked lapsele pühendama. Suuremate lastega on juba veidi lihtsam ja ilmselt hakkavad ka nemad sulle peagi ütlema, et tahavad veidi omaette olla.
  • Kui sul on harjumus teha ainult lapsele meelepärast sööki või süüa lapse järele jäänud toitu, siis hoolitse ikka ka enda ja oma partneri toidunadingute eest.
  • Ka lapsega koos aega veetes saab lõõgastuda. Naudi neid hetki, kui saad pikutada ja laps mängib sinu läheduses.
  • Partneriga koos olles proovige mitte rääkida lastest. Kui ühtegi teemat või tegevust ei tule meelde, siis võiks mõelda, mis teile meeldis koos teha, kui teil lapsi veel polnud. Isegi, kui te ei saa praegu neid asju koos teha, siis nende meenutamine võib olla tore ja lähedust loov.
See ongi väga hea, et tasakaal vahel kaob. Kuidas muidu me õpiks iseennast ja oma jõuvarusid arvestama ja kuidas muidu piksid lapsed seda, et elus on ka raskemaid hetki. Oluline on vaid märgata, et nüüd on meie elu tasakaalust väljas ja seejärel midagi ette võtta. 

Allikas: Kadri Järv-Mändoja, Perekeskus Sina ja Mina, www.sinamina.ee



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, Familon, GloMinerals, Haba, Herlitz, Huggies, Iittala, Jack Wolfskin, Joha, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Makayla Design, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Armastuse 5 keelt - kuidas hoida paarisuhet?
Kipume iseenesetmõistetavana võtma inimest, kes on päevast päeva me kõrval, jagades selle rõõme ja muresid, kohustusi. Muidugi – elu ongi kiire, oleme sageli väsinud, meil on väga mitmeid ja nõudlikke rolle, mida tuleb elus täita… aga kui palju pühendame teadlikult aega suhte hoidmisele, selle “toitmisele”?
Tervislik kolme pähkli brownie
See rikkalik, mahlane ja pähkline brownie on tõeliselt maitsev, aga lisaks pole siia lisatud muud suhkrut kui agaavisiirupit ja pehmeid datleid! Veelgi enam - see on ka gluteenivaba, kuna nisujahu pole siin grammigi, selle asemel kasutame kahte õlivaba pähklijahu!
Mida teha, kui lapsed tülitsevad?
Õdede-vendade tülid käivad mitmelapselise pere elu juurde. Kergemaid nääkluseid suudavad lapsed sageli ise lahendada, kui neile selleks aega ja võimalust anda. 
Kuidas prügi sorteerida?
Kuigi suur osa eestlastest sorteerib prügi, on paljudel meist siiani selle toiminguga raskusi. Kas pabermassist munarest käib olmejäätmete, paberiprügi või biojäätmete hulka? Kas vorstikilet peab ka koguma? Kas jäätisepaber on plastikpakend või olmeprügi? Testi oma teadmisi ja uuri lisa.
Tasuta raamatute laat 'Raamat rahvale' Kultuurikatlas, 25. septembril
september
Aprillikuu alguses tulid viis naisterahvast kokku ja otsustasid, et sügisel tuleb teha Tallinnas tasuta raamatute laat, kus soovijad võivad oma kodus seisvad raamatud ära anda ning teised õnnelikud saavad nende raamatutega koju minna. Mõeldud, tehtud!