Mida teha kodus?
Kõige tuntumad õuemängud lastele
Päevad on järjest pikemad ja ilmad soojemad. Lapsed kibelevad üha enam õue, kuid vahest saavad mänguideed otsa. Selleks, et hoog ei raugeks, jagame üle 20 erineva õemängu võimalust.
Pühapäevane magustoit - vegan kirju koera kook
Kui aeg-ajalt endale magusat lubada, siis võiks seda teha kerge südamega ning seejuures nautida igat ampsu! Kirju koer on paljude laste lemmik ning sobib seetõttu ideaalselt nädalavahetuse maiusroaks.
Toorjuustu täidisega kreekerid
Üks väga lihtne, kodune ning mõnusalt maitsev magustoit sobib maiustamiseks igal ajal.
Maiusta koos lapsega - suviselt jahutav jäätisedessert
Vaarika ja kookose semifreddo - suurepärane suvine jäätisedessert, mida saab koos lapsega lihtsalt valmistada.
Maasika-rafaello kohupiimatort
Maasika-rafaello kohupiimatort valmib lihtsalt ning kiirelt. Sobib ideaalselt suviseks maiuseks nii nädalavahetuse tähistamiseks kui puhkuse nautimiseks.
Pähklipõhjal kreemjas kohupiimakook
Üks mõnusalt kreemjas ja mitte liiga magus kohupiimakook sobib suurepäraselt saabuvaks emadepäevaks.
Kodune kommivabrik - suussulavad mündimaiustused
Midagi eriliselt maitsvat maiasmokkadele, imemaitsvad kommid "after eight" mündimaiustus. Need on sellised head maiustused, mida nautida ise ja pakkuda ootamatult saabuvatele külalistele. Tuleb vaid varakult valmis teha ja panna külmkappi "hoiule".
Mini piparkoogi-toorjuustukoogid
Pühade lauale sobib magustoiduks ideaalselt mini piparkoogi-toorjuustukoogid. Mõnus, väike ja jõuluhõnguline amps.
Lihtne ja hea piparkoogi taigen
Peatselt saabuvat jõuluaega on mõnus tähistada piparkoogitaigna tegemise ning seejärel maitsvate piparkookide küpsetamisega. Piparkoogitaigen valmib lihtsalt ja kiiresti.
Tervislikud ja maitsvad šokolaadiruudud, mida lapsed armastavad
Lapsed armastavad šokolaadi ning mis saaks olla veelgi parem, kui koos maitsvate šokolaadiruutude valmistamine. 
Šokolaadikook, kuhu peita kõik need suvikõrvitsad
Suvikõrvitsaga šokolaadikooki armastab terve pere. See on ilmselt maailma lihtsaim viis panna lapsed suurtes kogustes köögivilju sööma.
Suvine isetehtud sidrunilimonaad lastele
Üks mõnus suvine jook lastele on isetehtud limonaad. Tervislik, maitsev ja värskendav. Segage koos kokku üks imemaitsev jook.
Supermaitsvad suvised smuutid
Suvi on smuutide aeg, kas pole? Pole midagi mõnusamat, lihtsamat ja tervislikumat, kui haarata kuumal suvepäeval aiast, turult ja külmkapist meelepärast ning nendest üks mõnus kosutav smuuti kokku vuristada. 
Lihtsamad suvejäätised - kuidas teha?
Suviselt kuumad ilmad on saabunud. Lapsed on tavaliselt suured jäätise sõbrad. Kel vähegi soovi, saab ise teha lihtsalt maitsvaid ja tervislikke jäätiseid.
Mandlikorvid rabarberikreemiga
Kui leiad aiast või poeletilt rabarberit, tasub igal juhul proovida neid krõbedaid mandlikorvikesi taevaliku rabarberikreemiga.
Rabarberikrõbedik pähklijahuga
Kevadine roosa ja hapukas rabarber sobib krõbeda ja pähklise krõbediku-kooriku alla kui valatult! Koos vanillikastme, jäätise või vahukoorega tekib tõeline maitsete kooslus.
Proovi supermaitsvat ja ülitervislikku jäätist
Kas tahaksite teha keelt allaviivat jäätist, mis sisaldab tavajäätisele vastupidiselt rikkalikult vitamiine-mineraale, on rasva-, valge suhkru, piima- ja sojavaba, võitleb vabade radikaalide vastu, hoiab veresuhkru tasakaalus ja on ilma ühegi värv- ja lisaaineta? Ja mis veel tähtsam, valmib vaid sekunditega?
Isetehtud kriidid on vahvad
Suviste ilmadega on lastel tore kriitidega asfaldile joonistada. Kriitide valik on poodides lai, kuid veelgi põnevam on teha neid ise.
Magusad laktoosivabad kookosevahvlid maitsevad hästi
Vahvlid on paljude laste lemmikud. Neid on lihtne teha ning mõnusalt käepärane süüa. Kookosevahvlid on hea alternatiiv klassikalisele versioonile, kuid samas olulisemalt tervislikumad. Tulemus vägagi maitsev.
Sidrunimaitseline kohupiima-pühadekook šokolaaditäppidega
Lihavõttepühad on juba saabuval nädalavahetusel ning üks hõrk ja lihtsalt valmiv kohupiimakook sobib eriti hästi pidulauale.

Isetehtud plastiliin ja selle värvimine looduslike vahenditega

pühapäev, 16. oktoober 2016
Lastele meeldib plastiliini voolida ja sellest erinevaid asju meisterdada. See on mõnus loominguline tegevus. Üks tore võimalus on teha koos lapsega ka plastiliin ning seejärel värvida looduslike vahenditega. 

Plastiliini tegemiseks on vaja:
  • 200 ml nisujahu
  • 200 ml vett
  • 100 ml soola
  • 0,5 tl sidrunhapet
  • 1 spl õli
Sega kõik ained paksu põhjaga potis kokku ning tõsta pliidile. Kuumuta kuni segu muutub pealtnäha tahkeks ning hakkab poti keskel üles kummuma. Ära kuumuta liiga kaua, siis hakkab juba kõrbemise lõhna tulema.

Lase segul potis nii palju jahtuda, et saad seda käte vahele võtta. Mudi segu käte vahel läbi ühtlaseks palliks.
Säilita voolimismassi õhukindlas karbis (soovitavalt külmkapis). Kui voolimismass on karbist võttes liiga niiske ja kleepuv, siis lisa sellele natuke jahu. Õhu kätte jäänud voolimismassi peale tekib koorik. Sellise massi saab taas pehmeks, kui see kergelt veega üle patsutada ja uuesti läbi mudida.

Selle retsepti järgi tehtud plastiliin valmib lihtsalt, säilib kaua ning selle tekstuur võimaldab sarnaselt poeplastiliinidele detailseid mustreid teha.

Kuidas saada naturaalsed (ja suhusattumisel ohutud) toonid?
Ökoloogilised toiduvärvid on muidugi üks variant, aga plastiliini on võimalik värvida ka tavaliste koduste toiduainetega.

Kuigi toiduvärvidega toonitud voolimismass jääb palju erksam, on looduslikult värvitud plastiliinil kordades lummavam just oma pastelsete toonidega. Igatahes kui kavatsed mõnd alljärgnevat toonimisõpetust proovida, pea meeles, et väga intensiivset tooni ei ole paljudel juhtudel võimalik saavutada. 

Kõige intensiivsemad toonid saab esimest ja kolmandat meetodit kasutades.

1. Kuivainetega värvimine
See on kõige lihtsam meetod. Selleks tuleb värvivat kuivainet (nt kakao) soovitud tooni saavutamiseni voolimismassile järjest juurde lisada. Kes otsib, leiab poest kindlasti ka igasuguseid huvitavaid jahusid (nt peedijahu), millega saab lihtsa vaevaga huvitavaid toone anda. Kuivaine lisamisel muutub voolimismass kuivemaks, probleem laheneb, kui lisada massile paar tilka õli või vett.

2. Mahlaga värvimine
Mahlaga värvimine nõuab pisut rohkem ettevõtmist. Selleks on vaja taimede osi (lehed, juurikad), mis on intensiivset värvi ja küllaltki “mahlased”. Kõige lihtsam ja käepärasem on vajalik mahlatilk kätte saada küüslaugupressi ja lusikate abil. Pane väike kogus küüslaugupressi ning pigista taimeosas puruks. Vajaduse korral võib sama massi paar korda läbi pressi pigistada. (Kellel on olemas mõni väiksemat sorti mahlapress, võib loomulikult ka seda kasutada.) Mahlasemate taimede puhul tilgub mahla juba küüslaugupressi vaheltki välja. Kui on vaja aga ise natuke pigistada, siis sobib tihe sõel või aseta taimemass pigistamiseks kahe lusika vahele. Katsu mahl kätte saada nii, et sinna jääks võimalikult vähe taime tükke.

Mahlaga toonimisel kipub voolimismass liiga niiskeks ja nätskeks minema. Siis pole muud teha, kui jahu juurde sõtkuda. Muidugi tähendab see omakorda värvitooni kahvatumaks muutumist. Siis tuleb uuesti mahla juurde tilgutada, kuni soovitud toon on saavutatud.

Mahlaga toonitud voolimismasside säilitamisel võib aja jooksul esineda toonimuutust, näiteks roheline muutub pruunikamaks jne. Samas on mul endal hetkel külmkapis ports voolimismassi, mis sai sügisel roheliseks toonitud peenralt leitud viimaste roheliste kõrvitsalehtedega. Segu on endiselt heleroheline ja plastiliinitekstuur pole samuti aja jooksul muutunud. Voolimismassi lisatud sidrunhape aitab ilmselt ka värvitooni segus paremini säilitada.

3. Tooni lisamine keetmisel
See meetod nõuab kõige rohkem mässamist, kuid see annab ka kõige intensiivsemad värvitoonid. Ühe tooni keetmiseks on paras pool algses voolimismassi retseptis antud kogustest (kui segu jääb liiga väheks, võib see keetmisel kergemini kõrbema minna).

Enne voolimismassi keetmist tuleb toonivast ainest välja keeta värviline vesi. Punase kapsa keeduveest on võimalik saada väga ilusat ja intensiivset lillat ja sinakasrohelist (muutub pikemal seismisel samblaroheliseks).
  • Tükelda kapsas ja keeda seda väheses vees (mida vähem vett, seda intensiivsem keeduvesi tuleb). Jälgi siiski, et sul oleks potis siiski nii palju vett, kui tooni(de) tegemiseks vaja (100 ml ühe tooni kohta).
  • Kurna kapsatükid keeduveest välja.
  • Lilla tooni keetmiseks pane kõrvale 100 ml keeduvett. Rohekassinise tooni jaoks pane eraldi nõusse teine 100 ml keeduvett ning sega selle sisse 1 tl söögisoodat (sooda toimel muutub segu siniseks).
  • Sega potti kokku 100 ml nisujahu, 50 ml soola, 0.25 tl sidrunhapet, 0.5 sl õli ja 100 ml keeduvett (vastavalt lillat või sinist). Valmista plastiliin retseptis antud kirjelduste järgi.
Siin on kirja mõned soovitused, kuidas mõnd tooni saada (sulgudes märgitud, millisel meetodil olen tulemuse saavutanud).





Punane
  • peedikeeduvesi (3)

Oranž
  • safran (1)
Kollane
  • kurkum (1)
  • porgandimahl (2)
Roheline
  • spinatimahl (2)
  • erinevad rohelised taimed õues, jälgi, et need ei oleks mürgised! (2)
  • värskelt niidetud muru (2)
Sinakasroheline
  • punase kapsa keeduvesi + sooda (3)
Sinine
  • Täiuslikult sinine toon on kahjuks veel leidmata.
Lilla
  • punase kapsa keeduvesi (3)
  • mustikate mahl + sooda (2)
Roosa
  • toore peedi mahl (2)
  • mustikad (2)
Pruun
  • kakao (1)
Must
  • purustatud söetabletid (1)

Allikas: lambrine.wordpress.com

Lambrine blogist leiad palju põnevaid ja leidlikke ideid lastega koos tegutsemiseks.

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mardipäev Eesti Vabaõhumuuseumis, 6. novembril
november
Mardipäev on eestlaste üks lõbusamaid ja värvikama kombestikuga rahvakalendritähtpäevi. Eesti Vabaõhumuuseumis toimub sel puhul 6. novembril üks tore üritus.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kodused ja lihtsad meigieemaldajad
Kõige parem kingitus, mida saad oma nahale teha, on uinuda ilma meigita. Kuna naharakud uuenevad kõige aktiivsemalt just magamise ajal, peavad nad saama piisavalt hapnikku. Padjaga meiki naha sisse hõõrudes on tagajärjeks ummistunud poorid ja kindlasti paar vistrikku, kui mitte lausa aknelööve.
Kuidas saada kontakti oma lapsega kõigest 10 minutiga?
Lapsed vajavad kontakti, nad on bioloogiliselt juba nii loodud ning kui nad seda ei saa, tekib kaos. Kui kontaktivajadus on rahuldatud, on lapsed suurema tõenäosusega kannatlikud, ennastreguleerivad ja õppimisvõimelised. Kui sa soovid oma lastelt paremat käitumist ja vähem kaost, siis kontaktiminutid võiksid olla just need, mida sa vajad.
Klaas porgandimahla päevas hoiab naha terve
Porgand on väga väärtuslik juurvili, mis on kasulik kehale nii sees- kui välispidisel tarbimisel. Porgandites sisalduvad A-, C- ja E-vitamiin, beeta-karoteen ja erinevad antioksüdandid aitavad tervendada ja hooldada nii nahka, juukseid kui ka küüsi.